Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu 2018/2019 – WZÓR

Bartłomiej Ceglarski
Wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu 2018/2019 – WZÓR
Wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu 2018/2019 – WZÓR
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najważniejszym uprawnień oskarżonego w postępowaniu karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym powinien zostać pouczony. Oskarżony, który nie jest reprezentowany przez obrońcę z wyboru, może żądać, aby wyznaczono mu obrońcę z urzędu, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Poniżej wzór wniosku o ustanowienie obrońcy z urzędu.

O prawie do korzystania z obrońcy, w tym również o możliwości wystąpienia o wyznaczenie obrońcy z urzędu, podejrzany powinien zostać pouczony już przed pierwszym przesłuchaniem. Zgodnie z art. 78 § 1Kodeksu postępowania karnego oskarżony, który nie jest reprezentowany przez obrońcę z wyboru oraz nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny, może starać się o wyznaczenie obrońcy z urzędu.

REKLAMA

Decyzję w przedmiocie ustanowienia obrońcy z urzędu podejmuje prezes sądu (przewodniczący wydziału, upoważniony sędzia) lub referendarz sądowy w formie zarządzenia, zaś na rozprawie – sąd, w formie postanowienia. Na zarządzenie prezesa sądu o odmowie wyznaczenia obrońcy przysługuje zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, a na postanowienie sądu o odmowie wyznaczenia obrońcy - zażalenie do innego równorzędnego składu tego sądu.Ponowny wniosek o wyznaczenie obrońcy, oparty na tych samych okolicznościach, pozostawia się bez rozpoznania.

Wzór wniosku:

…………………….., dnia ………………….. r.

(miejscowość, data)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

……………………………………….

……………………………………….

……………………………………….

 (imię, nazwisko, adres )

Do:

……………………………………….

……………………………………….

……………………………………….

……………………………………….

(nazwa sądu, wydział, dokładny adres)

Sygn. akt:

…………………………

WNIOSEK O USTANOWIENIE OBROŃCY Z URZĘDU

Na podstawie art.78 § 1 Kodeksu postępowania karnego, wnoszę o ustanowienie dla mnie obrońcy z urzędu. Wniosek motywuję tym, że z uwagi na trudną sytuację materialną i życiową, nie jestem w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Uzasadnienie[1]

REKLAMA

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

……………………………………….

(własnoręczny podpis wnioskodawcy)

Załączniki:[2]

 • ………………………………………
 • ………………………………………
 • ………………………………………
 • ………………………………………

[1] W uzasadnieniu należy dokładnie opisać swoją sytuację życiową i materialną i udowodnić, że nie jest się w stanie ponieść kosztów obrony bez znacznego uszczerbku. Przykładowo można wskazać na bezrobocie, niepełnosprawność, niskie zarobki, bycie jedynym żywicielem rodziny itd. Każde twierdzenie powinno się poprzeć dowodem, np. zaświadczeniem z urzędu pracy, MOPS. W uzasadnieniu można również zawrzeć następującą formułkę: Chciałbym skorzystać z pomocy obrońcy z urzędu, ponieważ uważam, że sam bez pomocy wykwalifikowanego prawnika nie mam szans na skuteczną realizację swoich uprawnień w postępowaniu karnym.

[2] Wszelkie dokumenty, które pozwolą na potwierdzenie naszej sytuacji życiowej i materialnej, np. zaświadczenie o dochodach, kopia PIT-u za dany rok itd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • dan
  2022-01-31 10:42:13
  Nam przyszło korzystać z pomocy obrońcy w sprawie karnej. Adwokat Cejrowski z Gdańska okazał się doświadczonym prawnikiem z ogromną wiedzą, empatią i skutecznością
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

REKLAMA

Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

REKLAMA

Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

REKLAMA