REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa

dr Michał Poczmański
Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej./Fot. Shutterstock
Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy proces sądowy jest wieloetapowy, często skomplikowany i zawsze z niepewnym rozstrzygnięciem. Jednak w każdym procesie najważniejszy jest sam początek, czyli przygotowanie się do procesu i właściwe zredagowanie pozwu. Pozew warunkuje w dużej mierze taki, czy inny przebieg procesu. Tak samo jest w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jeśli złożona skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa będzie miało dobrze dobrane podstawy prawne, jeśli będzie spełniała wszystkie wymogi formalne, jest wtedy szansa, że całe postępowanie nas nie zaskoczy, będzie prowadzone zgodnie z wcześniej założonym planem.

Z tego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

 1. Jak napisać skargę o ,,rozwód kościelny”?
 2. Co napisać w skardze o nieważność małżeństwa?
 3. Jakie są wymogi formalne przy pozwie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
 4. Co trzeba dołączyć do skargi powodowej?
 5. Czy warto zatrudnić adwokata kościelnego do przygotowania skargi?

Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej. Każdy kto jest zainteresowany stwierdzeniem nieważności małżeństwa musi przedstawić takie pismo procesowe właściwemu sędziemu (w tym celu wybrać odpowiedni sąd kościelny), w której przedstawi przedmiot sporu i wyrazi prośbę o posługę sędziego.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

W zasadzie w każdej diecezji jest sąd kościelny, który orzeka w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Skarga powinna być złożona do jednego z następujących sądów kościelnych, właściwych ze względu na:

 • miejsce zamieszkania strony powodowej,
 • miejsce zamieszkania strony pozwanej,
 • miejsce zawarcia ślubu.
 • miejsce zbierania większości dowodów.

Wybranie złego sądu może skutkować odrzuceniem skargi w całości, bez rozstrzygnięcia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa - wymogi formalne

W zależności od wymagań sądu kościelnego skargę należy zredagować na piśmie w dwóch bądź w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Dodatkowo skarga powinna zawierać:

 • Miejscowość i datę;
 • Nazwę oraz adres właściwego sądu, do którego wnosimy sprawę;
 • Personalia stron w tym również adres zamieszkania strony powodowej i pozwanej;
 • Datę i miejsce zawarcia związku małżeńskiego;
 • Konkretny tytuł bądź tytuły prawne, na których opiera się skarga;
 • Uzasadnienie tytułów prawnych, czyli dlaczego uważamy nasze małżeństwo za nieważnie zawarte
 • Fakty z małżeństwa ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z okresu przedmałżeńskiego.

Wszystkie egzemplarze skargi należy własnoręcznie podpisać z uwzględnieniem dnia, miesiąca i roku.

Jak udowodnić nieważność małżeństwa?

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa. Ta konstrukcja jest bardzo ważna, bo od razu odpowiada na pytanie dlaczego nie jest to rozwód kościelny.

Ciężar dowodu spoczywa na tym, kto coś twierdzi. W tym wypadku udowodnienie nieważności małżeństwa będzie spoczywało na powodzie. Dlatego do skargi należy przedstawić zgromadzone wcześniej dowody. Trzeba pamiętać, że mają one dotyczyć bezpośrednio tego co jest określone jako tytuł nieważności, powód stwierdzenia nieważności małżeństwa.

W skardze oprócz wyżej wymienionych elementów należy także wskazać listę świadków na poparcie naszych też. Najlepiej, aby były to osoby, które posiadają wiedzę na temat Państwa znajomości przedślubnej, jak i samego małżeństwa. W piśmie muszą się znaleźć ich personalia, adres zamieszkania oraz stopień pokrewieństwa jaki Państwa łączy. Co do ilości świadków najlepiej, aby były to minimum 3 osoby. Im większa ilość tym lepszy obraz, który pozwoli sędziom odpowiedzieć na pytanie ,,czy małżeństwo zostało ważnie zawarte?”.

REKLAMA

Oprócz listy świadków do skargi należy dołączyć także dokumenty wymagane przez dany sąd kościelny. Należy pamiętać, że te wymogi dla każdej diecezji mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj sądy kościelne proszą o dołączenie świadectwa ślubu kościelnego, odpisu wyroku rozwodowego (jeżeli został już orzeczony) oraz metryk chrztu strony powodowej i pozwanej.

Możecie także dołączyć Państwo prywatne dokumenty, które będą pomocne w procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa np. orzeczenia lekarskie. Bardzo często sądy kościelne wymagają dołączenie dokumentów rozwodowych, np. pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew, a w szczególności wyroku rozwodowego, koniecznie z uzasadnieniem, jeśli była orzekana wina jednego lub obu małżonków.

Pomoc adwokata kościelnego w sporządzaniu skargi powodowej

Oczywiście skargę powodową można zredagować samodzielnie. Należy tu się kierować kilkoma, wcześniej wymienionymi zasadami. Nie ma tutaj żadnego przymusu adwokackiego. Jednak samodzielne pisanie skargi nie raz jest dość ryzykowne. Po pierwsze dlatego, że trudno jest oddzielić emocje, które rozwodnikom wciąż na ogół towarzyszą. W takiej sytuacji skupiamy się na rzeczach istotnych dla nas, a nieistotnych dla procesu kościelnego.

Po drugie, mało kto zna się na prawie kanonicznym. Prawo kanoniczne, jak każde prawo ma swoje niuanse, na które trzeba uważać, a czasem wykorzystywać. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może to okazać się niewykonalne.

Adwokat kościelny jako osoba biegła w prawie kanonicznym okaże fachową pomoc przy redagowaniu skargi powodowej. Należy zaznaczyć, że z punktu skuteczności i czasu trwania procesu, skarga powodowa niezawierająca błędów formalnych jak i merytorycznych nie zostanie odrzucona przez wikariusz sądowego. W celu jak najlepszego zbadania sprawy i rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.

Michał Poczmański

Autor jest doktorantem prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanoniczne UKSW W Warszawie, prawnikiem i adwokatem kościelny w Kancelaria Kanoniczna specjalistą zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego, a także autorem pierwszego w Polsce eBooka dotyczącego tego „Jak przygotować skargę powodową?”

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

REKLAMA

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA