Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozszerzenie przedmiotu sporu o nową przyczynę w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)?/Fot. Shutterstock
Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)? Czy możliwe jest rozszerzenie przedmiotu sporu?

Po pierwsze, do momentu zamknięcia postępowania dowodowego istnieje nie tylko prawo przedkładania nowych środków dowodowych/nowego dowodu, co nawet prawo do rozszerzenia przedmiotu sporu. Naturalnie, powinno to opierać się na mocnej merytorycznie argumentacji. Przykładowo, taką można znaleźć przede wszystkim w zebranym już materiale dowodowym, podczas zapoznawania się z nim w czasie tzw. publikacji akt. To wówczas należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

REKLAMA

 • czy zasadnym jest prośba o rozszerzenie przedmiotu sporu, tj. czy w aktach są takie informacje, które wskazują na istnienie elementów nowej przyczyny prawnej wymaganych w prawie;
 • czy istnieją wystarczające dowody na potwierdzenie tej przyczyny.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Pojawia się na pewno znak zapytania w sytuacji, gdy istnieje szansa na udowodnienie dotychczasowego tytułu. Szansa nie oznacza jednak koniecznie wydania pozytywnego wyroku także w sytuacji, gdy nowy tytuł pozostaje w opozycji do dotychczasowego. Naturalnie, obie okoliczności nie są nierozwiązywalne, natomiast mogą wzbudzić pewne wątpliwości: „co należy uczynić dalej”. Obecnie jednak nie będziemy się tym zajmować, gdyż wykraczałoby to poza ramy naszego tematu.

REKLAMA

Jak zostało wspomniane, rozszerzenie przedmiotu sporu jest możliwe przed zamknięciem postępowania dowodowego, ale nie oznacza to całkowitego przekreślenia sytuacji dołączenia nowej przyczyny już po tym etapie. Na pewno jednak taka sytuacja winna mieć – według mnie – mocniejsze argumenty i być bardziej klarowna aniżeli ta wyżej opisana.

Gdy obie sytuacje nie zostaną należycie wykorzystane (oczywiście przy ich zasadności), stronom pozostaje możliwość wniesienia prośby o dołączenie nowego tytułu prawnego na szczeblu apelacyjnym. Warto tu gruntownie rozważyć czy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • należy prosić o nowy tytuł przy okazji apelacji;
 • poczekać na wyrok trybunału II Instancji i wówczas odpowiednio zareagować;
 • wprost zrezygnować z postępowania apelacyjnego a skoncentrować się na wszczęciu procesu od początku.

To kolejna już sytuacja, która może zrodzić wątpliwości, jednak można z niej – kolokwialnie mówiąc – „wyjść cało”. Wymaga to jednak uzyskania odpowiedzi nie tylko o zasadność nowego tytułu, o poparcie go dowodami, co przede wszystkim - pełnej wiedzy, którą należy wykorzystać w praktyce.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  REKLAMA

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  REKLAMA

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA