reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Rozszerzenie przedmiotu sporu o nową przyczynę w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego

Rozszerzenie przedmiotu sporu o nową przyczynę w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego

Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)? Czy możliwe jest rozszerzenie przedmiotu sporu?

Po pierwsze, do momentu zamknięcia postępowania dowodowego istnieje nie tylko prawo przedkładania nowych środków dowodowych/nowego dowodu, co nawet prawo do rozszerzenia przedmiotu sporu. Naturalnie, powinno to opierać się na mocnej merytorycznie argumentacji. Przykładowo, taką można znaleźć przede wszystkim w zebranym już materiale dowodowym, podczas zapoznawania się z nim w czasie tzw. publikacji akt. To wówczas należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  • czy zasadnym jest prośba o rozszerzenie przedmiotu sporu, tj. czy w aktach są takie informacje, które wskazują na istnienie elementów nowej przyczyny prawnej wymaganych w prawie;
  • czy istnieją wystarczające dowody na potwierdzenie tej przyczyny.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Pojawia się na pewno znak zapytania w sytuacji, gdy istnieje szansa na udowodnienie dotychczasowego tytułu. Szansa nie oznacza jednak koniecznie wydania pozytywnego wyroku także w sytuacji, gdy nowy tytuł pozostaje w opozycji do dotychczasowego. Naturalnie, obie okoliczności nie są nierozwiązywalne, natomiast mogą wzbudzić pewne wątpliwości: „co należy uczynić dalej”. Obecnie jednak nie będziemy się tym zajmować, gdyż wykraczałoby to poza ramy naszego tematu.

Jak zostało wspomniane, rozszerzenie przedmiotu sporu jest możliwe przed zamknięciem postępowania dowodowego, ale nie oznacza to całkowitego przekreślenia sytuacji dołączenia nowej przyczyny już po tym etapie. Na pewno jednak taka sytuacja winna mieć – według mnie – mocniejsze argumenty i być bardziej klarowna aniżeli ta wyżej opisana.

Gdy obie sytuacje nie zostaną należycie wykorzystane (oczywiście przy ich zasadności), stronom pozostaje możliwość wniesienia prośby o dołączenie nowego tytułu prawnego na szczeblu apelacyjnym. Warto tu gruntownie rozważyć czy:

  • należy prosić o nowy tytuł przy okazji apelacji;
  • poczekać na wyrok trybunału II Instancji i wówczas odpowiednio zareagować;
  • wprost zrezygnować z postępowania apelacyjnego a skoncentrować się na wszczęciu procesu od początku.

To kolejna już sytuacja, która może zrodzić wątpliwości, jednak można z niej – kolokwialnie mówiąc – „wyjść cało”. Wymaga to jednak uzyskania odpowiedzi nie tylko o zasadność nowego tytułu, o poparcie go dowodami, co przede wszystkim - pełnej wiedzy, którą należy wykorzystać w praktyce.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)?/Fot. Shutterstock
Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)?/Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama