REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżeństwo kościelne nieważne z powodu uzależnienia? [WYWIAD]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Czy z powodu uzależnienia można orzec nieważność kościelnego małżeństwa?/Fot. Shutterstock
Czy z powodu uzależnienia można orzec nieważność kościelnego małżeństwa?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy z powodu uzależnienia można orzec nieważność kościelnego małżeństwa? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy można orzec nieważność kościelnego małżeństwa z powodu uzależnienia?

REKLAMA

Dr Arletta Bolesta, adwokat kościelny: Na tak postawione pytanie może udzielić niejako podwójnej odpowiedzi: i tak, i nie. Tak, gdyż uzależnienia można rozpatrywać w aspekcie chociażby jednej przyczyn nieważności, tj. niezdolności natury psychicznej. Nie, gdyż nie ma takiego tytułu jak uzależnienia.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Odpowiedziała Pani, że uzależnienia można rozpatrywać chociażby z jednego tytułu. Czy oznacza to zatem, że są jeszcze inne przyczyny, pod które można byłoby „podpiąć” uzależnienia?

Tak, inną przyczyną czy podstawą może być podstępne wprowadzenie w błąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to oznacza w praktyce? Czy tylko na jednej z tych przyczyn można opierać się w procesie?

Z jednej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim przypadku prowadzić proces nawet z kilku tytułów. Byłyby to wspomniane przeze mnie: niezdolność natury psychicznej i podstęp. Z drugiej zaś strony, nie chodzi tylko o skorzystanie z przysługującego prawa, ale o skorzystanie z niego w sposób uzasadniony. Przykładowo fakt, iż jedna ze stron jest uzależniona, wcale nie musi oznaczać, iż jednocześnie dokonała podstępnego wprowadzenia w błąd. Przecież znamy stwierdzenia padające często z ust kobiet, iż wierzyły, że przez ślub przyszły małżonek zmieni się. Oznaczałoby to, iż przeforsowanie podstępu nie jest możliwe, bowiem fakt uzależnienia był znany przyszłemu współmałżonkowi i nie był w jakiś sposób przed nim zatajony przez stronę uzależnioną. Na marginesie warto wspomnieć, iż inne przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa mogą rządzić się swoimi zasadami i nie zawsze można je łączyć. W podanym przeze mnie przykładzie jest to jednak możliwe.

Z jakimi uzależnieniami można spotkać się najczęściej w kościelnych procesach małżeńskich?

REKLAMA

Uzależnienia w pewnym sensie uwarunkowane są czasami, w których żyjemy, ale i krajem. Najczęściej można spotkać się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu, od jedzenia jako zaburzenia odżywiania. Z tzw. nowszych wymieniłabym uzależnienie od Internetu.

Jak widać jest to pojemna kategoria. W jaki sposób zatem można zweryfikować w trakcie procesu czy jakieś zachowanie jest już uzależnieniem? To, co dla jednej strony czy świadka jest normą, dla innej może już stanowić jakieś zaburzenie.

Wymieniła Pani dwa środki dowodowe, czyli: oświadczenia i zeznania stron, jak i świadków. I faktycznie, w tych zeznaniach może być jakaś przesada. Na pewno nie jest tak, iż sędziowie nie mają fachowej wiedzy odnośnie do uzależnień, ale jednym ze środków dowodowych jest też opinia właściwego biegłego. Ten zaś, operując wiedzą z własnej dziedziny stanowi nieocenioną pomoc dla trybunału. Jednak to, co dla biegłego może być uzależnieniem, wcale nie musi spełniać wymogów niezdolności dla sędziów.

Jakie są zatem różnice są pomiędzy uzależnieniem a niezdolnością?

REKLAMA

Jedną z nich jest tzw. uprzedniość. Wyobraźmy sobie, że dane małżeństwo trwało sporą liczbę lat i dopiero w trakcie tego małżeństwa powstało uzależnienie, ale nie było ono obecne przed ślubem. Biegły zatem dane zachowanie będzie mógł zakwalifikować do uzależnienia, gdyż spełnia ono jego wymogi. Dla sądu jednak, z uwagi na brak istnienia takiego zachowania przed ślubem, co prawda będzie ono uzależnieniem, ale już nie niezdolnością. Oznacza to z kolei, iż małżeństwo jest ważne, gdy proces przebiegał z tytułu niezdolności w formie uzależnienia. Nie wspominam już o tak naturalnych sytuacjach, jak przytoczona już pewna przesada, która jednak zupełnie nie stanowi o ciężkości niezdolności, czyli o kolejnym jej wymogu.

Jak zatem widać, uzależnienie może stanowić przyczynę stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa. Nie zawsze jednak tak się dzieje, ponieważ ważne jest również spełnienie określonych warunków.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA