| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Podatek od spadków i darowizn 2018

Podatek od spadków i darowizn 2018

Planowane na czerwiec 2018 r. zmiany w zakresie podatku do spadków i darowizn mają być zachętą do prowadzenia firm po śmierci ich dotychczasowych właścicieli. Kto skorzysta ze zwolnień i w jakim zakresie?

1 czerwca 2018 r. mają wejść w życie przepisy, mające na celu ułatwienie sukcesji firm rodzinnych.

Rządowy projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

Zobacz również: Zarząd sukcesyjny 2018

Zachętą do przejmowania i prowadzenia firm rodzinnych ma być zwolnienie z podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Aby skorzystać ze zwolnienia nabywca powinien:

1. zgłosić nabycie własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego;

2. prowadzić to przedsiębiorstwo przez okres co najmniej 5 lat od dnia jego nabycia.

Jeżeli przedsiębiorstwo przypadnie więcej niż jednej osobie, zwolnienie ma przysługiwać tym nabywcom, którzy będą je prowadzili przez okres co najmniej 5 lat od dnia jego nabycia.

Polecamy: Kodeks podatnika

Wymagany termin będzie zachowany także wówczas, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 5 lat od dnia nabycia przedsiębiorstwa lub udziału w nim.

Długi i ciężary związane z prowadzeniem nabytego przedsiębiorstwa, obciążające to przedsiębiorstwo nie będą podlegały odliczeniu od wartości pozostałych rzeczy lub praw majątkowych stanowiących przedmiot spadku.

Spadek po najbliższych bez podatku

Obecnie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, również w przypadku nabycia przedsiębiorstwa mogą korzystać osoby najbliższe tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Należy tu pamiętać o zgłoszeniu nabycia własności lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Zgłoszenie nie jest wymagane, jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »