| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Umowa o zbyciu spadku

Umowa o zbyciu spadku

Moment przyjęcia spadku wywołuje istotne konsekwencje w zakresie odpowiedzialności za długi spadkowe. Jednak z tą samą chwilą spadkobierca nabywa prawo zawarcia umowy o zbyciu spadku.

Przedmiotem umowy o zbycie spadku może być część lub całość spadku (udział spadkowy). Zbywającym może być jedynie spadkobierca, który przyjął spadek. Umowa zawarta przed przyjęciem spadku jest nieważna. Za nieważną należy także uznać umowę przedwstępną zbycia spadku zawartą przed przyjęciem spadku. Nabywcą - może być każda osoba, również inny spadkobierca.

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

Umowa powinna ściśle określać przedmiot zbycia, po zawarciu umowy może bowiem nastąpić zmiana wielkości zbywanego udziału, np. przez wyłączenie współspadkobiercy bądź też przez pojawienie się dodatkowego współspadkobiercy. 

Pomimo tego, że przepisu ustawy wprost tego nie wskazują – powszechnie przyjmuje się, że umowę taką można zawrzeć do momentu istnienia spadku (jako odrębnej masy majątkowej). Wykluczone jest więc zbycie spadku po dokonaniu działu spadku. 


Nabywca spadku, jeżeli nie zostało wydane prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, może wystąpić na drogę sądową o wydanie takiego postanowienia, przy czym nabywca zostanie ujęty w takim postanowieniu w miejsce zbywcy lub obok niego. Jeżeli natomiast istnieje podstawa do zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, to ze stosownym wnioskiem może wystąpić nabywca.

Zobacz: Sposoby przyjęcia spadku

Nabywca spadku lub udziału w nim jest legitymowany do złożenia wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 679 § 1 k.p.c.), jeżeli zbywca był uczestnikiem postępowania (post. SN z dnia 13 grudnia 2001 r., IV CKN 566/00, OSNC 2002, nr 10, poz. 127).

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »