REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finanse w rodzinach patchworkowych. Jak zabezpieczyć majątek? Co warto wiedzieć?

Majątek w rodzinach patchworkowych - jak go zabezpieczyć?
Majątek w rodzinach patchworkowych - jak go zabezpieczyć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest rodzina patchworkowa? Jakie wyzwania niesie zabezpieczenie majątku w takim modelu rodziny? Jak zadbać o finansowe bezpieczeństwo? 

Co to jest rodzina patchworkowa

REKLAMA

Rodzina patchworkowa to inaczej rodzina zrekonstruowana lub wielorodzina. Dokładna definicja zależy od źródła informacji, ale najprościej mówiąc: rodzina patchworkowa tworzy się w wyniku ponownego zakładania rodzin przez jednego lub oboje rodziców po rozwodzie lub owdowieniu. W jej skład wchodzą partnerzy, którzy mają dzieci z wcześniejszych relacji, a niekiedy również wspólne dzieci z obecnego związku. Jest to coraz częstszy model rodziny występujący w Polsce. 

REKLAMA

Funkcjonowanie w rodzinie patchworkowej to szereg wyzwań organizacyjno-emocjonalnych. Najtrudniejsze są dwie sprawy: organizacja opieki nad dziećmi i zabezpieczenie majątku. - Paradoksalnie sytuacja, w której podejmujemy decyzję o rozwodzie, szybciej nas skłania do uporządkowania wszelkich spraw związanych z podziałem majątku i jego rozrządzeniem na wypadek naszej śmierci – mówi dr Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX, wyspecjalizowanej w tematach sukcesji. - Im bardziej komplikują się koligacje rodzinne, tym mocniej stajemy się zdeterminowani, by zająć się ważnymi sprawami – a do takich bez wątpienia należy bezpieczeństwo finansowe rodziny.

Finanse w rodzinach patchworkowych

Kwestia finansów w rodzinach patchworkowych jest na tyle istotna, że warto poświęcić czas na ustalenie jasnych zasad ich zarządzania. Dzięki temu można zapobiec konfliktom i rozpocząć wspólne życie w nowej rzeczywistości. - Zabezpieczenie majątku w takich rodzinach wiąże się z trzema obszarami, które wymagają naszej uwagi – spojrzeniem na finanse w relacji między partnerami; w relacji: rodzic – dziecko z pierwszego związku i wreszcie w relacji: macocha/ojczym vs pasierb – wyjaśnia dr Małgorzata Rejmer. I dodaje: - I to spojrzeniem z perspektywy życia, jak i na okoliczność śmierci partnera.

Finanse w relacji między partnerami

REKLAMA

Mimo że prawo wprost nie reguluje kwestii finansowych w związkach partnerskich, w przeciwieństwie do stosunków majątkowych między małżonkami, to jednak daje jednak partnerom prawo do skorzystania z zasad swobody umów. To umożliwia im ustalanie własnych porozumień w wielu aspektach, w tym w sprawach majątkowych.

Jednym z rodzajów takiej umowy jest umowa konkubencka, a dla partnerów tworzących wspólne gospodarstwo domowe – umowa kohabitacyjna. Celem tej umowy jest uregulowanie zasad wspólnego pożycia partnerów, w tym również w sferze majątkowej, m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zasady nabywania rzeczy w trakcie wspólnego życia oraz źródeł ich finansowania
  • zasady rozliczania na wypadek rozstania i konieczności podziału majątku
  • zasady spłaty wspólnego kredytu
  • postanowienia w zakresie obowiązków alimentacyjnych na wypadek wypowiedzenia 
    tej umowy z winy jednej ze stron, itp.

Jak powinna być sporządzona taka umowa? - Taka umowa powinna mieć formę pisemną, a jeżeli któreś postanowienia dotyczą nieruchomości – koniecznie formę aktu notarialnego – mówi ekspertka. Niestety, pomimo lawinowego przyrostu rodzin patchworkowych wśród Polaków, takie umowy są cały czas rzadkością. Jeśli więc nie decydujemy się na jej zawarcie, warto wypracować w związkach partnerskich chociaż elementarne zasady w sferze finansów, choćby w takich obszarach jak wzajemne rozliczanie. Wspólne życie to przecież wspólne wydatki, które trzeba rozsądnie rozdzielić między obie osoby. Często słyszę, że partnerzy przyjmują zasadę: każdy płaci za siebie, czyli zarządza budżetem w taki sposób, jak było zanim zaczęli być razem. Niestety, w praktyce nie da się płacić „tylko za siebie”, mieszkając z drugą osobą.

Jakie jest rozsądne rozwiązanie z takiej sytuacji? Dr Małgorzata Rejmer rekomenduje model trzech kont, w którym to każdy z partnerów ma swoje konto, z którego ponosi wydatki, m.in. na własne potrzeby i potrzeby dzieci z poprzedniego związku i jednocześnie partnerzy tworzą wspólne konto, które zasilają albo proporcjonalnie albo w częściach ustalonych przez strony – z tego rachunku pokrywane są wspólne wydatki, np. czynsz, wydatki domowe, wakacje itp. - Dodatkowo w związkach partnerskich warto udzielić sobie wzajemnie pełnomocnictw, w ramach których możemy regulować kwestie finansowe – kontynuuje ekspertka z Kancelarii LEX. - A na okoliczność śmierci, która niestety wszystkich nas kiedyś czeka, polecam dograć takie sprawy jak testament i ubezpieczenie na życie. Testament zagwarantuje, że nasz partner będzie mógł dziedziczyć bez żadnych ograniczeń, oczywiście pamiętając o potencjalnych roszczeniach zachowkowych, natomiast ubezpieczenie na życie może zarówno służyć do pokrycia wspólnych zobowiązań finansowych partnerów, jak i do utrzymania określonego standardu życia, czy być też sposobem na sfinansowanie roszczeń zachowkowych. Pamiętajmy przy tym, że to świadczenie nie wchodzi do masy spadkowej i nie wykazuje się go w zeznaniach podatkowych. 

Finanse w relacji: rodzic a dziecko z pierwszego małżeństwa

Z uchwały Sądu Najwyższego, (art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) jednoznacznie wynika, że małżonek może utrzymywać ze wspólnego majątku dziecko z poprzedniego związku bez zgody obecnego partnera. To oznacza swobodę działania w tej kwestii. Zawsze jednak warto jest komunikować się z obecnym partnerem w kwestii finansów, nawet jeśli prawo nas do tego 
nie zobowiązuje

Finanse w relacji: macocha / ojczym vs pasierb

Ten obszar dotyczy poruszenia takich zagadnień jak obowiązek alimentacyjny oraz ubezpieczenie rodzinne dla pasierbów.

Obowiązek alimentacyjny, określony w art. 144 k.r.o., istnieje między ojczymem (macochą) a pasierbem, ale nie rozciąga się już na innych powinowatych pasierba, np. na jego dzieci. Oznacza to, że macocha lub ojczym są zobowiązani do ponoszenia odpowiedzialności finansowej za dzieci wprowadzone do związku, nawet jeśli nie są ich dziećmi.

Rodzina patchworkowa - relacja partnerska a małżeńska

W odniesieniu do innych kwestii, pasierbowie mogą korzystać z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego bez dodatkowych opłat pod określonymi warunkami. Wymaga to jednak wspólnego zamieszkiwania w jednym gospodarstwie domowym oraz pokrywania większości kosztów życia przez macochę lub ojczyma. - Chciałabym zwrócić uwagę, że prawa pasierbów i obowiązki wobec nich mają miejsce tylko wówczas, gdy partnerzy zawarli kolejny związek małżeński, a nie w sytuacji, gdy pozostają w relacji czysto partnerskiej – mówi dr Małgorzata Rejmer. Jest to ważne, bo pojęcie rodziny patchworkowej jest szersze. Obejmuje zarówno tych partnerów, którzy sformalizowali swój związek, jak i tych, którzy tego nie zrobili. Dopiero wówczas bowiem tworzą się instytucje macochy/ojczyna i pasierbów.

Podsumowując, prawo cywilne zakłada wzajemną odpowiedzialność za rodzinę patchworkową i zapewnienie sobie wzajemnie środków finansowych w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze związkiem sformalizowanym, czyli z kolejnym małżeństwem partnerów. Prawo nie czyni tego „automatycznie” w stosunku do rodzin patchworkowych, w których partnerzy nie zalegalizowali swojej relacji. W takiej sytuacji ważne jest, aby pamiętać o swobodzie umów, np. o umowie konkubenckiej, pełnomocnictwach, testamentach i ubezpieczeniach na życie.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Świadczenie interwencyjne nie dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców?

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, apeluje o zapewnienie wsparcia wszystkim poszkodowanym w wyniku powodzi firmom. Przepisy dotyczące świadczenia interwencyjnego mogą uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania wielu podmiotom dotkniętym klęską żywiołową.

Marsz Niepodległości nie przejdzie przez Warszawę 11 listopada? Ratusz nie wydał pozwolenia

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie dostało w tym roku pozwoleń od ratusza na zorganizowanie 11 listopada na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. 

Rewolucja w dostępie do napojów alkoholowych w Polsce – znamy już założenia projektu ustawy Ministerstwa Zdrowia

W dniu 14 października 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia zapowiadanego już wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt ten, ma stanowić odpowiedź na zdiagnozowane problemy dotyczące dostępu do napojów alkoholowych w Polsce.

Duże zmiany nie tylko w podatku od nieruchomości. Także w opłacie uzdrowiskowej

Rząd wprowadził projekt nowelizacji przepisów dotyczących podatku rolnego, podatków i opłat lokalnych oraz opłaty skarbowej. Projekt, który ma na celu przede wszystkim uszczegółowienie zasad opodatkowania nieruchomości i opłat uzdrowiskowych, został przekazany pod obrady parlamentu. Oto szczegóły. 

REKLAMA

Bon senioralny: Dla kogo wsparcie do 2150 zł miesięcznie? Od kiedy? Na jakie usługi? Co z dodatkiem pielęgnacyjnym?

O przyznanie nowego świadczenia w postaci bonu senioralnego będzie mogła ubiegać się osoba uprawniona do złożenia wniosku o przyznanie bonu na rzecz seniora, czyli zstępny, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny. Maksymalna wartość świadczenia wyniesie 2150 zł miesięcznie. Co istotne, wartość dodatku pielęgnacyjnego będzie wliczana do przychodu seniora uprawnionego do świadczenia.

5 świadczeń dla niepełnosprawnych w 2025 r. Na jedno z nich wniosek możesz wysłać wcześniej, ale wypłata z wyrównaniem od stycznia będzie dopiero w maju 2025 r.

5 świadczeń dla niepełnosprawnych w 2025. Na jedno z nich wniosek możesz wysłać wcześniej, ale wypłata z wyrównaniem od stycznia będzie dopiero w maju 2025 r. Które ze świadczeń podlegają waloryzacji o od 1 mara 2025 r. zostaną podwyższone?

Z tych trzech powodów Polacy rozwodzą się najczęściej

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? Co Polacy wskazują jako główny powód w powód rozpadu małżeństwa w pozwie rozwodowym? Sprawdzamy. 

Zarząd Poczty Polskiej chce zrównania pensji minimalnej w spółce z płacą minimalną

Zarząd Poczty Polskiej przedstawił właśnie projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, proponuje w nim zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej. Tak wynika z opublikowanego komunikatu Poczty Polskiej.

REKLAMA

Idą zmiany w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Jakie są nowe propozycje rządu?

Rząd zauważył, że występują trudności z zapewnieniem opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Mamy więc nowe propozycje. Zmiany mają polegać m.in. na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

Jakie są prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi? Jak w tym zakresie wspiera powodzian nowa ustawa?

W wyniku wrześniowej powodzi stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. Realnie powódź dotknęła 57 tys. osób, które nadal usuwają jej skutki ze swoich domów czy miejscowości. Warto wiedzieć, jak w tym zakresie wspiera powodzian ustawa, określająca prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi.

REKLAMA