Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu choroby zawodowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące choroby zawodowe.
Jak przebiega procedura orzekania o chorobie zawodowej?
Aktualizacja: 02.12.2018
Stwierdzenie występowania choroby zawodowej u pracownika, która spowodowała uszczerbek na zdrowiu lub trwałą/czasową niezdolność do pracy, uprawnia go do różnego rodzaju świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownik może liczyć np. na zasiłek chorobowy, rentę lub jednorazowe odszkodowanie. Jak przebiega procedura orzekania o chorobie zawodowej? »
Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę
Aktualizacja: 31.10.2012
Choroby zawodowe dotykają określone grupy pracowników, którzy wykonują swoją pracę w warunkach uciążliwych lub przy zagrożeniu ich zdrowia. Na czym polega obowiązek pracodawcy zapobiegania chorobom zawodowym? »
Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego
Aktualizacja: 05.06.2014
Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. »
Wcześniejsza emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej
Aktualizacja: 31.10.2011
Renciści uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. »
Bezpieczeństwo pracy Vademecum
Aktualizacja: 14.10.2011
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, ale i pracownika jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko praca zgodna z zasadami bhp pozwala uniknąć wypadków w pracy i chorób zawodowych. »
Jakie organy ma zawiadomić pracodawca w sytuacji zaistnienia podejrzenia choroby zawodowej
Aktualizacja: 28.04.2011
W sytuacji zaistnienia podejrzenia choroby zawodowej pracodawca powinien niezwłocznie powiadomić właściwego państwowego inspektora sanitarnego oraz właściwego okręgowego inspektora pracy. Inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje pracownika na badania. »
Choroba zawodowa rolnika - co dalej?
Aktualizacja: 22.02.2011
Za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym. »
Rozpoznanie choroby zawodowej rolnika
Aktualizacja: 22.02.2011
Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu inspektorowi pracy, których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca była wykonywana. Należy także podkreślić, że decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej jest podstawą od ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników. »
Szykują się zmiany w ubezpieczeniach z tytułu wypadku przy pracy
Aktualizacja: 31.05.2011
Rząd przyjął założenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dzięki nim o wiele łatwiejszy ma być dostęp do opieki stomatologicznej. »
Kto wydaje decyzję w sprawie jednorazowego odszkodowania?
Aktualizacja: 21.07.2010
Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. »
Kto jest uprawniony do jednorazowego odszkodowania?
Aktualizacja: 20.07.2010
Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. »
Kto wydaje orzeczenie w zakresie chorób zawodowych?
Aktualizacja: 21.07.2010
Właściwym do orzekania w zakresie chorób zawodowych jest lekarz zatrudniony w jednej z jednostek orzeczniczych. Musi on jednak posiadać odpowiednią specjalizację np. z medycyny pracy. »
Kto dokonuje zgłoszenia choroby zawodowej?
Aktualizacja: 02.08.2010
Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz okręgowemu inspektorowi pracy. Zgłoszenia dokonuje pracodawca lub lekarz. »
Aktualizacja: 20.07.2010
W myśl art. 235(1)Kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych narażeniem zawodowym. »
Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
Aktualizacja: 19.07.2010
Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przyznawane są na wniosek osoby uprawnionej lub członków rodziny uprawnionych do tych świadczeń. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »