REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej

Ewa Ryś
Prawa do wcześniejszej emerytury po rencie wypadkowej przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Fot. Fotolia
Prawa do wcześniejszej emerytury po rencie wypadkowej przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renciści uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Prawo do wcześniejszej emerytury po rencie wypadkowej

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom uprawnionym do renty spowodowanej chorobą zawodową lub wypadkiem przy wykonywaniu:

REKLAMA

  • pracy
  • pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • działalności twórczej,
  • działalności artystycznej,
  • umowy agencyjnej,
  • umowy zlecenia,
  • przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi,

Wcześniejsza emerytura przysługuje również osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy w razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym do dnia 31 grudnia 2002 roku. Wcześniejsza emerytura nie przysługuje więc osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, który miał miejsce po dniu 31 grudnia 2002 roku. Dzieje się tak ponieważ osoby te nie nabywają prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ale na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także dział: Renta z tytułu niezdolności do pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje zarówno osobom uprawnionym do całkowitej, jak i częściowej renty z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Prawo przewiduje dla osób uprawnionych do renty wypadkowej uprawnienie do emerytury wcześniejszej, co oznacza że nie muszą one osiągnąć powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do takiej wcześniejszej emerytury przysługuje kobiecie po osiągnięciu wieku 55 lat oraz mężczyźnie po osiągnięciu 60 lat. Na prawo do wcześniejszej emerytury wpływa również staż ubezpieczeniowy. Rencista, który chce otrzymać wcześniejszą emeryturę musi posiadać co najmniej 20-letni okres w przypadku kobiet oraz co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku mężczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniejsza emerytura może zostać przyznana osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, czyli wiek 60 lat dla kobiet i wiek 65 lat dla mężczyzn. Od dnia 1 stycznia 2009 roku prawo do takiej wcześniejszej emerytury mogą nabyć tylko mężczyźni, którzy dotychczas nie osiągnęli wieku 65 lat.

Prawa do wcześniejszej emerytury po rencie wypadkowej przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Z takiego uprawnienia nie skorzystają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku.

Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury

Podstawa prawna: Art. 31 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA