REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cudzoziemiec, Zezwolenie na pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Ochrona zdrowia dzieci powinna być bezpłatna i powszechna

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się roku do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o zmianę przepisów prawnych, regulujących dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i objęcie nimi małoletnich cudzoziemców, nielegalnie przebywających w Polsce.

Cudzoziemiec w Polsce tylko z ubezpieczeniem i środkami na powrót

Sejm zmienił prawo w kwestii podróżowania i pobytu cudzoziemców na terenie Polski.

Pozwolenie na pracę cudzoziemcom

Z dniem 1 lutego 2009r. procedura wydawania pozwoleń na pracę cudzoziemca w Polsce została uproszczona. Przed wprowadzeniem obowiązywała dwustopniowa procedura ubiegania się o zezwolenie na pracę, co oznaczało, że pracodawca aby uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca zobowiązany był do wcześniejszego uzyskania przyrzeczenia wydania zezwolenia. Należy również podkreślić, że tym samym zmniejszono liczbę wymaganych dokumentów badanych przez administrację w trakcie procedury.

REKLAMA

Będą zmiany w legalizowaniu pobytu małoletnich cudzoziemców?

Rzecznik Praw Dziecka chce podjęcia prac legislacyjnych w kwestii uregulowania statusu prawnego dzieci cudzoziemców. Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla małoletnich obcokrajowców, którzy chcą zamieszkać w naszym kraju.

Nabywanie gruntów w Polsce przez cudzoziemców

Statystyki wskazują, że zniesienie barier związanych z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce nie spowodowało gwałtownego wzrostu zainteresowania ze strony obcokrajowców. Od kilku lat sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie.

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Małżeństwo z cudzoziemcem – formalności

Cudzoziemiec, który zamierza zawrzeć związek małżeński w Polsce musi dopełnić formalności przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. W zasadzie wszystkie formalności wyglądają tak samo jak w przypadku zawarcia małżeństwa między obywatelami polskimi. Z paroma wyjątkami.

REKLAMA

Zezwolenie na pracę w Austrii

Austria jest jednym z krajów Unii Europejskiej, do którego możemy wyjechać i podjąć w nim pracę. Niestety nie bez ograniczeń.

Ewidencja cudzoziemców i nr NIE w Hiszpanii


Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą bez ograniczeń podróżować, mieszkać i pracować w każdym z krajów członkowskich, korzystając z tych samych praw, co mieszkańcy wybranego kraju.

Zatrudnienie cudzoziemca

Cudzoziemcy mogą wykonywać pracę na rzecz polskich pracodawców. W większości przypadków niezbędne jest uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca.

Pozwolenie na pracę we Francji


Osoby wyjeżdżające do pracy do Francji na pewno zastanawiają się, czy mogą legalnie podjąć w tym kraju pracy, a jeżeli mogą, to czy muszą dopełnić jakichś formalności.

Pozwolenie na pracę w Holandii


Od dnia 1 maja 2007 roku wyjeżdżając do Holandii nie potrzebujemy żadnych zaświadczeń, zezwoleń itp. Jedynym naszym obowiązkiem jest obowiązek meldunkowy.

Prawo pobytu w Irlandii


Od dnia wstąpienia Polski do UE Polacy mają prawo swobodnego przemieszczania się po całej Unii Europejskiej. Jak ta kwestia przedstawia się w Irlandii?

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w Niemczech


Pozwolenie na pracę musi otrzymać każda osoba, która chce podjąć w Niemczech legalne zatrudnienie. Nie jest to jednak takie proste.

Program rejestracji pracowników w Anglii


Od dnia 1 maja 2004 r. większość obywateli nowych państw członkowskich pracujących w Wielkiej Brytanii (również obywatele polscy) jest objęta Programem Rejestracji Pracowników. Osoby objęte tym programem muszą się zarejestrować, jeżeli zamierzają pracować w Wielkiej Brytanii przez okres przekraczający jeden miesiąc.

Gdzie dziś możesz legalnie pracować w UE


Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej możliwe stało się podjęcie legalnego zatrudnienia we wszystkich krajach Unii oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę

Decyzja o wyjeździe z Polski do któregokolwiek z krajów europejskich w celu podjęcia pracy nie należy do łatwych. Zanim ostatecznie się zdecydujemy, warto się dobrze zastanowić, a także dopełnić formalności – aby w razie powrotu – było nam łatwiej.

Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pozwoleniem na pracę wydanym przez Wojewodę. Posiada Kartę pobytu na czas oznaczony. Czy będzie mu się należała emerytura za czas pracy w Polsce?

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

Czy matka ma prawo do alimentów, jeśli dziecka nie uznał ojciec-cudzoziemiec

W przypadku, kiedy do Polski wróci kobieta z dzieckiem, którego nie uznał ojciec-cudzoziemiec, może ona w kraju załatwić sprawy związane z ustaleniem ojcostwa i prawem do alimentów.

REKLAMA