reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Zgodnie z art. 56 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo musi złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może je zawrzeć. Jest to specjalne zaświadczenie, które potwierdza możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Taki dokument powinien sporządzić właściwy dla cudzoziemca urząd stanu cywilnego. Należy go przedstawić w formie przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego. Zaświadczenie można przedstawić w oryginale, jeśli zostanie poświadczone w konsulacie.

Gdy otrzymanie takiego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, można zwrócić się do sądu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia tego dokumentu. Problem jest doniosły o tyle, że niektóre kraje nie wydają takich zaświadczeń.

O zdolności do zawarcia małżeństwa decyduje sąd

W tym celu należy złożyć wniosek do sądu zamieszkania lub pobytu wnioskodawcy. Wówczas to sam sąd postanowi, czy cudzoziemiec może zawrzeć małżeństwo. Ustalając tę zdolność oprze się na prawie ojczystym cudzoziemca.

Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym.

Procedura zwolnienia stanowi furtkę dla cudzoziemca, który napotyka przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego w swoim kraju.

Zobacz: Małżeństwo z cudzoziemcem- formalności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama