| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Będą zmiany w legalizowaniu pobytu małoletnich cudzoziemców?

Będą zmiany w legalizowaniu pobytu małoletnich cudzoziemców?

Rzecznik Praw Dziecka chce podjęcia prac legislacyjnych w kwestii uregulowania statusu prawnego dzieci cudzoziemców. Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla małoletnich obcokrajowców, którzy chcą zamieszkać w naszym kraju.

Dzieci, których rodzice nie mają prawa do stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej za pośrednictwem swoich opiekunów muszą składać wniosek o zgodę na pobyt czasowy co dwa lata.
Z kolei dzieci, których rodzice posiadają zezwolenie na osiedlenie się na czas oznaczony nie mają takiego obowiązku.
Jest to znaczące utrudnienie i w opinii Rzecznik Praw Dziecka powinny rychło nastąpić zmiany w prawie w tej materii. Marek Michalak zaproponował Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzemu Millerowi wprowadzenie takich zmian, aby dzieci których rodzice mają pozwolenie na przebywanie w Polsce na czas oznaczony, ale dłuższy niż 5 lat miały łatwiejszą sytuację.
Wydaje się, że jest bardzo realne, aby te dzieci nie stawały przed koniecznością składania wniosków o zgodę na pobyt czasowy co dwa lata. Jeżeli ich rodzice mają zgodę na przebywanie w Polsce przez dłuższy okres, wydaje się oczywistym, że takie wnioski dzieci są zbędną formalnością.
Dzieci te uniknęłyby wplątywania w tryby machiny administracyjnej. Taka sytuacja sprzyjałaby poczuciu bezpieczeństwa i stabilności danej rodziny.
Uproszczenie procedur w tej kwestii mogłoby korzystnie wpłynąć też na proces integracji takiej rodziny z polskim społeczeństwem.
Należy zwrócić także uwagę na fakt, że byłoby to też niebagatelne odciążenie organów administracyjnych zajmujących się kwestiami legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce. Nie jest tajemnicą, że owe organy przeżywają prawdziwe oblężenie i każda inicjatywa zmierzająca do usprawnienia ich działania jest inicjatywą dobrą.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla małoletnich obcokrajowców, którzy chcą zamieszkać w naszym kraju.
Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla małoletnich obcokrajowców, którzy chcą zamieszkać w naszym kraju.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »