REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawność, Parkowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Technika jazdy - parkowanie

Parkowanie to manewr, który dostarcza stresu wielu kierowcom. Według statystyk policji w zeszłym roku na parkingach doszło do 278 wypadków, w których ucierpiało ponad 300 osób. Na co zwrócić uwagę podczas parkowania samochodu?

Wniosek o wydanie karty parkingowej

Od 1 lipca 2014 r. trwa przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o wydanie nowej karty parkingowej. Wszyscy wnioskodawcy - osoby niepełnosprawne - uzyskują informacje o terminie odbioru karty parkingowej z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wzór dowodu osobistego 2015

Nowy wzór dowodu osobistego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z nowym wzorem dokumentu tożsamości nie będzie on zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu oraz wzroście. Wniosek o wydanie dowodu osobistego na podstawie nowego wzoru będzie można składać także drogą internetową.

Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania

Zależność prawa do renty socjalnej od zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza na takie poza granicami kraju, stanowi przedmiot prac Sejmu, w związku z projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Po zmianach prawo do renty socjalnej ma być zależne jedynie od miejsca zamieszkania, nie zaś od faktycznego przebywania w nim.

REKLAMA

Wsparcie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych już w maju

W dniu 24 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych będzie wypłacane we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto/miesiąc.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w usługach telefonicznych

9 kwietnia opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Dostęp niepełnosprawnych do usług telefonicznych poprawi się m.in. poprzez: dostosowanie modeli telefonów oraz biur obsługi abonentów do ich potrzeb.

Wzrosną świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci

Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosną od 1 maja 2014 roku.

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów, które należy do katalogu świadczeń opiekuńczych, było przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13) pozbawienie opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z Konstytucją.

REKLAMA

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Karta parkingowa w 2014 roku

Karta parkingowa to dokument, który uprawnia osobę niepełnosprawną do parkowania pojazdu na specjalnie oznaczonym miejscu. Karta parkingowa niepełnosprawnego stanowi dokument o standardzie międzynarodowym. Jakie prawa i obowiązki przyzna niepełnosprawnym nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w 2014 roku?

Parkowanie przy przystanku autobusowym

Zatrzymywanie pojazdu przy przystanku autobusowym, w jego zatoczce czy przed przejściem dla pieszych najczęściej wiąże się ze złamaniem przepisów. Oto jak uniknąć niepotrzebnych mandatów.

Sfałszowana karta parkingowa dla niepełnosprawnych - 2000 zł kary

Od 1 lipca 2014 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Zmiany w prawie podniosą m.in. wysokość kary za posługiwanie się sfałszowaną kartą parkingową.

Systemy wspomagające kierowcę od MINI

Rozpoznawanie znaków drogowych, aktywny tempomat z kamerą czy rozbudowany system internetowy, to tylko niektóre funkcje, o jakie będzie mógł zostać rozszerzony każdy samochód MINI.

Postój i zatrzymanie pojazdu - zasady

Mandat za źle zaparkowane auto potrafi być kosztowny. Co więcej, kierowcy aut często nie rozumieją powodów z jakich został na nich nałożony.

Kiedy straż miejska może odholować auto?

Coraz częściej znienawidzona przez wielu polskich kierowców straż miejska odholowuje pojazdy, które zaparkowały w niedozwolonym miejscu lub utrudniają ruch na drodze. Kiedy wolno strażnikom odholować samochód? W jakich przypadkach możemy zawalczyć o swoje prawa?

Twoje Volvo zaparkuje samo za Ciebie - system autonomicznego parkowania

Manewr parkowania to dla wielu kierowców gehenna. Firma Volvo wyszła im problemom na przeciw i ogłosiła wprowadzenie w 2014 roku nowego systemu automatycznego parkowania. Kierowca nie będzie nawet musiał siedzieć w aucie!

Elektroniczne opłaty parkingowe - Audi testuje nowy system

Opłata za parking pobierana drogą elektroniczna ma na celu zwiększyć komfort korzystania z płatnych parkingów. Audi rozpoczyna testy w swoim rodzinnym mieście Ingolstadt. Jakie są możliwości systemu.

Parkowanie według schematu - co grozi za nieprzestrzeganie znaku T-30?

Znak T-30 wskazuje sposób parkowania pojazdu względem krawędzi jezdni. Co grozi za jego nieprzestrzeganie?

Czy można parkować samochodem w lesie, na plaży bądź nad jeziorem?

Poruszanie się autem w obrębie obszarów chronionych naraża właściciela pojazdu na bardzo wysokie kary finansowe. Oprócz tego osoba taka przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, którego tak bardzo poszukuje w okresie wakacji czy urlopu.

Blokada na kole i co dalej?

Nie tylko zdjęcie z fotoradaru może być niemiłym zaskoczeniem dla kierowców. Widok blokady na kole naszego samochodu również może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i stan konta. Co powinien wiedzieć każdy kierowca o blokadzie na koło?

Nowe parkometry - czy są legalne?

Nowe parkometry spotkać już można na wybranych ulicach Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Okazuje się, że budzą spore kontrowersje, bowiem wymagają podania numeru rejestracyjnego auta. W jakim celu wyposażono je w nową funkcję? Czy nie jest to aby zbyt intensywne naruszanie prywatności kierowców?

Jak korzystać z nowych warszawskich parkometrów?

Od listopada żeby zaparkować w centrum warszawy kierowcy muszą wpisać w parkometrze numer rejestracyjny parkowanego auta. Nowe parkometry mają za zadanie ukrócić oszustwa związane z parkowaniem samochodu.

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w przypadku zaistnienia konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie ze względu na jej niezdolność do samodzielnej egzystencji, gdy osoba ta nie została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Parkuj i jedź. To nie takie proste

Poruszanie się po parkingach to pięta achillesowa polskich kierowców. Bo o ile wielu panów szczyci się umiejętnościami ustawienia samochodu między przysłowiowymi słupkami, o tyle poruszając się po drogach wewnętrznych parkingu zachowują się jak przysłowiowe dzieci we mgle. Gubią się, nie zwracają uwagi na znaki ani na ruch innych pojazdów.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Komu przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

W przypadku nie możności wyegzekwowania alimentów na dziecko, rodzic może ubiegać się o przyznanie świadczenia z Funduszu alimentacyjnego. Kiedy takie świadczenie zostanie przyznane?

Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

Świadczenie pielęgnacyjne jest formą wsparcia dla osoby opiekującej się na stałe osobą niepełnosprawną. Jakie są warunki otrzymania świadczenia opiekuńczego?

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników

W Polsce niepełnosprawni nadal napotykają trudności na rynku pracy. Trudno jest im znaleźć stałą, dobrze płatną pracę. Należy jednak pamiętać, że pracodawca decydujący się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych może liczyć na pomoc ze strony państwa. Jaka to pomoc i jakie warunki należy spełnić aby z niej skorzystać?

Jak wykupić kopertę: abonamentowe miejsce parkingowe?

W centrach miast szukając miejsca parkingowego mijamy miejsca, na których widnieje namalowana koperta. Nie są to jednak miejsca zarezerwowane dla inwalidów. Taką kopertę można wykupić dla pracowników lub klientów swojej firmy. W jaki sposób wykupić abonament na miejsce parkingowe?

Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni

Parkowanie skośnie w stosunku do osi drogi, tyłem do krawędzi jezdni znajduje bardzo niewielu zwolenników wśród kierowców i specjalistów od inżynierii drogowej.

Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni

Parkowanie skośnie w stosunku do osi drogi, tyłem do krawędzi jezdni znajduje bardzo niewielu zwolenników wśród kierowców i specjalistów od inżynierii drogowej.

Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni

Parkowanie pojazdów ukosem do krawędzi jezdni jest bardzo rozpowszechnione z uwagi na prostotę wykonania manewru.

Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni

Parkowanie pojazdów ukosem do krawędzi jezdni jest bardzo rozpowszechnione z uwagi na prostotę wykonania manewru.

Parkowanie tyłem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie tyłem, prostopadle do krawędzi jezdni bardzo przypomina parkowanie prostopadłe przodem, ale jest od niego o wiele trudniejsze, za to znacznie bezpieczniejsze.

Parkowanie tyłem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie tyłem, prostopadle do krawędzi jezdni bardzo przypomina parkowanie prostopadłe przodem, ale jest od niego o wiele trudniejsze, za to znacznie bezpieczniejsze.

Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie prostopadłe przodem do krawędzi, a więc najczęściej także do osi drogi, jest manewrem prostym. Jedyna trudność polega na ocenie szerokości własnego pojazdu i wolnego miejsca pozostawionego przez zaparkowane wcześniej samochody.

Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie prostopadłe przodem do krawędzi, a więc najczęściej także do osi drogi, jest manewrem prostym. Jedyna trudność polega na ocenie szerokości własnego pojazdu i wolnego miejsca pozostawionego przez zaparkowane wcześniej samochody.

Parkowanie równoległe tyłem

Parkowanie równoległe do krawędzi jezdni tyłem, zwane potocznie „na kopertę” lub „kopertą”, pozwala na ustawienie pojazdu pomiędzy innymi pojazdami na miejscu o długości niewiele przekraczającej jego długość.

Parkowanie równoległe tyłem

Parkowanie równoległe do krawędzi jezdni tyłem, zwane potocznie „na kopertę” lub „kopertą”, pozwala na ustawienie pojazdu pomiędzy innymi pojazdami na miejscu o długości niewiele przekraczającej jego długość.

Parkowanie równoległe przodem

Parkowanie równoległe do krawędzi jezdni, po wjechaniu przodem na miejsce parkingowe należy do najłatwiejszych sposobów parkowania.

Parkowanie równoległe przodem

Parkowanie równoległe do krawędzi jezdni, po wjechaniu przodem na miejsce parkingowe należy do najłatwiejszych sposobów parkowania.

Parkowanie

Parkowanie to pozostawienie pojazdu na dłuższy postój, kiedy kierowca oddala się od niego i traci z nim bezpośredni kontakt. Nie jest parkowaniem zatrzymanie się nawet na kilka minut, jeżeli kierowca nie opuszcza pojazdu i może nim w każdej chwili odjechać, lub jeśli postój jest spowodowany awarią, uniemożliwiającą dalszą jazdę.

Parkowanie

Parkowanie to pozostawienie pojazdu na dłuższy postój, kiedy kierowca oddala się od niego i traci z nim bezpośredni kontakt. Nie jest parkowaniem zatrzymanie się nawet na kilka minut, jeżeli kierowca nie opuszcza pojazdu i może nim w każdej chwili odjechać, lub jeśli postój jest spowodowany awarią, uniemożliwiającą dalszą jazdę.

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

Będzie jeszcze więcej parkomatów w Warszawie

Warszawa powiększy strefę płatnego parkowania. Więcej parkomatów znajdziemy na Muranowie, Ochocie, Pradze Północ i Woli. 16 czerwca radni będą jeszcze nad sprawą głosować, jednak jest to już tylko formalność.

Przemoc wobec głuchych dzieci

Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.

Dla Obamy straż miejska nielegalnie odholowywała auta

Zaparkowane w Śródmieściu auta w trakcie wizyty Baracka Obamy w Warszawie zostały odholowane bezprawnie. Ich właściciele mogą domagać się odszkodowań.

REKLAMA