reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników

W Polsce niepełnosprawni nadal napotykają trudności na rynku pracy. Trudno jest im znaleźć stałą, dobrze płatną pracę. Należy jednak pamiętać, że pracodawca decydujący się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych może liczyć na pomoc ze strony państwa. Jaka to pomoc i jakie warunki należy spełnić aby z niej skorzystać?

Komu przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowanie na wynagrodzenia dla pracowników należy się pracodawcom, którzy prowadzą zakład pracy chronionej, zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% oraz pracodawcom, którzy w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy zatrudniają mniej niż 25 pracowników.

Pracodawca nie wlicza do ogólnego stanu zatrudnienia pracowników osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych, wychowawczych, uczestników OHP, odbywających służbę wojskową lub zastępczą oraz zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zobacz: Czy za pracę w nocy przysługują dodatkowe pieniądze?

Na kogo przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowanie przysługuje na niepełnosprawnych pracowników ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Definicję niepełnosprawnego pracownika kompiluje się z dwóch innych: definicji pracownika z Kodeksu pracy oraz definicji osoby niepełnosprawnej w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie nie przysługuje na osoby niepełnosprawne, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z czynników jest czas pracy przepracowany przez osobę niepełnosprawną. Kolejne czynniki to m.in. stopień niepełnosprawności zatrudnionego, szczególne schorzenia zatrudnionego oraz typ pracodawcy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne.

Dofinansowanie a typ pracodawcy

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej otrzyma dofinansowanie w wysokości 160 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczanych do znacznego stopnia niepełnosprawności, 140 proc. najniższego wynagrodzenia, w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz 60 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 % najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Pracodawca nie prowadzący zakładu pracy chronionej może liczyć na 70 proc. zwrot kwot przysługujących zakładowi pracy chronione. Jeżeli zatrudnione będą osoby z orzeczoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, epilepsją lub osoby niewidome, pracodawcy przysługuje 90 proc. kwot przysługujących zakładowi pracy chronionej.

Zobacz serwis: Zarobki i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dofinansowanie nie przysługuje na osoby niepełnosprawne, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy o dzieło lub umowy zlecenia.
Dofinansowanie nie przysługuje na osoby niepełnosprawne, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama