reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

Świadczenie pielęgnacyjne jest formą wsparcia dla osoby opiekującej się na stałe osobą niepełnosprawną. Jakie są warunki otrzymania świadczenia opiekuńczego?

Dla kogo świadczenie opiekuńcze?

Świadczenie opiekuńcze może zostać przyznane ojcu, matce, osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny oraz opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekun faktyczny dziecka może ubiegać się o świadczenie opiekuńcze w przypadku braku osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo, gdy nie może ona sprawować opieki nad niepełnosprawnym. Warunkiem otrzymania świadczenie jest jednak niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Osoba, która ma pozostawać pod opieką musi być osobą niepełnosprawną i posiadać o tym orzeczenie wraz z następującymi wskazaniami: Osoba ta wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie takie przysługuje również na osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz: Wstrzymanie świadczeń pieniężnych - jak i kiedy?

Kiedy nie można otrzymać świadczenia?

Istnieją sytuację, które zawsze wyłączają możliwość przyznania świadczenia. Świadczenie opiekuńcze nie zostanie przyznane, jeżeli opiekun ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Świadczenie nie będzie również przyznane na osobę:

  1. pozostającą w związku małżeńskim, umieszczoną w rodzinie zastępczej niespokrewnionej z dzieckiem, 
  2. przebywającą w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez więcej niż 5 dni w tygodniu – z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,
  3. na którą osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,
  4. na którą członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką,
  5. na którą osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko w rodzinie.

Przyznanie świadczenia

Świadczenie opiekuńcze jest przyznawane przez gminę. Przed wydaniem decyzji przeprowadza wywiad z opiekunem, by ocenić czy dana osoba może i czy będzie możliwe sprawowanie przez nią opieki nad osobą niepełnosprawną. Od 1 stycznia 2012 roku gmina może przeprowadzić kontrolę również już po wydaniu decyzji, np. gmina może sprawdzić, czy opiekun nie podjął pracy. 

Zobacz serwis: Zasiłek opiekuńczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenie opiekuńcze, zasiłek, niepełnosprawny.
Świadczenie opiekuńcze, zasiłek, niepełnosprawny.

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama