reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Szereg zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczy w szczególności rodziców opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi. W tej kwestii chodzi o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego, którego kryterium opiera się na wysokości uzyskiwanych dochodów. Jest to niezwykle ważne uregulowanie, w szczególności, jeśli chodzi o rodziców, którzy rezygnują z pracy zarobkowej w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej poniżej 16 roku życia, osobie, która ukończyła 75 lat oraz osobie, której orzeczony został znaczny stopień niepełnosprawności po ukończeniu 16 roku życia, ale przed 21 rokiem życia. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 144 zł miesięcznie. Zasiłek nie przysługuje w przypadku, gdy członkom rodziny za granicą przyznane jest świadczenie pieniężne na pokrycie wydatków związanych z opieką. (jest to zmiana obowiązująca od 1 stycznia 2012 r.)

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest matce lub ojcu, opiekunowi ustanowionemu w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz opiekunom faktycznym, którzy w celu opieki na dzieckiem niepełnosprawnym rezygnują z pracy zawodowej. Obecnie świadczenie takie wynosi 420 zł miesięcznie. Wysokości świadczenie nie uzależnia się od wielkości uzyskanych dochodów, jeżeli na osobie innej niż rodzic ciąży obowiązek alimentacyjny bądź nie jest ona w stanie sprawować opieki.

Zobacz: Kryteria przyznawania świadczeń w zakresie pomocy społecznej

Zmiany dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego

W ustawie o świadczeniach rodzinnych wymienione są sytuacje, w których nie jest przyznawane świadczenie pielęgnacyjne, np. gdy osoba sprawująca opiekę ma prawo do takiego świadczenia dla innego członka rodziny lub gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim a współmałżonek nie ma orzeczonego znacznego stopnia niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 roku świadczenie pielęgnacyjne nie będzie przyznawane również w sytuacji, gdy rodzice umieszczą dziecko w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie przez więcej niż 5 dni w tygodniu oraz gdy dziecko będzie utrzymywane w pieczy zastępczej. Nie chodzi tu jedynie o rodzinę zastępczą, ale również np. domy dziecka czy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) proponowało podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego do 620 zł miesięcznie dla osób, które zgodziły się na adopcję dziecka lub dla rodziców zastępczych spokrewnionych.

Zobacz: Zasiłek pielęgnacyjny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama