REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Redakcja
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 620 zł miesięcznie. /Fot. Fotolia
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 620 zł miesięcznie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów, które należy do katalogu świadczeń opiekuńczych, było przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13) pozbawienie opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z Konstytucją.

Świadczenie pielęgnacyjne należy do katalogu pieniężnych świadczeń opiekuńczych. Przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad inną osobą. Wymienione warunki muszą zostać spełnione łącznie. Uprawnionymi do jego pobierania są:

REKLAMA

 • matka albo ojciec,
 • opiekun faktyczny dziecka,
 • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
 • inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wymagane jest wówczas spełnienie dodatkowych warunków określonych ustawowo. Ma to miejsce w sytuacji, gdy rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są one małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; nie ma opiekuna faktycznego, ani spokrewnionej rodziny zastępczej lub osoby te legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osoba niepełnosprawna

Osoba, nad którą sprawowana jest opieka musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Jej niepełnosprawność musi powstać nie później niż do ukończenia 18 bądź 25 roku życia, jeśli osoba ta uczy się w szkole lub szkole wyższej.

Zobacz również: Karta parkingowa w 2014 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku

Od 1 lipca 2013 roku świadczenie to przysługuje w wysokości 620 zł miesięcznie. Jest to wartość niezależna od dochodów rodziny. Świadczenie przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe, wypłaca się je więc w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień.

Skarga RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich – Irena Lipowicz zakwestionowała do Trybunału Konstytucyjnego zasadność odebrania od lipca 2013 roku świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które nabyły do niego prawo przed wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych przepisów. Zagadnienie to dotyczy około 2,5 tys. osób, które otrzymały świadczenie na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych a nie spełniły kryteriów wprowadzonych nowelizacją. Z dniem 1 lipca 2013 roku wygasły z mocy prawa decyzje przyznające pomoc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko TK (K 27/13)

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż odebranie uprawnienia do świadczenia narusza konstytucyjne zasady. Ingeruje to w prawa słusznie nabyte oraz zasadę zaufania obywatela do państwa i prawa. Uregulowania obowiązujące do końca 2012 roku stworzyły bezpieczne i klarowne warunki sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi. Świadczenie było przyznawane na podstawie decyzji na czas nieokreślony. Racjonalizacja wydatków publicznych oraz trudności w ustaleniu rzeczywistego sprawowania opieki nie mogą być przyczyną zniesienia praw nabytych.

Konsekwencje wyroku TK

 1. usunięcie z obrotu prawnego niekonstytucyjnych przepisów,
 2. powrót do stanu prawnego sprzed nowelizacji,
 3. przywrócenie wsparcia osobom pierwotnie uprawnionym,
 4. wypłata zaległej pomocy.

Są to konsekwencje daleko idące, sam wyrok nie daje podstaw do roszczeń o utratę korzyści czy prawa do ubiegania się o nowe świadczenie. Wymagana jest więc odpowiednia zmiana prawa.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 poz.1548),
 • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255 z późn. zm.),
 • wyrok TK z 5 grudnia 2013 roku, sygn. akt  K 27/13.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA