reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Ułatwienia dla niepełnosprawnych w usługach telefonicznych

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w usługach telefonicznych

9 kwietnia opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Dostęp niepełnosprawnych do usług telefonicznych poprawi się m.in. poprzez: dostosowanie modeli telefonów oraz biur obsługi abonentów do ich potrzeb.

Zdaniem ministra Rafała Trzaskowskiego, wspieranie dostępności nie jest działalnością charytatywną. - To narzędzie pobudzenia gospodarki.

Niepełnosprawni w UE

80 mln obywateli Unii Europejskiej jest niepełnosprawnych (16% populacji). W co czwartej rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością.

Zapytaj na: Forum

Ochrona niepełnosprawnych w Polsce

Do 2014 roku w Polsce obowiązek dbania o interesy osób niepełnosprawnych ciążył tylko na przedsiębiorcy wyznaczonym do świadczenia usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1445) nałożyła obowiązek świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych na wszystkich dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Stąd nowe rozporządzenie, które zakłada:

Zobacz również: Karta parkingowa w 2014 roku

W ciągu sześciu miesięcy:

  1. Przygotowanie regulaminów i cenników w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne miały realną możliwość zapoznania się z nimi. Oznacza to, że powinny zostać sporządzone w formacie tekstowym, w formie tradycyjnej, w alfabecie Braille’a bądź przy użyciu odpowiednio dużej czcionki. Jeśli dokument przesyłany jest drogą elektroniczną, musi umożliwiać powiększenie czcionki.
  2. Dostosowanie modeli telefonów (i innych urządzeń końcowych) do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  3. Zapewnienie wskazanym podmiotom pomocy w konfiguracji urządzeń i usług.
  4. Przystosowanie aparatów publicznych (np. budek telefonicznych) do potrzeb niepełnosprawnych.

W ciągu 12 miesięcy

  1. Dostosowanie około 500 biur obsługi abonentów do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez:
  • Zapewnienie systemu językowo-migowego on-line lub urządzeń umożliwiających połączenie się z tłumaczem języka migowego albo usługi tłumacza polskiego języka migowego/ systemu językowo-migowego.
  • Zapewnienie urządzeń pozwalających na powiększenie tekstu, prezentację regulaminu/ cennika.
  • Umożliwienie korzystania niepełnosprawnym z upośledzeniem narządu ruchu.

W ciągu 24 miesięcy

  1. Dostosowanie stron internetowych dostawców usług telefonicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pętle indukcyjne

Na przełomie kwietnia i marca 2014 roku planowane jest zawarcie porozumienia z izbami zrzeszającymi przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Na jego podstawie dostawcy usług wyposażą część  biur obsługi w tzw. pętle indukcyjne (systemy induktofoniczne), które umożliwiają osobom słabosłyszącym czysty odbiór i lepszą interpretację informacji dźwiękowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama