Kategorie

Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania

Aleksandra Pajewska
Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania/ fot. Fotolia
Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania/ fot. Fotolia
Fotolia
Zależność prawa do renty socjalnej od zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza na takie poza granicami kraju, stanowi przedmiot prac Sejmu, w związku z projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Po zmianach prawo do renty socjalnej ma być zależne jedynie od miejsca zamieszkania, nie zaś od faktycznego przebywania w nim.

W porządku obrad Sejmu w trakcie 72. posiedzenia (22-25 lipca 2014 roku) znajduje się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt przewiduje zmiany w zasadach, na jakich przyznawana jest renta socjalna. Jego autorzy proponują, by świadczenie to można było pobierać niezależnie od miejsca pobytu, czasowo także przebywając za granicą. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę - bez względu na cel wyjazdu traciła uprawnienie do tego świadczenia.

Rentę socjalną będzie można pobierać mimo czasowego przebywania poza granicami Polski.

Zadaj pytanie na FORUM

Kryteria przyznawania renty socjalnej

Zgodnie więc z nowymi zasadami renta socjalna będzie niezależna od faktycznego przebywania na terytorium RP. Nadal jednak trzeba będzie spełnić wymóg posiadania miejsca zamieszkania na terytorium RP. Pojęciem „miejsca zamieszkania” posługuje się Kodeks cywilny. W art. 25 definiuje je jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce zamieszania nie jest synonimem administracyjnej konstrukcji miejsca zameldowania. Pojęcie to składa się z dwóch elementów, tj.: faktycznego fizycznego przebywania w danej miejscowości (tzw. corpus) oraz woli przebywania w niej (animus). Miejsce zamieszkania powinno więc stanowić ośrodek życia codziennego osoby fizycznej, wokół którego koncentrują się jej plany życiowe. Zgodnie ze stanowiskiem sądów – m.in.: wyrok NSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., II FSK 896/08 – przebywanie w miejscowości musi wiązać się ze skupieniem w niej aktywności życiowej, związanej nie tylko z pracą ale również z rodziną i życiem osobistym. Zatem dane miejsce nie może tracić cechy miejsca zamieszkania poprzez (dłuższą lub krótszą) nieobecność w nim.

Komu przysługuje renta socjalna?

Zgodnie z art. 4 wskazanej wyżej ustawy renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy i niezdolność ta powstała przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki lub studiów - przed ukończeniem 25. roku życia. Warto pamiętać, że świadczenie jest zawieszane po osiągnięciu przychodów przekraczających 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosło  3 895,31 zł. Oznacza to, że przychody powyżej 2726,80 zł pozbawiają możliwości pobierania renty socjalnej.

Zobacz również: Renta socjalna w 2015 roku

Renta socjalna - zmiany 2014

Wprowadzone nowymi przepisami zmiany będą dotyczyć głównie:

 • obywateli polskich,
 • cudzoziemców, którzy spełniają przewidziane w ustawie kryteria,
 • obywateli państw Unii Europejskiej i EFTA (Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu) oaz członków ich rodzin, jeśli posiadają prawo pobytu w Polsce.

Zobacz również: Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Renta socjalna a pobyt za granicą

Projekt ustawy wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r., w którym TK zakwestionował uzależnienie przyznania i wypłacania renty socjalnej obywatelom polskim od wymogu przebywania w Polsce. Wskutek wyroku TK moc utracił art. 2 p.1 wskazanej ustawy, który brzmiał: „ Prawo do renty socjalnej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” i uzależniał prawo do świadczenia od dwóch kryteriów: miejsca zamieszkania i faktycznego (stałego) przebywania na terytorium RP.

Rząd przyjął projekt 13 maja 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 2 czerwca 2014 r. 10 czerwca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 10 lipca 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami redakcyjnymi.

Polecamy serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268 ze zm.).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.).

Wyrok NSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., II FSK 896/08.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 roku, sygnatura akt P 11/12.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.