REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania

Aleksandra Pajewska
Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania/ fot. Fotolia
Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zależność prawa do renty socjalnej od zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza na takie poza granicami kraju, stanowi przedmiot prac Sejmu, w związku z projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Po zmianach prawo do renty socjalnej ma być zależne jedynie od miejsca zamieszkania, nie zaś od faktycznego przebywania w nim.

W porządku obrad Sejmu w trakcie 72. posiedzenia (22-25 lipca 2014 roku) znajduje się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt przewiduje zmiany w zasadach, na jakich przyznawana jest renta socjalna. Jego autorzy proponują, by świadczenie to można było pobierać niezależnie od miejsca pobytu, czasowo także przebywając za granicą. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę - bez względu na cel wyjazdu traciła uprawnienie do tego świadczenia.

REKLAMA

Rentę socjalną będzie można pobierać mimo czasowego przebywania poza granicami Polski.

Zadaj pytanie na FORUM

Kryteria przyznawania renty socjalnej

Zgodnie więc z nowymi zasadami renta socjalna będzie niezależna od faktycznego przebywania na terytorium RP. Nadal jednak trzeba będzie spełnić wymóg posiadania miejsca zamieszkania na terytorium RP. Pojęciem „miejsca zamieszkania” posługuje się Kodeks cywilny. W art. 25 definiuje je jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce zamieszania nie jest synonimem administracyjnej konstrukcji miejsca zameldowania. Pojęcie to składa się z dwóch elementów, tj.: faktycznego fizycznego przebywania w danej miejscowości (tzw. corpus) oraz woli przebywania w niej (animus). Miejsce zamieszkania powinno więc stanowić ośrodek życia codziennego osoby fizycznej, wokół którego koncentrują się jej plany życiowe. Zgodnie ze stanowiskiem sądów – m.in.: wyrok NSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., II FSK 896/08 – przebywanie w miejscowości musi wiązać się ze skupieniem w niej aktywności życiowej, związanej nie tylko z pracą ale również z rodziną i życiem osobistym. Zatem dane miejsce nie może tracić cechy miejsca zamieszkania poprzez (dłuższą lub krótszą) nieobecność w nim.

Komu przysługuje renta socjalna?

Zgodnie z art. 4 wskazanej wyżej ustawy renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy i niezdolność ta powstała przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki lub studiów - przed ukończeniem 25. roku życia. Warto pamiętać, że świadczenie jest zawieszane po osiągnięciu przychodów przekraczających 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosło  3 895,31 zł. Oznacza to, że przychody powyżej 2726,80 zł pozbawiają możliwości pobierania renty socjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Renta socjalna w 2015 roku

Renta socjalna - zmiany 2014

Wprowadzone nowymi przepisami zmiany będą dotyczyć głównie:

  • obywateli polskich,
  • cudzoziemców, którzy spełniają przewidziane w ustawie kryteria,
  • obywateli państw Unii Europejskiej i EFTA (Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu) oaz członków ich rodzin, jeśli posiadają prawo pobytu w Polsce.

Zobacz również: Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Renta socjalna a pobyt za granicą

REKLAMA

Projekt ustawy wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r., w którym TK zakwestionował uzależnienie przyznania i wypłacania renty socjalnej obywatelom polskim od wymogu przebywania w Polsce. Wskutek wyroku TK moc utracił art. 2 p.1 wskazanej ustawy, który brzmiał: „ Prawo do renty socjalnej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” i uzależniał prawo do świadczenia od dwóch kryteriów: miejsca zamieszkania i faktycznego (stałego) przebywania na terytorium RP.

Rząd przyjął projekt 13 maja 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 2 czerwca 2014 r. 10 czerwca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 10 lipca 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami redakcyjnymi.

Polecamy serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268 ze zm.).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.).

Wyrok NSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., II FSK 896/08.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 roku, sygnatura akt P 11/12.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

REKLAMA