REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przeglądach 2023 i nowe uprawnienia diagnostów

Zmiany w przeglądach 2023 r.? Dokładnie. 1 lutego opublikowana została nowelizacja rozporządzenia. O czym dokładnie mówi?

Płatności transgraniczne będą ewidencjonowane od 2024

Płatności transgraniczne będą ewidencjonowane. Dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności dla podmiotów, które uzyskują więcej niż 25 wpłat z zagranicy kwartalnie. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Ma ona wejść życie 1 stycznia 2024 r.

Zmiany prawa spadkowego 2023 już w Sejmie

Zmiany prawa spadkowego, nad którymi rozpocznie prace Sejm obejmują lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy. 

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa niezgodna z prawem unijnym?

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, zmiany proponowane w nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) mogą nie być w pełni zgodne z prawem unijnym. Obawia się, że proponowany zmiany być niewłaściwie bądź niewystarczające, co doprowadzi do konieczności wprowadzania dalszych modyfikacji. A za to mogą już zapłacić przedsiębiorcy. 

REKLAMA

Jak stwierdzić treść testamentu ustnego

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Konieczne jest następnie stwierdzenie treści tak sporządzonego testamentu. W jaki sposób stwierdza się treść testamentu ustnego? Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowywana nowelizacja Kodeksu cywilnego?

Jakie będą kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn będą wyższe od 1 lipca 2023 r. Ile wyniesie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej z podpisem prezydenta

Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

KAS skontroluje finansowanie programów ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji

Kontrole finansowania programów z unijnych środków przechodzą z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do Krajowej Administracji Skarbowej. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

REKLAMA

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Pierwszeństwo pieszych 2023. Jest interpelacja. Będą zmiany?

Pierwszeństwo pieszych 2023. Zapytanie dotyczące przepisów złożył poseł Artur Szałabawka. Czy Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację?

DGP: rząd pracuje nad 15 ważnymi zmianami w kodeksie pracy. Kiedy ustawa?

Zmiany dotyczą umów o pracę na okres próbny, uaktualnionej informacji o warunkach zatrudnienia i nowych minimalnych praw dla wszystkich pracowników.

Walka z "patodeweloperką" - będą nowe przepisy dot. budowania budynków wielorodzinnych

„Patodeweloperka” to gorsza jakość życia i wymierne straty dla całej społeczności lokalnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - co ma ulec zmianie?

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów ma dotyczyć m.in. wprowadzenia 5-letniej kadencji prezesa UOKiK, którego wcześniejsze odwołanie będzie możliwe tylko w określonych przypadkach.

Wykaz zmian w prawie dla samorządów od stycznia 2023 r.

Wyższa płaca minimalna i diety z tytułu podróży służbowych, dalsze przymusowe oszczędzanie prądu w JST, zmiany w sprawozdawczości budżetowej – publikujemy przegląd wybranych zmian w prawie, które wejdą w życie w styczniu 2023 r. i będą miały wpływ na funkcjonowanie samorządów.

Podatki w prawie spadkowym

Przedmiotem dziedziczenia mogą być zarówno aktywa pieniężne jak i zobowiązania podatkowe.

Nowe przepisy drogowe 2022. Lista najważniejszych nowelizacji w tym roku

Nowe przepisy drogowe 2022, czyli dziś podsumujemy rok z punktu widzenia reguł drogowych. Jakie były najważniejsze nowelizacje?

Ustawa o zawodzie ratownika medycznego i o samorządzie ratowników z podpisem Prezydenta

Celem ustawy – jak wskazano – jest wprowadzenie rozwiązania prawnego, regulującego w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego i utworzenie samorządu ratowników medycznych.

Darowizny i spadki 2022-2023 - zwolnienie z podatku dla członków najbliższej rodziny

Na czym polega zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla członków najbliższej rodziny? Kto, kiedy i jak może skorzystać z tego zwolnienia podatkowego? Wyjaśniają eksperci Ministerstwa Finansów.

Nowela prawa o ruchu drogowym z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami - przekazała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja umożliwia przekazywanie z budżetu województw dotacji dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Zmiany w ustawie o zatorach płatniczych wchodzą w życie od 8 grudnia 2022

Nowe regulacje mają przyspieszyć prowadzenie postępowań, a w konsekwencji doprowadzić do efektywniejszego i szybszego eliminowania zatorów płatniczych. Co uległo zmianie?

Kary dla pijanych kierowców. Nowością nie tylko konfiskata auta!

Kary dla pijanych kierowców systematycznie rozszerzają się. Rok 2022 był jednak rekordowy pod względem ilości nowych sankcji. Było ich kilka.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy kierujący będą mogli stracić pojazd? Dokładny termin został określony w nowelizacji. A ta mówi o...

Centralna informacja o rachunkach

Centralna informacja o rachunkach umożliwia uzyskanie informacji dotyczących wszystkich rachunków posiadacza lub spadkodawcy prowadzonych w bankach lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej.

Ustawa wydłużająca zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.

Zasady rejestrowania i znakowania zwierząt - nowlizacja przepisów

Nowe zasady rejestrowania i znakowania zwierząt będą wprowadzane sukcesywnie. Dotyczą one przede wszystkim katalogu gatunków objętych obowiązkiem ewidencjonowania, zasad i terminów dokonywania zgłoszeń, a także wyboru środków identyfikacji. Oprócz tego zaplanowano, że paszporty bydła posłużą dokumentowaniu wyłącznie przemieszczeń zagranicznych, a podstawową drogą informowania o zdarzeniach ma się stać aplikacja IRZPlus.

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Nowe przepisy

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu przeszła przez Sejm i czeka na podpis Prezydenta. Co konkretnie oznaczają nowe przepisy? Sprawdźmy.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - co ma się zmienić?

Przygotowany projekt nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie zakłada zmiany podstawowych definicji, zmiany w zakresie obowiązków gmin, czy też możliwość skierowania sprawcy przemocy domowej na obowiązkową terapię psychologiczną. Rząd ma się zająć projektem we wtorek 22 listopada 2022.

Projekt ustawy ws. elektrowni wiatrowych - co zakłada i kiedy zajmie się nim Sejm?

Uchwalenie ustawy ws. elektrowni wiatrowych na lądzie jest jednym z kamieni milowych, niezbędnym do uzyskania pieniędzy z KPO. Sejm ma się zająć projektem w grudniu 2022. Jakie są założenia nowelizacji ustawy?

Uregulowanie pracy zdalnej już niebawem – jakie założenia projektu?

Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja ta trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Użytkowanie wieczyste do likwidacji - projekt nowelizacji

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad likwidacją użytkowania wieczystego gruntów należących do Skarbu Państwa i gmin. Reformę chce przeprowadzić jeszcze w 2023 roku. Na jakich zasadach?

Prawo budowlane 2023 - jakie zmiany?

Trwają prace legislacyjne związane z nowelizacją Prawa budowlanego. Podstawowym założeniem nowej ustawy jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz usprawnienie ich działania, a także pełna cyfryzacja działalności organów administracji publicznej w obszarze budownictwa.

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta - poinformowało w czwartek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?

Dodatek węglowy niedawno wszedł w życie, a już został dwa razy znowelizowany. I to w bardzo istotnych kwestiach. Co uległo zmianie i kto zyskał na zmianach ustawy o dodatku węglowym?

Norma Euro 7. Miała być rewolucja. Będzie raczej lifting

Norma Euro 7 według pierwszych zapowiedzi miała być mocno restrykcyjna. Europejskie perturbacje mogły jednak stonować zapędy włodarzu UE...

Podatek od spadków i darowizn - nowe kwoty wolne od podatku i nowe skale podatkowe od 13 października 2022 r.

Podatek od spadków i darowizn - stawki, kwoty wolne i skale podatkowe. Od 13 października 2022 r. obowiązują nowe (wyższe) kwoty wolne od podatku i nowe skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn. Sprawdźmy jakie!

Uściński: świadectwo energetyczne mieszkania będzie niezbędne przy nowych umowach najmu

Właściciel będzie musiał sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania przy nowych umowach najmu. Nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie - wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - co się zmieni?

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego ma m.in. zmodyfikować pojęcia takie jak „osoba z zaburzeniami psychicznymi” oraz „szpital psychiatryczny”. Co jeszcze ma się zmienić?

Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych przyjęta przez Sejm

Nowe przepisy mają podnieść efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i rozwinąć budownictwo mieszkaniowe dla osób o niższych dochodach.

Podatek od spadków i darowizn - wyższa kwota wolna

Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn już niedługo mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!

Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.

Stracił prawo jazdy za punkty. Wystarczyło 18 sekund

Stracił prawo jazdy za punkty, czyli historia kierowcy Dacii, który w 18 sekund uzbierał 29 punktów karnych. Tak działa nowy taryfikator punktów.

Czy król Karol III zapłaci podatek spadkowy po śmierci królowej Elżbiety II?

Zgodnie z postanowieniami przyjętymi blisko 30 lat temu, nowy brytyjski monarcha Karol III nie będzie musiał zapłacić podatku spadkowego po śmierci swej matki królowej Elżbiety II. Kwestią zainteresowały się niektóre brytyjskie media.

Ustawa poprawiająca efektywność energetyczną budynków uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Co zrobić z nieważną kartą pojazdu?

Co zrobić z nieważną kartą pojazdu? To pytanie o tyle zasadnicze, że 4 września 2022 roku karta pojazdu została wykasowana z polskich przepisów.

Koniec pierwszeństwa rowerzystów? Raczej nigdy go nie było

Koniec pierwszeństwa rowerzystów? Takie hasło przewinęło się przez media w Polsce. Chodzi o nowelizację przepisów. Co ona jednak zmienia?

Nowe przepisy drogowe wrzesień 2022 r. Pełna lista nowości

Nowe przepisy drogowe wrzesień 2022 r.? To hasło może powoli elektryzować kierowców. Bo zmian jest sporo i tak naprawdę tylko jedna na plus.

Postępowanie spadkowe – zmiany Kodeksu cywilnego w 2022 roku

Rząd prowadzi aktualnie prace nad ustawą, której przedmiotem będzie nowelizacja Kodeksu cywilnego. W tej chwili projekt jest na etapie opiniowania, a Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wdrożyć zmiany w życie jeszcze w 2022 roku. Tematem prac są przepisy dotyczące części IV Kodeksu, czyli normujące postępowanie spadkowe. Wyjaśniamy, co ulegnie zmianie w tym zakresie i czy w realny sposób przyczyni się to do usprawnienia postępowań spadkowych.

Fotowoltaika – procedury zostaną uproszczone

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.

Parkowanie na chodniku? Raczej zakaz od 21 września 2022 r.

Parkowanie na chodniku jest dozwolone? Od 21 września 2022 roku będzie można powiedzieć, że było dozwolone. To wtedy zmienią się przepisy.

Taryfikator punktów karnych 2022. Aktualna tabela!

Taryfikator punktów karnych 2022? Tak, mamy najnowszą tabelę z punktami karnymi. A wszystko za sprawą projektu rozporządzenia. Został opublikowany.

REKLAMA