Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym. Będą go mogli sporządzić nie tylko żołnierze.
Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym. Będą go mogli sporządzić nie tylko żołnierze.
shutterstock

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Testament wojskowy reguluje obecnie rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 stycznia 1965 r. wydane przez ówczesnego szefa resortu, marszałka Polski Mariana Spychalskiego. Przewiduje ono, że testament wojskowy można sporządzić wyłącznie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w czasie przebywania w niewoli. W okresie obowiązywania przepisów o testamencie wojskowym nigdy nie doszło do sytuacji, w których sporządzenie testamentu tego rodzaju było możliwe, wobec czego w doktrynie prawa uważa się, że „instytucja ta jest martwa”. 

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje przeniesienie regulacji testamentu wojskowego do Kodeksu cywilnego. Wprowadza zarazem szereg istotnych zmian w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, rozszerzając znacznie przesłanki pozwalające na sporządzenie testamentu tego rodzaju oraz krąg osób mogących skorzystać z tej instytucji.

Kiedy można sporządzić testament wojskowy?

Testament wojskowy będzie można sporządzić – tak jak w myśl przepisów dotychczasowego rozporządzenia – w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub przebywania w niewoli. 

Proponowana nowelizacja poszerza zakres przypadków, w których testament wojskowy będzie mógł być sporządzony. Odzwierciedla to zmiany w sposobie użycia wojska, jakie zaszły w porównaniu z okresem, w którym wydano obowiązujące obecnie przepisy.  

Testament wojskowy będzie można więc sporządzić także w czasie użycia Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli w przypadku, gdy polskie jednostki wojskowe zostaną skierowane za granicę w celu udziału w:

 • konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, 
 • misji pokojowej, 
 • akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, 
 • ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku konieczności ochrony ich życia lub zdrowia.

Poza tym testament tego rodzaju będzie mógł być sporządzony w przypadku pobytu Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli wówczas, gdy polskie jednostki wojskowe znajdą się za granicą w celu udziału w:

 • szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, 
 • akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych (za wyjątkiem akcji ratowniczych regulowanych przepisami o ratownictwie na morzu lub prowadzonych przez wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze w celu udzielenia pomocy ludziom albo statkom powietrznym lub morskim znajdującym się w niebezpieczeństwie na zasadach określonych w umowach międzynarodowych), 
 • przedsięwzięciach reprezentacyjnych.

Istnienie okoliczności dopuszczających sporządzenie testamentu wojskowego nie wyłącza przy tym możliwości sporządzenia testamentu w innej formie przewidzianej w Kodeksie cywilnym.

Kto będzie mógł sporządzić testament wojskowy?

Zgodnie z projektem testament wojskowy będą mogli, jak dotychczas, sporządzić :

 • żołnierze Sił Zbrojnych pełniący czynną służbę wojskową;
 • pracownicy zatrudnieni w Siłach Zbrojnych;
 • osoby cywilne towarzyszące Siłom Zbrojnym: 
  • członkowie personelu organizacji „Polski Czerwony Krzyż” i innych ochotniczych organizacji udzielających pomocy wojskowej służbie zdrowia,
  • osoby wykonujące czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych,
  • członkowie służb pomocniczych i inne osoby wykonujące świadczenia osobiste na rzecz Sił Zbrojnych.

W myśl projektu kategorie osób, które będą miały prawo sporządzić testament wojskowy mają zostać uzupełnione o:

 • osoby pełniące służbę w jednostkach zmilitaryzowanych
  • przydzielonych do Sił Zbrojnych,
  • wykonujących ustawowe zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego albo zewnętrznego państwa;
 • cywilny personel medyczno-sanitarny Sił Zbrojnych;
 • osoby cywilne wchodzące w skład personelu Sił Zbrojnych, którymi są osoby posiadające pracowniczy przydział mobilizacyjny oraz pracownicy komórek organizacyjnych ministerstwa obrony narodowej;
 • inne osoby cywilne, jeżeli znajdują się na obszarze będącym pod wyłącznym zarządem organów wojskowych albo na jednostce pływającej Marynarki Wojennej lub na statku powietrznym należącym do Sił Zbrojnych.

Jak sporządzić testament wojskowy?

Testament wojskowy może być obecnie sporządzony w ten sposób, że spadkodawca oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie sędziemu wojskowemu. W myśl projektu ostatnią wolę będzie można oświadczyć oprócz sędziemu wojskowemu, także prokuratorowi, doradcy prawnemu, dowódcy jednostki wojskowej, oficerowi albo kierownikowi jednostki zmilitaryzowanej. Osoba ta spisze ostatnią wolę spadkodawcy w protokole z podaniem miejsca i daty jego sporządzenia, a następnie odczyta protokół spadkodawcy, sporządzając o tym wzmiankę w treści protokołu. Następnie protokół podpiszą spadkodawca i osoba, wobec której wola została oświadczona. Jeżeli spadkodawca nie może się podpisać, w protokole trzeba będzie wyjaśnić przyczynę braku złożenia przez spadkodawcę podpisu.

Spadkodawca będzie mógł sporządzić testament wojskowy także w ten sposób, że oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie w obecności dwóch jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy, podając miejsce i datę jej spisania. Tak sporządzony testament będą musieli podpisać spadkodawca i dwaj świadkowie. 

Jeżeli jednak spadkodawca nie może się podpisać, w celu sporządzenia testamentu wojskowego będzie musiał oświadczyć ustnie swoją ostatnią wolę w obecności trzech jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy podając miejsce i datę jej spisania wraz z wyjaśnieniem przyczyny braku złożenia przez spadkodawcę podpisu. Tak sporządzony testament, po odczytaniu go spadkodawcy i dokonaniu o tym wzmianki podpiszą wszyscy trzej świadkowie.

Jak sporządzić testament wojskowy w razie obawy rychłej śmierci?

Jeszcze inny sposób sporządzenia testamentu wojskowego można zastosować w razie obawy rychłej śmierci spadkodawcy wskutek odniesionych ran lub choroby. Wtedy testament wojskowy może być sporządzony w tej formie, że spadkodawca oświadczy swą ostatnią wolę ustnie wobec dwóch świadków, choćby niejednocześnie obecnych. 

Treść takiego testamentu wojskowego będzie mogła być stwierdzona niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia, w ten sposób, że jeden ze świadków spisze oświadczenie spadkodawcy wraz z podaniem miejsca i daty jego złożenia, miejsca i daty sporządzenia pisma oraz wskazaniem okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy , a pismo podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

W wypadku gdyby treść takiego testamentu wojskowego nie została stwierdzona w powyższy sposób przed otwarciem spadku (do czego dochodzi z chwilą śmierci spadkodawcy), można ją będzie stwierdzić w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku, wyłącznie przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Do zachowania powyższego terminu wystarczyć będzie złożenie, przed jego upływem, wniosku o przesłuchanie świadków, wraz z danymi świadków, umożliwiającymi ich wezwanie. Jeżeli przesłuchanie jednego lub większej liczby świadków nie będzie możliwe lub napotka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd będzie mógł poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Kiedy testament wojskowy traci moc?

W myśl projektu testament wojskowy utraci moc z upływem 3 miesięcy (obecnie – 6 miesięcy) od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Utrata mocy testamentu polega na tym, jakby testament nie został sporządzony, a żadne z zawartych w nim rozrządzeń nie wywoływało skutków prawnych.

Reklama
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obniżenie prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu - co z decyzją SN?
  Sąd Najwyższy do czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zawiesił decyzję ws. ewentualnego obniżania prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego w przypadku wcześniejszej spłaty tego kredytu - dowiedziała się PAP w SN. W TSUE oczekuje bowiem na wyrok podobne pytanie z Austrii.
  Bezpieczny Kredyt 2% - od kiedy?
  Kredyt mieszkaniowy oprocentowany na 2 proc. powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
  Czego dotyczy dyrektywa Omnibus?

  Czym jest dyrektywa Omnibus? Jakie prawa przyznaje konsumentom? Oto najważniejsze informacje. 

  DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?

  Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej. 

  Jakie będą kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.

  Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn będą wyższe od 1 lipca 2023 r. Ile wyniesie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

  Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
  SG: w czwartek 26 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,4 tys.

  W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 18,4 tys. - podała w piątek na Twitterze straż graniczna. 

  Zmiany w postępowaniu cywilnym przyjęte przez Sejm

  Zmiany w postępowaniu cywilnym, które mają zmniejszyć obciążenie sądów oraz wprowadzić nowe postępowanie z udziałem konsumentów przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyjęta przez Sejm. Zmienić się ma też próg wartości przedmiotu sporu dzielący sprawy miedzy sądy rejonowe i okręgowe. 

  Elektroniczny Dziennik Budowy rusza

  Elektroniczny Dziennik Budowy – rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej rusza w piątek 27 stycznia. Inwestor może wybrać czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w nowej formie elektronicznej. Od 2030 r. wersja elektroniczna dziennika budowy będzie obowiązkowa.

  Centralny Rejestr Wyborców i 6 tysięcy nowych lokali wyborczych już w najbliższych wyborach

  Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.

  Dodatek antyemerytalny dla mundurowych przyjęty przez Sejm

  Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy i funkcjonariuszy po 15 latach służby wprowadza ustawa uchwalona przez Sejm w czwartek 26 stycznia. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2023/24 z wyższym kryterium dochodowym
  Od nowego okresu świadczeniowego, który rozpocznie się 1 października 2023 r., wzrośnie kwota kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
  Postępowania awansowe na uczelniach na nowych zasadach

  Postępowania awansowe na uczelniach wyższych będą odbywać się na zmodyfikowanych zasadach. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o szkolnictwie wyższym, która przewiduje zmiany w postępowaniach awansowych, obligatoryjne publiczne kolokwia habilitacyjne i dostosowanie przepisów do wprowadzenia nowych dyscyplin nauki. 

  Najemnicy łamią prawo międzynarodowe i narażają się na odpowiedzialność karną

  Najemnicy biorący udział w konfliktach zbrojnych naruszają prawo. Ich służba jest zakazana zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i przepisy poszczególnych państw. Jaka jest definicja najemnika? Na jakie konsekwencje naraża się najemnik? Jakie kary za podjęcie służby najemnej przewiduje polskie prawo? 

  1 lutego 2023 r. ruszy nowy nabór wniosków programu "Rodzina 500+"
  Od 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500+". Z programu każdego miesiąca korzysta około 7 mln dzieci; od początku funkcjonowania programu wypłacono ponad 220 mld zł – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Kradzież tożsamości ułatwia jawność numeru PESEL

  Kradzież tożsamości to zjawisko, któremu mają zapobiegać przepisy ustawy, nad której projektem trwają w rządzie trwają prace legislacyjne. Jak rzecznik praw obywatelskich ocenia proponowane rozwiązania? Co budzi wątpliwości RPO?

  Osoby mobbingujące często pozostają bezkarne
  Wielu pracowników nie potrafi odróżnić, co można określić jako mobbing, a co nie. Problem w polskich firmach wciąż narasta i może mieć poważne konsekwencje.
  ZUS wypłaca coraz więcej międzynarodowych świadczeń
  Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, coraz więcej obywateli naszego kraju, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, osiąga prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
  Kompleksowa opieka dla wcześniaków KORD w 2023 - pilotaż niebawem ma wejść w życie
  Wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży będą wreszcie objęte programem kompleksowej opieki rozwojowej (KORD) do 3. roku życia. Daje on szansę na poprawę opieki nad wcześniakami w Polsce w niedalekiej perspektywie - poinformowali eksperci w środę w Sejmie.
  Wycinka drzew z własnej posesji w 2023 jednak bez zmian w prawie?
  W środę sejmowa komisja ds. deregulacji przyjęła 8 spośród 27 poprawek, jakie zostały zgłoszone w drugim czytaniu do projekt ustawy deregulacyjnej. Komisja zdecydowała m.in. o wykreśleniu przepisów, które miały ułatwić wycinkę drzew na prywatnych posesjach.
  MI pracuje nad włączeniem aut elektrycznych do tzw. kilometrówki
  Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawowym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na skorzystanie z tzw. kilometrówki posiadaczom samochodów elektrycznych i hybrydowych - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
  Loteria ma zachęcić do badań profilaktycznych

  W loterii, która wystartuje 1 lutego 2023 r. będą mogły wziąć udział osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS.

  Urlop ojcowski

  Urlop ojcowski – urlop przysługujący ojcu wychowującemu dziecko. 

  Urlop tacierzyński

  Urlop tacierzyński – potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z której matka dziecka może zrezygnować, i która może być wykorzystana przez ojca wychowującego dziecko.

  Ile zarabia bibliotekarz? I dlaczego tak mało?

  Ile zarabia bibliotekarz – to zależy od obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa i regulaminów wynagradzania poszczególnych bibliotek. Z jakich składników składa się wynagrodzenie bibliotekarza? Jak kształtują się stawki wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej? Jakie dodatki przysługują osobom należącym do niej?