REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym. Będą go mogli sporządzić nie tylko żołnierze.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Testament wojskowy reguluje obecnie rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 stycznia 1965 r. wydane przez ówczesnego szefa resortu, marszałka Polski Mariana Spychalskiego. Przewiduje ono, że testament wojskowy można sporządzić wyłącznie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w czasie przebywania w niewoli. W okresie obowiązywania przepisów o testamencie wojskowym nigdy nie doszło do sytuacji, w których sporządzenie testamentu tego rodzaju było możliwe, wobec czego w doktrynie prawa uważa się, że „instytucja ta jest martwa”. 

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje przeniesienie regulacji testamentu wojskowego do Kodeksu cywilnego. Wprowadza zarazem szereg istotnych zmian w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, rozszerzając znacznie przesłanki pozwalające na sporządzenie testamentu tego rodzaju oraz krąg osób mogących skorzystać z tej instytucji.

Kiedy można sporządzić testament wojskowy?

Testament wojskowy będzie można sporządzić – tak jak w myśl przepisów dotychczasowego rozporządzenia – w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub przebywania w niewoli. 

REKLAMA

Proponowana nowelizacja poszerza zakres przypadków, w których testament wojskowy będzie mógł być sporządzony. Odzwierciedla to zmiany w sposobie użycia wojska, jakie zaszły w porównaniu z okresem, w którym wydano obowiązujące obecnie przepisy.  

Testament wojskowy będzie można więc sporządzić także w czasie użycia Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli w przypadku, gdy polskie jednostki wojskowe zostaną skierowane za granicę w celu udziału w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, 
  • misji pokojowej, 
  • akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, 
  • ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku konieczności ochrony ich życia lub zdrowia.

Poza tym testament tego rodzaju będzie mógł być sporządzony w przypadku pobytu Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli wówczas, gdy polskie jednostki wojskowe znajdą się za granicą w celu udziału w:

  • szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, 
  • akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych (za wyjątkiem akcji ratowniczych regulowanych przepisami o ratownictwie na morzu lub prowadzonych przez wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze w celu udzielenia pomocy ludziom albo statkom powietrznym lub morskim znajdującym się w niebezpieczeństwie na zasadach określonych w umowach międzynarodowych), 
  • przedsięwzięciach reprezentacyjnych.

Istnienie okoliczności dopuszczających sporządzenie testamentu wojskowego nie wyłącza przy tym możliwości sporządzenia testamentu w innej formie przewidzianej w Kodeksie cywilnym.

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Kto będzie mógł sporządzić testament wojskowy?

Zgodnie z projektem testament wojskowy będą mogli, jak dotychczas, sporządzić :

  • żołnierze Sił Zbrojnych pełniący czynną służbę wojskową;
  • pracownicy zatrudnieni w Siłach Zbrojnych;
  • osoby cywilne towarzyszące Siłom Zbrojnym: 
    • członkowie personelu organizacji „Polski Czerwony Krzyż” i innych ochotniczych organizacji udzielających pomocy wojskowej służbie zdrowia,
    • osoby wykonujące czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych,
    • członkowie służb pomocniczych i inne osoby wykonujące świadczenia osobiste na rzecz Sił Zbrojnych.

W myśl projektu kategorie osób, które będą miały prawo sporządzić testament wojskowy mają zostać uzupełnione o:

  • osoby pełniące służbę w jednostkach zmilitaryzowanych
    • przydzielonych do Sił Zbrojnych,
    • wykonujących ustawowe zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego albo zewnętrznego państwa;
  • cywilny personel medyczno-sanitarny Sił Zbrojnych;
  • osoby cywilne wchodzące w skład personelu Sił Zbrojnych, którymi są osoby posiadające pracowniczy przydział mobilizacyjny oraz pracownicy komórek organizacyjnych ministerstwa obrony narodowej;
  • inne osoby cywilne, jeżeli znajdują się na obszarze będącym pod wyłącznym zarządem organów wojskowych albo na jednostce pływającej Marynarki Wojennej lub na statku powietrznym należącym do Sił Zbrojnych.

Jak sporządzić testament wojskowy?

REKLAMA

Testament wojskowy może być obecnie sporządzony w ten sposób, że spadkodawca oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie sędziemu wojskowemu. W myśl projektu ostatnią wolę będzie można oświadczyć oprócz sędziemu wojskowemu, także prokuratorowi, doradcy prawnemu, dowódcy jednostki wojskowej, oficerowi albo kierownikowi jednostki zmilitaryzowanej. Osoba ta spisze ostatnią wolę spadkodawcy w protokole z podaniem miejsca i daty jego sporządzenia, a następnie odczyta protokół spadkodawcy, sporządzając o tym wzmiankę w treści protokołu. Następnie protokół podpiszą spadkodawca i osoba, wobec której wola została oświadczona. Jeżeli spadkodawca nie może się podpisać, w protokole trzeba będzie wyjaśnić przyczynę braku złożenia przez spadkodawcę podpisu.

Spadkodawca będzie mógł sporządzić testament wojskowy także w ten sposób, że oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie w obecności dwóch jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy, podając miejsce i datę jej spisania. Tak sporządzony testament będą musieli podpisać spadkodawca i dwaj świadkowie. 

Jeżeli jednak spadkodawca nie może się podpisać, w celu sporządzenia testamentu wojskowego będzie musiał oświadczyć ustnie swoją ostatnią wolę w obecności trzech jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy podając miejsce i datę jej spisania wraz z wyjaśnieniem przyczyny braku złożenia przez spadkodawcę podpisu. Tak sporządzony testament, po odczytaniu go spadkodawcy i dokonaniu o tym wzmianki podpiszą wszyscy trzej świadkowie.

Jak sporządzić testament wojskowy w razie obawy rychłej śmierci?

Jeszcze inny sposób sporządzenia testamentu wojskowego można zastosować w razie obawy rychłej śmierci spadkodawcy wskutek odniesionych ran lub choroby. Wtedy testament wojskowy może być sporządzony w tej formie, że spadkodawca oświadczy swą ostatnią wolę ustnie wobec dwóch świadków, choćby niejednocześnie obecnych. 

Treść takiego testamentu wojskowego będzie mogła być stwierdzona niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia, w ten sposób, że jeden ze świadków spisze oświadczenie spadkodawcy wraz z podaniem miejsca i daty jego złożenia, miejsca i daty sporządzenia pisma oraz wskazaniem okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy , a pismo podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

W wypadku gdyby treść takiego testamentu wojskowego nie została stwierdzona w powyższy sposób przed otwarciem spadku (do czego dochodzi z chwilą śmierci spadkodawcy), można ją będzie stwierdzić w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku, wyłącznie przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Do zachowania powyższego terminu wystarczyć będzie złożenie, przed jego upływem, wniosku o przesłuchanie świadków, wraz z danymi świadków, umożliwiającymi ich wezwanie. Jeżeli przesłuchanie jednego lub większej liczby świadków nie będzie możliwe lub napotka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd będzie mógł poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Kiedy testament wojskowy traci moc?

W myśl projektu testament wojskowy utraci moc z upływem 3 miesięcy (obecnie – 6 miesięcy) od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Utrata mocy testamentu polega na tym, jakby testament nie został sporządzony, a żadne z zawartych w nim rozrządzeń nie wywoływało skutków prawnych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA