REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym. Będą go mogli sporządzić nie tylko żołnierze.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Testament wojskowy reguluje obecnie rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 stycznia 1965 r. wydane przez ówczesnego szefa resortu, marszałka Polski Mariana Spychalskiego. Przewiduje ono, że testament wojskowy można sporządzić wyłącznie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w czasie przebywania w niewoli. W okresie obowiązywania przepisów o testamencie wojskowym nigdy nie doszło do sytuacji, w których sporządzenie testamentu tego rodzaju było możliwe, wobec czego w doktrynie prawa uważa się, że „instytucja ta jest martwa”. 

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje przeniesienie regulacji testamentu wojskowego do Kodeksu cywilnego. Wprowadza zarazem szereg istotnych zmian w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, rozszerzając znacznie przesłanki pozwalające na sporządzenie testamentu tego rodzaju oraz krąg osób mogących skorzystać z tej instytucji.

Kiedy można sporządzić testament wojskowy?

Testament wojskowy będzie można sporządzić – tak jak w myśl przepisów dotychczasowego rozporządzenia – w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub przebywania w niewoli. 

REKLAMA

Proponowana nowelizacja poszerza zakres przypadków, w których testament wojskowy będzie mógł być sporządzony. Odzwierciedla to zmiany w sposobie użycia wojska, jakie zaszły w porównaniu z okresem, w którym wydano obowiązujące obecnie przepisy.  

Testament wojskowy będzie można więc sporządzić także w czasie użycia Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli w przypadku, gdy polskie jednostki wojskowe zostaną skierowane za granicę w celu udziału w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, 
 • misji pokojowej, 
 • akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, 
 • ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku konieczności ochrony ich życia lub zdrowia.

Poza tym testament tego rodzaju będzie mógł być sporządzony w przypadku pobytu Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli wówczas, gdy polskie jednostki wojskowe znajdą się za granicą w celu udziału w:

 • szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, 
 • akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych (za wyjątkiem akcji ratowniczych regulowanych przepisami o ratownictwie na morzu lub prowadzonych przez wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze w celu udzielenia pomocy ludziom albo statkom powietrznym lub morskim znajdującym się w niebezpieczeństwie na zasadach określonych w umowach międzynarodowych), 
 • przedsięwzięciach reprezentacyjnych.

Istnienie okoliczności dopuszczających sporządzenie testamentu wojskowego nie wyłącza przy tym możliwości sporządzenia testamentu w innej formie przewidzianej w Kodeksie cywilnym.

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Kto będzie mógł sporządzić testament wojskowy?

Zgodnie z projektem testament wojskowy będą mogli, jak dotychczas, sporządzić :

 • żołnierze Sił Zbrojnych pełniący czynną służbę wojskową;
 • pracownicy zatrudnieni w Siłach Zbrojnych;
 • osoby cywilne towarzyszące Siłom Zbrojnym: 
  • członkowie personelu organizacji „Polski Czerwony Krzyż” i innych ochotniczych organizacji udzielających pomocy wojskowej służbie zdrowia,
  • osoby wykonujące czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych,
  • członkowie służb pomocniczych i inne osoby wykonujące świadczenia osobiste na rzecz Sił Zbrojnych.

W myśl projektu kategorie osób, które będą miały prawo sporządzić testament wojskowy mają zostać uzupełnione o:

 • osoby pełniące służbę w jednostkach zmilitaryzowanych
  • przydzielonych do Sił Zbrojnych,
  • wykonujących ustawowe zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego albo zewnętrznego państwa;
 • cywilny personel medyczno-sanitarny Sił Zbrojnych;
 • osoby cywilne wchodzące w skład personelu Sił Zbrojnych, którymi są osoby posiadające pracowniczy przydział mobilizacyjny oraz pracownicy komórek organizacyjnych ministerstwa obrony narodowej;
 • inne osoby cywilne, jeżeli znajdują się na obszarze będącym pod wyłącznym zarządem organów wojskowych albo na jednostce pływającej Marynarki Wojennej lub na statku powietrznym należącym do Sił Zbrojnych.

Jak sporządzić testament wojskowy?

REKLAMA

Testament wojskowy może być obecnie sporządzony w ten sposób, że spadkodawca oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie sędziemu wojskowemu. W myśl projektu ostatnią wolę będzie można oświadczyć oprócz sędziemu wojskowemu, także prokuratorowi, doradcy prawnemu, dowódcy jednostki wojskowej, oficerowi albo kierownikowi jednostki zmilitaryzowanej. Osoba ta spisze ostatnią wolę spadkodawcy w protokole z podaniem miejsca i daty jego sporządzenia, a następnie odczyta protokół spadkodawcy, sporządzając o tym wzmiankę w treści protokołu. Następnie protokół podpiszą spadkodawca i osoba, wobec której wola została oświadczona. Jeżeli spadkodawca nie może się podpisać, w protokole trzeba będzie wyjaśnić przyczynę braku złożenia przez spadkodawcę podpisu.

Spadkodawca będzie mógł sporządzić testament wojskowy także w ten sposób, że oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie w obecności dwóch jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy, podając miejsce i datę jej spisania. Tak sporządzony testament będą musieli podpisać spadkodawca i dwaj świadkowie. 

Jeżeli jednak spadkodawca nie może się podpisać, w celu sporządzenia testamentu wojskowego będzie musiał oświadczyć ustnie swoją ostatnią wolę w obecności trzech jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy podając miejsce i datę jej spisania wraz z wyjaśnieniem przyczyny braku złożenia przez spadkodawcę podpisu. Tak sporządzony testament, po odczytaniu go spadkodawcy i dokonaniu o tym wzmianki podpiszą wszyscy trzej świadkowie.

Jak sporządzić testament wojskowy w razie obawy rychłej śmierci?

Jeszcze inny sposób sporządzenia testamentu wojskowego można zastosować w razie obawy rychłej śmierci spadkodawcy wskutek odniesionych ran lub choroby. Wtedy testament wojskowy może być sporządzony w tej formie, że spadkodawca oświadczy swą ostatnią wolę ustnie wobec dwóch świadków, choćby niejednocześnie obecnych. 

Treść takiego testamentu wojskowego będzie mogła być stwierdzona niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia, w ten sposób, że jeden ze świadków spisze oświadczenie spadkodawcy wraz z podaniem miejsca i daty jego złożenia, miejsca i daty sporządzenia pisma oraz wskazaniem okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy , a pismo podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

W wypadku gdyby treść takiego testamentu wojskowego nie została stwierdzona w powyższy sposób przed otwarciem spadku (do czego dochodzi z chwilą śmierci spadkodawcy), można ją będzie stwierdzić w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku, wyłącznie przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Do zachowania powyższego terminu wystarczyć będzie złożenie, przed jego upływem, wniosku o przesłuchanie świadków, wraz z danymi świadków, umożliwiającymi ich wezwanie. Jeżeli przesłuchanie jednego lub większej liczby świadków nie będzie możliwe lub napotka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd będzie mógł poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Kiedy testament wojskowy traci moc?

W myśl projektu testament wojskowy utraci moc z upływem 3 miesięcy (obecnie – 6 miesięcy) od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Utrata mocy testamentu polega na tym, jakby testament nie został sporządzony, a żadne z zawartych w nim rozrządzeń nie wywoływało skutków prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA