Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?

Paulina Karpińska
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?
Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?
Shutterstock
Dodatek węglowy niedawno wszedł w życie, a już został dwa razy znowelizowany. I to w bardzo istotnych kwestiach. Co uległo zmianie i kto zyskał na zmianach ustawy o dodatku węglowym?
rozwiń >

Dodatek węglowy po dwóch zmianach

Dofinansowanie do zakupu węgla, czyli dodatek węglowy, został wprowadzony ustawą o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku. Po raz pierwszy została ona zmieniona ustawą z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która weszła w życie 20 września 2022 roku. Druga zmiana, na tą chwilę ostatnia, weszła w życie 3 listopada i została wprowadzona mocą ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.  

Co zmieniono w dodatku węglowym?

W pierwotnej wersji obowiązywała zasada jednego dodatku do węgla na jedno gospodarstwo domowe. Przy czym warunkiem obligatoryjnym było złożenie deklaracji o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wówczas nie określono maksymalnego terminu jej złożenia do wypłaty dodatku do węgla. Ponadto przewidziano 1 miesiąc na wypłatę tego dofinansowania od momentu złożenia wniosku.

Pierwsza nowelizacja ustawy zmieniła powyższe zasady. Po pierwsze wprowadzono zapis, który ograniczył wypłatę świadczenia. Przewidziano jeden dodatek węglowy na jeden adres. Zmieniono zatem zasadę - jedne dodatek na każde gospodarstwo. Ponadto doprecyzowano, że deklaracja CEEB musi być zgłoszona do dnia 11 sierpnia 2022 roku. Wydłużono także czas na wypłatę dodatku do 2 miesięcy. Terminem tym objęto również wnioski złożone od wejścia w życie ustawy o dodatku węglowym do wejścia w życie omawianej nowelizacji.

Druga zmiana przepisów o dodatku węglowym również dotyczyła kwestii wypłaty kilku dofinansowań na jeden adres. Tym razem umożliwiono wypłatę świadczenia na jedne adres dla kilku rodzin w sytuacji, gdy do dnia 30 listopada 2022 r. nie będzie możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach. Przyznanie pełnego dodatku dla każdego gospodarstwa będzie możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez organ, który otrzymał wniosek dodatek węglowy. Musi zostać sporządzona z niego notatka środowiskowa, zawierająca potwierdzenie ustaleń.

Ponadto wprowadzono nową zasadę - wójt, burmistrz albo prezydent otrzymał możliwość wydania decyzji administracyjnej o przyznaniu dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego, które nie zgłosiło źródła ogrzewania ciepła do CEEB, ani też nie złożyło wniosku o dodatek węglowy. Prawo do dopłaty do węgla może przyznać wówczas po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. W tym przypadku również niezbędny będzie wywiad środowiskowy. Ustawodawca wprowadził ten zapis umożliwiając samorządom wypłatę dodatku do węgla w wysokości 3 tys. dla osób, które z różnych przyczyn nie były w stanie samodzielnie zgłosić źródła ciepła i złożyć wniosku, np. osób starszych i samotnych. Co istotne, wywiad środowiskowy samorząd może przeprowadzić po otrzymaniu informacji z otoczenia takiej osoby, np. od sąsiadów, czy mieszkańców okolicy.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec do CEEB?

Otrzymanie dodatku węglowego na niezgłoszone źródło ciepła do CEEB jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu decyzji administracyjnej od samorządu, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Co istotne, osoba, która nie dokonała wpisu i nie złożyła wniosku o dodatek węglowy, a której będzie dotyczył wywiad środowiskowy, nie będzie musiała uzupełniać tych dokumentów. Wpisu dokona organ, a wniosek nie będzie konieczny do otrzymania dofinansowania na zakup węgla.

Dla kogo kilka dodatków węglowych na jeden adres?

W myśl drugiej nowelizacji dodatku węglowego uzyskanie kilku dodatków węglowych dla gospodarstw domowych mieszkających pod tym samym adresem będzie możliwe. Jednak pod określonymi warunkami. Po pierwsze wyodrębnienie lokali nie będzie możliwe do dnia 30 listopada 2022 roku, a po drugie samorząd, który otrzymał wniosek przeprowadzi wywiad środowiskowy i zbada stan faktyczny. Jeśli ustali, że pod danym adresem faktycznie mieszkają odrębne gospodarstwa domowe, będzie mógł przyznać dodatki do węgla dla każdej z nich.

Urzędnicy będą mogli ustalić stan faktyczny na podstawie:

1) informacji wynikających z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

2) informacji uzyskanych w związku z postępowaniem o przyznanie:

a) świadczeń rodzinnych oraz dodatków do zasiłku rodzinnego,

b) świadczenia wychowawczego,

c) dodatku osłonowego,

d) dodatku mieszkaniowego,

3) danych zgromadzonych w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.

Dodatek węglowy – do kiedy można składać wnioski?

Wniosek o dodatek węglowy można składać do urzędu miasta bądź gminy, położonego ze względu na miejsce zamieszkania, do dnia 30 listopada 2022 roku. Należy to zrobić na specjalnym wzorze udostępnionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wzór o dodatek węglowy można pobrać do:

Wniosek o dodatek węglowy [pdf]

Dodatek węglowy – podstawowe warunki

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilan epaliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.

Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy, gdy wpis ten lub zgłoszenie dokonane było po raz pierwszy.

Reklama
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ON
  2022-11-10 14:09:54
  I tu jest komedia, może się zdarzyć, że ktoś nie jest właścicielem domu a tylko on może złożyć wniosek o wyodrębnienie lokalu ! więc jakim prawem żąda się od wnioskodawcy takich zaświadczeń ? chyba tylko po to aby ktoś nie złożył wniosku i OPS nie musiał się fatygować na wywiad, bo jak dać odmowę skoro faktycznie ktoś zamieszkuje w osobnym lokalu (pokoje+kuchnia+ łazienka) ? jaka podstawa prawna ?
  0
 • Prywatna
  2022-11-10 09:44:58
  Jak dla mnie to oszustwo dla osób które zgłosiły deklaracje do ceeb po 11 sierpniu powinni dać chociaż połowę a nie ze nic większość ludzi pracuje do późna lub opiekuje szlie chorymi dziećmi jak dla mnie powinni to zmienic
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emeryt
  2022-11-10 10:30:19
  Niektóre gminy żądają,aby przedstawić zaświadczenie, że złożyło się wniosek o wyodrębnienie lokalu.Jest to żądanie bezprawne bo nigdzie w ustawie nie ma takiego przepisu Jest to działanie celowe, aby nie wypłacić tego dodatku . Procedura wyodręnienia lokalu nie jest prosta,jest kosztowna i nie służy do ustalenia dodatku węglowego.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Klara
  2022-11-14 21:24:29
  Gdzie się odwoływać w przypadku odmowy wypłaty dodatku? Bo o ile przyjmą mi wniosek to na pewno go nie przyznają. Bo na wyodrębnienie lokalu mnie zwyczajnie nie stać. A żądają zaświadczenia
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Centralna informacja o rachunkach
Centralna informacja o rachunkach umożliwia uzyskanie informacji dotyczących wszystkich rachunków posiadacza lub spadkodawcy prowadzonych w bankach lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej.
Państwa członkowskie podzielone ws. zamrożenia unijnych środków dla Węgier
Komisja Europejska wydała rekomendację, by zamrozić 7,5 mld euro z polityki spójności dla Węgier. Decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady UE, czyli państw członkowskich. Z analizy brukselskiego portalu Politico wynika, że na razie nie ma w tej kwestii konsensusu.
KNF zaleca zwiększenie funduszu pomocowego banków spółdzielczych
Komisja Nadzoru Finansowego zaleca zwiększenie funduszy pomocowych banków spółdzielczych; powinno to nastąpić do końca 2023 r. - poinformowała KNF w piątkowym komunikacie.
KE przedstawiła jednolitą propozycję ws. penalizacji obchodzenia sankcji
Komisja Europejska przedstawiła wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Może to w przyszłości umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.
Sąd w Hiszpanii uznał, iż oglądanie meczu w pracy nie może być powodem zwolnienia
Sąd Najwyższy w hiszpańskiej Walencji uznał, że oglądanie meczu piłki nożnej w godzinach pracy nie może być powodem zwolnienia pracownika. "Teraz niejeden będzie miał ochotę odłożyć na bok obowiązki zawodowe i pooglądać mecze, zwłaszcza te, które zapewniają krajowej drużynie awans do kolejnej fazy rozgrywek” - skomentował dziennik „ABC”, informując o sprawie w trakcie mundialu w Katarze.
Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie
Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt rozporządzenia zakłada aktualizację katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty.
Zakaz kontaktowania się i inne ważne zmiany dla ofiar przemocy domowej
Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.
Miliardowe wsparcie dla firm w ramach FENG
Fundusze unijne to jeden z głównych instrumentów wsparcia innowacji dla przedsiębiorców w Polsce. Czym jest program FENG?
Sejm uchwalił tzw. ustawę abolicyjną dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 roku
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zaniechaniu ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców w związku z korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości.
Zamrożenie cen gazu w 2023 r. - ustawa uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł netto za MWh.
Sejm odrzucił projekt noweli ustawy o notariacie
Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienie do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych, w celu przyspieszenia czasu oczekiwania na wpis.
Ustawa wydłużająca zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.
Ruszył nabór wniosków o pomoc dla rolników w sprawie strat przez salmonellę
1 grudnia rozpoczął się drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej skierowany do hodowców drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.
Wsparcie finansowe dla rybołówstwa w związku z wojną w Ukrainie
Od 7 do 13 grudnia 2022 r. podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną.
Zamrożenie ceny gazu - sejmowa komisja za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy
Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej.
RPO o skargach na tzw. zerowy PIT dla pracujących seniorów
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problemy dotyczące konstrukcji nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów (tzw. zerowy PIT).
Badania diagnostyczne u kobiet w ciąży - stanowisko RPP i WSA
Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, pacjentce, która prowadzi ciążę w placówce, która posiada umowę z NFZ, należy zagwarantować bezpłatną kompleksową opiekę oraz dostęp do niezbędnych badań.
Sejmowa komisja przeciw odrzuceniu nowelizacji Prawa oświatowego
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się w czwartek przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji w szkołach i wprowadzającej zmiany w edukacji domowej.
Projekt ustawy zamrażający ceny gazu wraca do komisji
Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych ponownie zajmie się projektem ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. - zdecydował w czwartek Sejm. W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawki.
Większa świadomość, ale mniej pieniędzy na produkty „eko” [RAPORT]
Od czasów galopującej inflacji bycie odpowiedzialnym i świadomym konsumentem stało się naprawdę trudne. Ale mimo wszystko robimy w tym kierunku wiele.
Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?
Poza szkołą już dorośli, ale dla wielu szkół w dalszym ciągu pozostają dziećmi. Temat ten jest w ostatnich latach szeroko nagłaśniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Wiele szkół jednak w dalszym ciągu ma problem z traktowaniem pełnoletniego ucznia jak dorosłej osoby. Kiedy szkoła musi zacząć traktować ucznia, który osiągnął pełnoletność, w sposób odmienny niż dotychczas?
Wniosek o dodatek elektryczny od 1 grudnia 2022
Po dodatkach: węglowym, do gazu LPG, do pelletu i do drewna przyszedł czas na osoby ogrzewające swoje domy prądem elektrycznym. Na jakich zasadach jest przyznawany i jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny?
Poczuj magię praw konsumenta
Poczuj magię praw konsumenta – to hasło przedświątecznej kampanii Europejskiego Centrum Konsumenckiego. ECK wskazuje na najczęstsze problemy konsumentów związane ze świątecznymi zakupami i podróżami.
Atak na kancelarię komorniczą w Piotrkowie Trybunalskim
Nieznany mężczyzna wszczął awanturę przed siedzibą jednej z kancelarii komorniczych w Piotrkowie Trybunalskim. Zachowywał się agresywnie i ostrym narzędziem wybił szybę w drzwiach. Przyczyną takich ataków jest hejt, agresja słowna i dezawuowanie naszej pracy - uważa samorząd komorniczy.
SN: drewno - to już nie drzewo, a więc kradzież drewna bez nawiązki
Kradzież drewna bez nawiązki. Nawiązkę na rzecz Lasów Państwowych można orzec za kradzież drzewa, np. wyrąbanego przez sprawcę lub powalonego. Nie dotyczy to już jednak kradzieży drewna, np. składowanego na stosie - uznał Sąd Najwyższy. Uwzględnił tym samym kasację RPO i uchylił nawiązkę w takiej sprawie.