REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?
Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy niedawno wszedł w życie, a już został dwa razy znowelizowany. I to w bardzo istotnych kwestiach. Co uległo zmianie i kto zyskał na zmianach ustawy o dodatku węglowym?
rozwiń >

Dodatek węglowy po dwóch zmianach

Dofinansowanie do zakupu węgla, czyli dodatek węglowy, został wprowadzony ustawą o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku. Po raz pierwszy została ona zmieniona ustawą z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która weszła w życie 20 września 2022 roku. Druga zmiana, na tą chwilę ostatnia, weszła w życie 3 listopada i została wprowadzona mocą ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.  

REKLAMA

Co zmieniono w dodatku węglowym?

REKLAMA

W pierwotnej wersji obowiązywała zasada jednego dodatku do węgla na jedno gospodarstwo domowe. Przy czym warunkiem obligatoryjnym było złożenie deklaracji o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wówczas nie określono maksymalnego terminu jej złożenia do wypłaty dodatku do węgla. Ponadto przewidziano 1 miesiąc na wypłatę tego dofinansowania od momentu złożenia wniosku.

Pierwsza nowelizacja ustawy zmieniła powyższe zasady. Po pierwsze wprowadzono zapis, który ograniczył wypłatę świadczenia. Przewidziano jeden dodatek węglowy na jeden adres. Zmieniono zatem zasadę - jedne dodatek na każde gospodarstwo. Ponadto doprecyzowano, że deklaracja CEEB musi być zgłoszona do dnia 11 sierpnia 2022 roku. Wydłużono także czas na wypłatę dodatku do 2 miesięcy. Terminem tym objęto również wnioski złożone od wejścia w życie ustawy o dodatku węglowym do wejścia w życie omawianej nowelizacji.

REKLAMA

Druga zmiana przepisów o dodatku węglowym również dotyczyła kwestii wypłaty kilku dofinansowań na jeden adres. Tym razem umożliwiono wypłatę świadczenia na jedne adres dla kilku rodzin w sytuacji, gdy do dnia 30 listopada 2022 r. nie będzie możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach. Przyznanie pełnego dodatku dla każdego gospodarstwa będzie możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez organ, który otrzymał wniosek dodatek węglowy. Musi zostać sporządzona z niego notatka środowiskowa, zawierająca potwierdzenie ustaleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto wprowadzono nową zasadę - wójt, burmistrz albo prezydent otrzymał możliwość wydania decyzji administracyjnej o przyznaniu dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego, które nie zgłosiło źródła ogrzewania ciepła do CEEB, ani też nie złożyło wniosku o dodatek węglowy. Prawo do dopłaty do węgla może przyznać wówczas po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. W tym przypadku również niezbędny będzie wywiad środowiskowy. Ustawodawca wprowadził ten zapis umożliwiając samorządom wypłatę dodatku do węgla w wysokości 3 tys. dla osób, które z różnych przyczyn nie były w stanie samodzielnie zgłosić źródła ciepła i złożyć wniosku, np. osób starszych i samotnych. Co istotne, wywiad środowiskowy samorząd może przeprowadzić po otrzymaniu informacji z otoczenia takiej osoby, np. od sąsiadów, czy mieszkańców okolicy.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec do CEEB?

Otrzymanie dodatku węglowego na niezgłoszone źródło ciepła do CEEB jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu decyzji administracyjnej od samorządu, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Co istotne, osoba, która nie dokonała wpisu i nie złożyła wniosku o dodatek węglowy, a której będzie dotyczył wywiad środowiskowy, nie będzie musiała uzupełniać tych dokumentów. Wpisu dokona organ, a wniosek nie będzie konieczny do otrzymania dofinansowania na zakup węgla.

Dla kogo kilka dodatków węglowych na jeden adres?

W myśl drugiej nowelizacji dodatku węglowego uzyskanie kilku dodatków węglowych dla gospodarstw domowych mieszkających pod tym samym adresem będzie możliwe. Jednak pod określonymi warunkami. Po pierwsze wyodrębnienie lokali nie będzie możliwe do dnia 30 listopada 2022 roku, a po drugie samorząd, który otrzymał wniosek przeprowadzi wywiad środowiskowy i zbada stan faktyczny. Jeśli ustali, że pod danym adresem faktycznie mieszkają odrębne gospodarstwa domowe, będzie mógł przyznać dodatki do węgla dla każdej z nich.

Urzędnicy będą mogli ustalić stan faktyczny na podstawie:

1) informacji wynikających z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

2) informacji uzyskanych w związku z postępowaniem o przyznanie:

a) świadczeń rodzinnych oraz dodatków do zasiłku rodzinnego,

b) świadczenia wychowawczego,

c) dodatku osłonowego,

d) dodatku mieszkaniowego,

3) danych zgromadzonych w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.

Dodatek węglowy – do kiedy można składać wnioski?

Wniosek o dodatek węglowy można składać do urzędu miasta bądź gminy, położonego ze względu na miejsce zamieszkania, do dnia 30 listopada 2022 roku. Należy to zrobić na specjalnym wzorze udostępnionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wzór o dodatek węglowy można pobrać do:

Wniosek o dodatek węglowy [pdf]

Dodatek węglowy – podstawowe warunki

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilan epaliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.

Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy, gdy wpis ten lub zgłoszenie dokonane było po raz pierwszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(16)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ON
  2022-11-10 14:09:54
  I tu jest komedia, może się zdarzyć, że ktoś nie jest właścicielem domu a tylko on może złożyć wniosek o wyodrębnienie lokalu ! więc jakim prawem żąda się od wnioskodawcy takich zaświadczeń ? chyba tylko po to aby ktoś nie złożył wniosku i OPS nie musiał się fatygować na wywiad, bo jak dać odmowę skoro faktycznie ktoś zamieszkuje w osobnym lokalu (pokoje+kuchnia+ łazienka) ? jaka podstawa prawna ?
  0
 • Prywatna
  2022-11-10 09:44:58
  Jak dla mnie to oszustwo dla osób które zgłosiły deklaracje do ceeb po 11 sierpniu powinni dać chociaż połowę a nie ze nic większość ludzi pracuje do późna lub opiekuje szlie chorymi dziećmi jak dla mnie powinni to zmienic
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Klara
  2022-11-14 21:24:29
  Gdzie się odwoływać w przypadku odmowy wypłaty dodatku? Bo o ile przyjmą mi wniosek to na pewno go nie przyznają. Bo na wyodrębnienie lokalu mnie zwyczajnie nie stać. A żądają zaświadczenia
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Emeryt
  2022-11-10 10:30:19
  Niektóre gminy żądają,aby przedstawić zaświadczenie, że złożyło się wniosek o wyodrębnienie lokalu.Jest to żądanie bezprawne bo nigdzie w ustawie nie ma takiego przepisu Jest to działanie celowe, aby nie wypłacić tego dodatku . Procedura wyodręnienia lokalu nie jest prosta,jest kosztowna i nie służy do ustalenia dodatku węglowego.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

REKLAMA

PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

REKLAMA

Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

REKLAMA