REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stwierdzić treść testamentu ustnego

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
W jaki sposób stwierdza się treść testamentu ustnego? Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowywana nowelizacja Kodeksu cywilnego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Konieczne jest następnie stwierdzenie treści tak sporządzonego testamentu. W jaki sposób stwierdza się treść testamentu ustnego? Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowywana nowelizacja Kodeksu cywilnego?

Testament ustny uznaje się za sporządzony w momencie, kiedy spadkodawca wypowie w obecności świadków swoją ostatnią wolę. Żeby testament ustny mógł wywrzeć skutki prawne jego treść musi zostać stwierdzona. Stwierdzenie treści testamentu ustnego może nastąpić w dwojaki sposób:

REKLAMA

  • poprzez spisanie oświadczenia spadkodawcy,
  • przez sąd.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, nad którą pracuje rząd przewiduje niewielkie, ale istotne zmiany dotyczące trybu i terminów stwierdzania treści testamentu ustnego.

Kto może stwierdzić treść testamentu ustnego?

Obecnie przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że oświadczenie spadkodawcy zostanie spisane przez:

  • jednego ze świadków albo
  • osobę trzecią.

Obok treści oświadczenia spadkodawcy pismo to musi zawierać miejsce i datę tego oświadczenia oraz miejsce i datę sporządzenia pisma. Pismo to podpisują spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

W ten sposób treść testamentu ustnego może spisać także osoba trzecia, czyli ktoś, kto nie był obecny przy tym, jak spadkobierca wyrażał ostatnią wolę. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu osoba taka nie ma obowiązku złożyć swojego podpisu pod pismem stwierdzającym treść testamentu ustnego. Może to stwarzać ryzyko fałszerstwa takiego testamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Jak zmieni się sposób stwierdzenia testamentu ustnego?

Zgodnie z projektowanym brzmieniem przepisu, treść oświadczenia woli spadkodawcy powinna być spisana przez jednego ze świadków, z podaniem miejsca i daty złożenia oświadczenia woli, miejsca i daty sporządzenia pisma oraz wskazaniem okoliczności uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy. Pismo będą musieli podpisać spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

Nowelizacja wprowadza tu więc ważną zmianę: spisać treść testamentu ustnego będzie mógł wyłącznie jeden ze świadków, wobec których spadkodawca oświadczył ostatnią wolę. 

Autorzy nowelizacji zakładają, że zazwyczaj osoby będące świadkami testamentu są jednocześnie świadkami nagłej i szczególnej okoliczności, która uzasadniała obawę rychłej śmierci i to ich wrażenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w opisie tych okoliczności, zawartym w piśmie stwierdzającym treść testamentu ustnego.

W jakim terminie można będzie stwierdzić treść testamentu ustnego?

Znacznemu skróceniu ma ulec okres, w jakim będzie można dokonać stwierdzenia treści testamentu ustnego. Obecnie może to nastąpić w ciągu jednego roku od złożenia oświadczenia spadkodawcy.

REKLAMA

Projekt przewiduje, że stwierdzenie treści testamentu ustnego będzie musiało nastąpić niezwłocznie (tj. bez nieuzasadnionej zwłoki), lecz nie później niż w ciągu miesiąca od złożenia oświadczenia spadkodawcy. Skrócenie terminu ma sprzyjać sporządzeniu pisma możliwie wiernie odzwierciedlającego ostatnią wolę testatora. 

Treść testamentu ustnego będzie mogła zostać przy tym stwierdzona pismem sporządzonym przez świadków tylko za życia spadkodawcy. Aktualnie obowiązujące przepisy nie zawierają takiego ograniczenia, z czego wnioskowano, że spisanie treści testamentu ustnego jest dopuszczalne również po otwarciu spadku.

Kiedy treść testamentu ustnego można stwierdzić przez sądem?

W przypadku, gdy świadkowie nie stwierdzą treści testamentu ustnego przed otwarciem spadku, tj. przed śmiercią spadkodawcy, będzie ją można stwierdzić wyłącznie przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem.

Termin, w którym możliwe będzie stwierdzenie treści testamentu ustnego przed sądem został przy tym skrócony z sześciu do trzech miesięcy licząc od otwarcia spadku, tj. śmierci spadkodawcy. 

REKLAMA

Projekt potwierdza dotychczasową praktykę sądową, że dla zachowania terminu na stwierdzenie treści testamentu ustnego wystarczające jest przesłanie w tym terminie do sądu wniosku zawierającego dane świadków umożliwiające ich przesłuchanie, a samo ich przesłuchanie może nastąpić już po upływie tego terminu.

Utrzymane zostanie przy tym rozwiązania, w myśl którego sąd będzie mógł poprzestać na zeznaniach tylko dwóch (z co najmniej trzech) świadków testamentu ustnego, jeżeli przesłuchanie jednego lub większej liczby świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA