REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłata, Auto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa foliówkowa już od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. w każdym sklepie trzeba będzie zapłacić za torbę foliową. Opłatą recyklingową zostaną objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów.

Wpłata lotnicza - 2018 r.

Wpłata lotnicza jest pobierana z tytułu kosztów realizowania przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zadań państwowej władzy nadzorującej związanych z zapewnianiem służb żeglugi powietrznej. Sprawdź ile wyniesie w 2018 r.

Opłata targowa - wyrok NSA

W wyroku z 27 lipca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko w kwestii warunków i możliwości różnicowania stawek opłaty targowej.

Stawki dopłat do materiału siewnego w 2017 r.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.

REKLAMA

Co zmieni się w opodatkowaniu działalności górniczej i geologicznej w 2018 r.?

Rząd ma zweryfikować system opłat oraz podatków związanych z działalnością górniczą i geologiczną. Planowane jest także wsparcie polskich podmiotów gospodarczych w dziedzinach surowcowych.

Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach

Opłatę parkingową pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, jednak czy na całej powierzchni tej strefy? WSA w Gliwicach odpowiada – nie, opłatę parkingową pobiera się tylko za postój w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Za postój w miejscach innych niż w wyznaczone opłata parkingowa nie może zostać pobrana.

Weterani zostaną zwolnieni z opłat za pobyt w DPS

Na 47 posiedzeniu Sejmu zadecydowano o zwolnieniu weteranów z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia weteranów z opłat w całości lub w części.

Utrata prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicą

Jakie kary grożą za korzystanie z telefonu lub z tabletu za kółkiem? Polskie przepisy prezentują się raczej łagodnie na tle innych krajów europejskich.

REKLAMA

Nowy system gospodarowania wodami już od 1 stycznia 2018 r.

Nowe regulacje prawne wprowadzające zmiany w dotychczasowym systemie gospodarowania wodami w Polsce wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Nie będzie podatku od toreb foliowych

Opłata recyklingowa za torbę foliową to nie podatek. Opłata jednak będzie wprowadzona od 2018 r. Czy pozwoli to ograniczyć zużycie toreb foliowych?

Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r.

W dzienniku ustaw z dnia 9 września 2017 r. pojawiło się nowe obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów. Określono w nim maksymalne stawki za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu jakie mogą zostać pobrane w 2018 r.

Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić w gminie opłatę od posiadania psa. W 2018 r. maksymalna wysokość tej opłaty wzrośnie o 1,9%. Sprawdź ile zapłacisz 2018 r. za swojego pupila.

Ustawa o usługach płatniczych już od 13 stycznia 2018 r.

Ustawa o usługach płatniczych ma wejść w życie już 13 stycznia 2018 r. Eksperci z Konfederacji Lewiatan uważają, że to zdecydowanie za szybko. Konkretnie chodzi o zbyt krótkie vacatio legis.

Opłaty za pobyt pacjenta w szpitalu

Szpitale pobierają niekiedy opłaty związane z hospitalizacją pacjenta, co często wywołuje konsternację i protest. Warto zatem wiedzieć, czy działania szpitala są w takich przypadkach uprawnione, a jeśli tak, to naliczania jakich opłat może się spodziewać pacjent.

Nowe zasady dotyczące opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Użytkownik wieczysty opłaca opłatę roczną przez czas trwania użytkowania wieczystego. Ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami ma za zadanie doprecyzować niejasne przepisy w tym zakresie. Zmienią się zasady dotyczące opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

Pobór opłaty targowej przez inkaso

Prawie wszystkie gminy wprowadziły i pobierają opłatę targową. Najczęściej do jej poboru zatrudniają podmioty zewnętrzne, bo same nie mają wystarczających zasobów kadrowych. Gminy często nie podpisują stosownych umów z inkasentami. Tymczasem jest to ważne, zwłaszcza w kontekście odpowiedniego zabezpieczenia interesów gminy.

Opłata skarbowa od zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadziła obowiązek wydawania zaświadczeń o milczącym załatwieniu sprawy w przypadku wniosku strony postępowania – w związku z tym pojawia się pytanie o dopuszczalność pobierania opłaty skarbowej w tym zakresie.

Opłata zastępcza 2017 r. - nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii podpisana

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii podpisana przez Prezydenta. Co się zmieni?

Zmiany w rozliczaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) w sprawozdaniu z działalności za 2016r. zaproponowała wprowadzenie obowiązku ujawnienia rozliczenia zrealizowanych dochodów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zestawieniu z wydatkami poniesionymi na finansowanie systemu.

Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Kupując samochód od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Z tego obowiązku zwolniona jest osoba nabywająca pojazd za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Licencja na użytkowanie oprogramowania komputerowego

Jak należy prawidłowo ewidencjonować licencje na użytkowanie oprogramowania komputerowego? Co z opłatami z tytułu aktualizacji używanego przez jednostkę oprogramowania w okresie, na jaki została wykupiona licencja na użytkowanie tego oprogramowania?

Nie będzie nowej opłaty paliwowej

Kierowcy nie zapłacą więcej za benzynę. PiS postanowił wycofać się z wprowadzenia opłaty paliwowej.

Możliwa podwyżka cen paliw

Poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który wprowadza opłatę drogową w wysokości 20 groszy za litr benzyny i oleju napędowego, by pomóc samorządom w budowie i remontach dróg, trafi do komisji.

Opłata recyklingowa już od 1 stycznia 2018 r.

Przepisy o opłacie recyklingowej wejdą w życiu już 1 stycznia 2018 r., a nie jak zapowiadano 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że za torbę na zakupy z tworzywa sztucznego zapłacimy nawet 1 zł za sztukę.

Czy gminy zapłacą za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne?

Gminy nie zapłacą już za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne. Prawdopodobnie dodatkowe koszta będą ponosić mieszkańcy.

Kto nie zapłaci opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa zostanie pobrana  od osób fizycznych. Od opłaty uzdrowiskowej zwolnione są jednak pewne grupy osób. 

Stawki za korzystanie z przystanków oraz dworców

Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił uchwały dotyczący opłat za zatrzymywanie się na przystankach. W związku z tym przewoźnicy domagają się nienależnie zapłaconych świadczeń. Co czeka samorządy?

Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2017 r.

Opłata uzdrowiskowa uregulowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę może wprowadzić rada gminy. Pobierana jest ona od osób fizycznych, które przebywają w miejscowości posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, dłużej niż dobę.

Za mandat zapłacisz kartą

Policjanci otrzymają terminale płatnicze. Za mandat będzie można zapłacić kartą. Zmiany dotyczą także cudzoziemców.

W którym paragrafie ujmuje się zwrot opłaty sądowej za 2017 r.?

Wątpliwość dotyczy zwrotu opłaty sądowej w 2017 r., a uiszczonej w 2016 r. W którym paragrafie ujmuje się opłatę po zmianie klasyfikacji budżetowej?

Opłata skarbowa 2017 r.

Opłata skarbowa nazywana jest inaczej opłatą stemplową. Jej wysokość zależy od rodzaju czynności podjętej przez organ administracji publicznej. Ten rodzaj opłaty został szczegółowo uregulowany w ustawie o opłacie skarbowej oraz rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zapłaty opłaty skarbowej.

Opłata uzdrowiskowa 2017 r.

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska. Jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały.

Nie będzie podwyżek cen wody

Ministerstwo Środowiska pracuje nad ustawą Prawo wodne. Jedną z najważniejszych spraw jest to, że nie wzrosną opłaty za wodę. W roku 2018 będziemy płacić tyle ile w 2016.

Opłata od posiadania psów 2017 r.

Opłata od posiadania psów jest pobierana od osób fizycznych posiadających psy. Zasady poboru terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa, w drodze uchwały, rada gminy.

Opłata miejscowa 2017 r.

Opłata miejscowa jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały. Możliwość jej wprowadzenia jest uzależniona od występowania na terenie danej gminy korzystnych właściwości klimatycznych, walorów krajobrazowych czy obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Opłata targowa 2017 r.

Rada gminy w drodze uchwały może wprowadzić opłatę targową. Jest ona pobierana od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach.

Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych

Z zasady o solidarnym obowiązku podatkowym wynika, że każdemu z podatników podatku od nieruchomości, powinna zostać doręczona identyczna decyzja podatkowa obejmująca całą wysokość podatku od całej nieruchomości.

Opłata adiacencka 2017 r.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzi nowe zasady wyceny nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. ustalania opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości. Zmienią się także zasady rozliczania nakładów.

Opłata reklamowa 2017 r.

Rada gminy może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata reklamowa może być pobierana jedynie na obszarach, dla których obowiązują zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Celem wprowadzenia takiej opłaty jest stworzenie podstaw do zarządzania krajobrazem.

Przedszkole za 6 latka nie weźmie opłaty

Rodzice 6-latków, które uczęszczać będą do placówki wychowania przedszkolnego są zwolnieni od opłat za pobyt dzieci.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa jest nazywana potocznie opłatą klimatyczną. Jest ona pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach, które cechuje szczególny walor krajobrazowy, turystyczny. Natomiast opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Jak ustalić czynsz za dzierżawę nieruchomości powiatowych?

Jak prawidłowo ustalić i ewidencjonować należności z tytułu najmu oraz dzierżawy nieruchomości powiatowych? Jak pracownik odpowiedzialny za ustalanie oraz waloryzowanie czynszów ma ustalić za pomocą jakiego wskaźnika należy zwaloryzować czynsze?

Kiedy wzrosną opłaty za wodę?

Projekt ustawy Prawo wodne nie przewiduje wzrostu opłat za wodę w najbliższym czasie. Od 2019 r. mieszkańcy, rolnicy oraz przedsiębiorcy zapłacą za wodę więcej.

Za mandat zapłacisz kartą płatniczą

Czy można płacić za mandat kartą płatniczą? Jeszcze nie, ale niedługo się to zmieni. Kartami będą mogli opłacać mandaty nie tylko cudzoziemcy ale także Polacy.

Jak ograniczyć koszty eksploatacji samochodu?

Koszty posiadania i eksploatacji auta można zmniejszyć. Ważne aby wiedzieć jak. Oto garść wskazówek naszego eksperta.

Nowe opłaty za wodę - w jakiej wysokości?

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Środowiska każdy Polak zapłaci z tytułu nowych opłat za wodę ok. 1 zł miesięcznie, czyli 12 zł rocznie. Opłaty nie powinny znacznie zwiększyć kosztów produkcji przedsiębiorców.

Opłaty za parkowanie w sobotę pod lupą prokuratury

Zdaniem Prokuratury Krajowej opłaty za parkowanie w sobotę nie powinny być pobierane. Ustawa o drogach publicznych dopuszcza pobieranie opłat za parkowanie w określone dni robocze.

Opłaty za krew i jej składniki w 2017 r.

W 2017 r. opłaty za krew i jej składniki nie zmienią się. Ustalając wysokość opłat wzięto pod uwagę wysokość ponoszonych przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi kosztów wynikających z procesów pobrania, przebadania, preparatyki i przechowywania.

Opodatkowanie garaży w 2016 r.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być, oprócz budynków mieszkalnych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, również garaże. Ich charakter jako budynków lub nawet jako lokali (pomieszczeń) w budynkach bezpośrednio wpływa na zastosowanie konkretnej stawki podatkowej.

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów 2016

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów w 2016 r. mają być w większości przypadków niższe. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów wprowadza nowy sposób obliczania tych kwot.

REKLAMA