REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

Zdaniem ekspertów finansowych kredyt „Rodzina na Swoim” najbardziej opłaca się zaciągnąć w BNP Paribas Fortis, DB PBC, Citi Handlowym, PKO BP i Banku Pocztowym. Czy warto skorzystać z ofert jednej z powyższych instytucji? Za kilka tygodni nie będzie już możliwości uzyskania pożyczki na mieszkanie na starych zasadach.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Przedawnienie

Główne skutki przedawnienia określa art. 117 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

REKLAMA

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady, to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kodeksowych przepisów o rękojmi nie stosuje się przy obrocie konsumenckim.

Niedozwolone klauzule umowne

Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to niedozwolone klauzule umowne.

Leasing

Umowa leasingu jest umową uregulowaną w Kodeksie cywilnym, w której jedna ze stron oddaje w użytkowanie rzecz ruchomą lub nieruchomą drugiej w zamian za wynagrodzenie.

Mieszkanie lokatorskie

Do dnia dzisiejszego w spółdzielniach mieszkaniowych funkcjonują formy prawne związane z lokalami mieszkalnymi, które zachowały się z poprzedniego systemu. Taką konstrukcją jest tzw. mieszkanie lokatorskie, które daje prawo do mieszkania, ale nie jest prawem własności.

REKLAMA

Jak rozliczyć mieszkanie podczas sprzedaży?

Dzięki odpowiedniej strategii sprzedaży w naszych portfelach może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musielibyśmy przeznaczyć na podatek. Eksperci od nieruchomości przestrzegają przed transakcjami gotówkowymi. Można na nich wiele stracić, a w skrajnych przypadkach trafić na policję w charakterze świadka. Jak kupić mieszkanie, aby zaoszczędzić i uniknąć ryzyka?

Miejsce zamieszkania

Przepisy prawa cywilnego definiują miejsce zamieszkania jako miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

Mienie

Mienie jest zdefiniowane jako własność oraz inne prawa majątkowe. Pojęcia mienia jest uregulowane w art. 44 Kodeksu cywilnego.

List przewozowy

Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.

Licencja

Licencja jest to prawo do korzystania z pewnego dobra lub zezwolenie na wykonywanie określonych czynności.

Leasingodawca

Strona umowy leasingu, która zobowiązuje się do oddania określonej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania lub używania i pobierania pożytków. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego leasingodawca jest nazywany finansującym.

Leasingobiorca

Podmiot, który otrzymuje prawo do korzystania z określonej rzeczy, na pewien uzgodniony w umowie leasingu czas to leasingobiorca.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki jest usługą skierowaną do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego ma prawo używać przedmiot, który pozostaje własnością finansującego.

Księga wieczysta

Księga wieczysta jest to rejestr, w którym zamieszczane są wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Dla każdej nieruchomości prowadzona jest odrębna księga wieczysta.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.

Konkordat

Konkordat to jest to rodzaj umowy międzynarodowej zawieranej przez Stolicę Apostolską z państwami. Normuje on stosunki między władzą świecką a kościelną w danym państwie.

Kodeks cywilny

Prawo cywilne reguluje sprawy, z którymi ludzie mają do czynienia na co dzień. Odgrywa pierwszoplanową rolę w systemie prawa prywatnego. Kodeks cywilny jest zbiorem przepisów z zakresu prawa cywilnego.

Kara umowna

Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.

Jak sporządzić wniosek o udzielenie informacji z operatu ewidencji gruntów i budynków

Jak kształtował się Indeks Dostępności Kredytowej?

W styczniu obniżyła się średnia wartość pensji, co automatycznie spowodowało spadek Indeksu Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Eksperci finansowi podkreślają jednak, że mimo to w ujęciu rocznym w pierwszym miesiącu 2011 roku nastąpił największy w historii wzrost barometru, który wyniósł 10,65 proc. Czy wpłynęło to na wysokość marży dla kredytów hipotecznych?

Co składa się na koszty kredytu hipotecznego i koszty transakcji?

Jeżeli bank uznał, że stać Ciebie na zakup własnego mieszkania, powinieneś przygotować się na rozmaite wydatki, związane nie tylko z kosztem kredytu. Eksperci zwracają uwagę na to, że będziesz musiał ponieść również koszty transakcji. Dowiedz się, w co tak naprawdę trzeba zainwestować.

Ekspert radzi: czyj dom po rozwodzie?

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego automatycznie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że przed ślubem podpisali intercyzę). Wszystko, czego dorobią się w trakcie trwania małżeństwa, zarówno wspólnie, jak i samodzielnie - zalicza się do wspólnego majątku. Gdy dochodzi do rozwodu, wspólność majątkowa automatycznie ustaje, a małżonkowie mogą wnosić o podział majątku zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa.

Czy pączki można byłoby zamienić na 435 mieszkań?

Eksperci od nieruchomości wyliczyli, że pieniądze, które wydamy dziś na pączki, można by zainwestować w kupno ponad 400 dwupokojowych mieszkań czy kilkunastu bloków w dużym mieście. Zjemy dzisiaj ponad 100 milionów pączków. Czy dałoby radę zamienić ich równowartość na całą inwestycję deweloperską?

Czy warto kupić mieszkanie bez własnej księgi wieczystej?

Czy można kupić mieszkanie, które nie posiada księgi wieczystej? Eksperci od nieruchomości przekonują, że tak, ale przestrzegają przed tym, że transakcja jest dużo bardziej ryzykowna niż w przypadku innych lokali. Dopełnienie wszelkich formalności może zająć nawet rok. Mimo to opłaca się, ponieważ takie lokale są często dużo tańsze.

Czy cena i lokalizacja mają decydujący wpływ na wybór kupowanego mieszkania?

Przystępując do poszukiwań własnego lokum, nabywcy są zdecydowani co do liczby pokoi i ceny. Niestety, rynek weryfikuje ich oczekiwania, zaś brak wystarczających środków finansowych zmusza do pójścia na ustępstwa, zauważają eksperci od nieruchomości. Dlaczego dwóch na trzech kupujących woli zrezygnować z ilości szukanych pokoi na rzecz wymarzonej lokalizacji?

Dzierżawa

Dzierżawa jest umową pochodzącą z prawa cywilnego, jest to jedna z form posiadania.

Droga konieczna

Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią.

Depozyt

Depozyt polega na zobowiązaniu przechowawcy do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie. Depozyt powstaje na mocy umowy.

Eksmisja

Eksmisja polega na przeprowadzeniu czynności prawnych i faktycznych, które mają wywołać skutek w postaci opróżnienia lokalu lub nieruchomości z osób i rzeczy oraz wydania jej osobie do niej uprawnionej.

Hipoteka

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Czynsz

Czynsz jest świadczeniem majątkowym, które powtarza się okresowo. Jest pobierany przez właściciela lub zarządzającego nieruchomością lub gruntem. Czynsz jest wynagrodzeniem za używanie rzeczy.

Część składowa rzeczy

Definicja części składowej rzeczy zawarta jest w Kodeksie Cywilnym. Części składowe rzeczy stanowią jedną całość, oznacza to, że utraciły swój samodzielny byt.

Budowla

Definicja budowli zawarta jest w ustawie prawo budowlane. Na definicję obiektu budowlanego składa się kilka definicji bardziej szczegółowych.

Błąd – wada oświadczenia woli

Błąd to jedna z wad oświadczenia woli. Jest to szczególny stan faktyczny, który uzasadnia pozbawienie oświadczenia woli skuteczności prawnej. Wszystkie szczególne stany faktyczne muszą być wskazane przez ustawodawcę.

Agencyjna umowa

Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Adhezyjne umowy

Umowy adhezyjne pojawiły się w związku z masową produkcją i wymianą towarów oraz usług, jest to przeciwieństwo umów indywidualnych.

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami


Dnia 27 listopada 2010 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Co dokładnie się zmieniło?

Umowa najmu na czas określony. Jak wygląda wypowiedzenie?


Strony zawarły umowę o wynajem na czas określony, ale nie ma w niej nic na temat wypowiedzenia. Czy w tym przypadku wypowiedzenie będzie możliwe?

Dlaczego w lutym grono pesymistów wśród doradców mieszkaniowych powiększyło się?

W lutym zdecydowanie ubyło optymistów na rynku nieruchomości. Dlaczego coraz więcej ekspertów spodziewa się spadku cen w ciągu 12 miesięcy? Pesymistów nie brakuje w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a w Krakowie i Trójmieście prognozy przewidują korekty cen. Największymi optymistami są katowiczanie.

Luty był przełomowy dla GPW

WIG rozpoczął marzec na od zwyżki, sięgającej 0,5%, dzięki czemu już udało mu się zredukować straty z niefortunnego lutego do 0,2%. W zeszłym miesiącu najlepiej radziły sobie spółki z branży chemicznej, przynosząc ponad 5% zysków i zawyżając tegoroczny wzrost do 30%. Najgorzej wypadło budownictwo.

Jak obliczyć powierzchnię kupowanego mieszkania?

Przez dwuznaczny zapis w umowie, dotyczący powierzchni mieszkania, można być stratnym nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś w przyszłości – ponosić większe koszty, niż się przypuszczało. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę i jak uniknąć zapisów, które mogłyby działać na naszą niekorzyść? Eksperci od nieruchomości uczulają na to, że powierzchnię można liczyć na różne sposoby.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie pracy oraz w przepisach szczególnych.

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; natomiast przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Towarzystwa budownictwa społecznego

Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nie określony. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

REKLAMA