REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Urlop tacierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Prawo do urlopu macierzyńskiego w pierwszej kolejności przysługuje matce dziecka. Mogą zdarzyć się sytuację, w których matka dziecka nie chce lub nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Kto w takim razie nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego.

Kiedy zasiłek macierzyński przechodzi na inną osobę niż matka

Zasadą jest, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej matce, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. W określonych sytuacjach prawo do zasiłku macierzyńskiego przechodzi na inne osoby.

Urlopy macierzyńskie - zmiany od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. zwiększeniu ulegnie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (tzw. dodatkowego urlopu adopcyjnego). Urlop ojcowski osiągnie natomiast swój docelowy wymiar (2 tygodnie).

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

REKLAMA

Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim

Główna księgowa gminnej jednostki budżetowej jest w ciąży. Po przejściu na urlop macierzyński chciałaby pracować. Czy może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy – będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim? Księgi rachunkowe byłyby przez ten okres przechowywane w jej domu. Jaki jest dopuszczalny wymiar czasu pracy w tej formie zatrudnienia dla głównego księgowego jednostki budżetowej?

Urlop wychowawczy ojca dziecka podczas urlopu macierzyńskiego matki

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy musimy udzielić mu tego urlopu?

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Praca w czasie urlopu macierzyńskiego

Pod pewnymi warunkami pracownik może świadczyć pracę także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. Czy ma jednak wtedy prawo do zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Adopcja 2012

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawdź co zmieni się w procedurze adopcyjnej i uprawnieniach rodziców adopcyjnych.

Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

Od dnia 1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać wyższy wymiar dodatkowego urlop macierzyńskiego. Odpowiemy na najważniejsze pytania z tym związane.

Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Dodatkowy urlop macierzyński w 2012 roku

W 2012 roku wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie: do 4 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub do 6 tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Zasiłek macierzyński – Vademecum

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy-matce, a w określonych przypadkach również pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w związku z narodzeniem dziecka.

Czy policjant może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Policjant, podobnie jak każdy inny obywatel, mając na wychowaniu dziecko, może skorzystać z licznych uprawnień rodzicielskich. Do takich należy nie tylko możliwość zwolnienia ze służby, gdy musi nagle zająć się dzieckiem, ale także skorzystanie z urlopu ojcowskiego, a nawet macierzyńskiego.

Zmiany w becikowym od 2012r.

Becikowe od 1 stycznia 2012 r. nie będzie już takie samo. Zmianie ulegają zasady ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka. Żeby dostać popularne becikowe matka będzie musiał złożyć oświadczenie.

Dodatkowy urlop macierzyński na przełomie 2011 i 2012 roku

W roku 2012 nastąpi wydłużenie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Co stanie się sytuacji, kiedy pracownik rozpoczął korzystanie z dodatkowego macierzyńskiego w roku 2011, kiedy wymiar urlopu jest krótszy?

Urlop dla ojców w 2012 roku

Urlop dla ojców to urlop ojcowski oraz urlop tacierzyński. Oba mogą przysługiwać pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, jednak są to dwa różne rodzaje urlopów. W 2012 roku nastąpi wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego oraz urlopu tacierzyńskiego.

Urlop tacierzyński w 2012 roku

Urlop tacierzyński to innymi słowy urlop macierzyński, do którego ma prawo pracownik-ojciec. W 2012 roku ulegnie zwiększeniu wymiar urlop tacierzyńskiego w związku z wydłużeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński w 2012 roku

Do najważniejszych uprawnień przysługujących pracownicom w związku z rodzicielstwem jest prawo do urlopu macierzyńskiego. W 2012 roku wymiar urlopu macierzyńskiego będzie dłuższy, ponieważ zostanie wydłużone prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu macierzyńskiego w szczególnych okolicznościach

Urodzenie martwego dziecka upoważnia do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Natomiast w przypadku poronienia taki urlop nie przysługuje, a pracownica ma prawo jedynie do zwolnienia na czas niezdolności do pracy.

Wszystko co warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy – matce, która urodziła dziecko. Urlop przysługuje w celu sprawowania osobistej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. W szczególnych przypadkach urlop macierzyński może przysługiwać ojcu dziecka.

Urlopy pracownicze - vademecum

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, komu przysługuje urlop bezpłatny, jak uzyskać urlop szkoleniowy i jak skorzystać z urlopu na żądanie.

Czy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego od razu po urlopie macierzyńskim. Czy pracownica musi skorzystać z tego uprawnienia.

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim w przeciwieństwie do zarobkowania na urlopie wychowawczym może odbywać się jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownikowi tego urlopu.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Urlop ojcowski w praktyce

Od 1 stycznia 2012 roku urlop tacierzyński (ojcowski) będzie co do zasady mógł trwać 2 tygodnie. Od nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzonej w 2010 r., także ojciec może wziąć urlop i zajmować się dzieckiem. Rozwiązanie, które miało dać ojcom możliwość poświęcenia czasu w pierwszych miesiącach od narodzin dziecka nie cieszy się raczej powodzeniem. Jak wygląda urlop „tacierzyński” w polskich realiach? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy.

Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. W przypadku, gdy pracownik skorzysta z takiego urlopu, najczęściej pracodawca musi zatrudnić kogoś na zastępstwo.

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Urlop macierzyński a prawo do urlopu uzupełniającego

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze przysługuje urlop uzupełniający. Jeżeli więc pracownica w trakcie urlopu macierzyńskiego osiągnie 10 letni staż pracy, wówczas ma prawo do urlopu uzupełniającego – dodatkowych 6 dni.

Macierzyństwo

Matka to osoba, która urodziła i zazwyczaj jednocześnie wychowuje swoje dziecko. Prawo wiąże z macierzyństwem określone skutki, zwłaszcza prawa i obowiązki po stronie matki.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje każdej ubezpieczonej o ile w okresie ubezpieczenia spełniła wymagane warunki.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to uprawnienie pracownicze przysługujące z tytułu urodzenia dziecka. Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka.

Naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracowników jednostek badawczo-rozwojowych

Zmiany w zasadach naliczania świadczeń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego lub sprawowania opieki dla pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostki badawczo-rozwojowej weszły w życie pod koniec 2010 r. Wprowadziła je ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki.

Urlop ojcowski wydłużony do dwóch tygodni

Od 1 stycznia 2010 roku pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego na dziecko w wieku do 12 miesięcy. Od 2012 roku wymiar ten będzie wynosił 2 tygodnie.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. Dzięki temu niemowlę uzyskuje niezbędną opiekę, a starsze dziecko ma możliwość przyzwyczajenia się do nowej rodziny. Urlop wychowawczy udzielany jest na takich samych zasadach jak w przypadku rodziców biologicznych.

Umowa pozorna

Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną?

Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński co do zasady przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. W określonych przypadkach zasiłek przysługuje również ojcu dziecka, pod warunkiem ze podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianie przepisów

Od 1 stycznia 2011 r. wydłużono czas, kiedy ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Po zmianie przepisów mają oni prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o przysposobieniu dziecka.

Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

REKLAMA