reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński – Vademecum

Zasiłek macierzyński – Vademecum

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy-matce, a w określonych przypadkach również pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w związku z narodzeniem dziecka.

Uprawnieni do zasiłku macierzyńskiego

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. W związku z tym okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Prawo do zasiłku macierzyńskiego może przysługiwać pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko. Ma to miejsce w razie rezygnacji po minimum 14 tygodniach korzystania z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka, z dalszej części urlopu. W takim razie pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego wykorzystuje ubezpieczony ojciec dziecka. Ojciec dziecka ma ponadto prawo do zasiłku macierzyńskiego w razie, gdy matka dziecka wymaga opieki szpitalnej. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie przez ubezpieczoną, może dojść do przerwania pobieranie zasiłku macierzyńskiego, na czas jej pobytu w szpitalu. Ojciec dziecka ma prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu ubezpieczonej w szpitalu.

Zobacz także: Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu lub innemu członkowi

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia. Dzieje się tak, gdy ubezpieczenie chorobowe ustało w okresie ciąży na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa.  Ponadto zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.

Zobacz także: Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć osoby nie będące pracownikami

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.  Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz także: W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama