REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy policjant może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Redakcja
Urlop dla policjantów. Fot. / Fotolia
Urlop dla policjantów. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Policjant, podobnie jak każdy inny obywatel, mając na wychowaniu dziecko, może skorzystać z licznych uprawnień rodzicielskich. Do takich należy nie tylko możliwość zwolnienia ze służby, gdy musi nagle zająć się dzieckiem, ale także skorzystanie z urlopu ojcowskiego, a nawet macierzyńskiego.

Urlop ojcowski dla policjanta

Od 23 czerwca 2011 roku policjant może skorzystać z uprawnień związanych z rodzicielstwem, które gwarantuje kodeks pracy, o ile takiej możliwości nie wykluczają przepisy służb mundurowych.

REKLAMA

Funkcjonariusz Policji może np. skorzystać z urlopu ojcowskiego. W 2011 roku wymiar tego urlopu wynosi tydzień. W przyszłym – zwiększy się o 7 dni. Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego niezbędne jest złożenie pisemnego wniosku, w terminie co najmniej 7 dni przed planowana datą rozpoczęcia urlopu.

Przełożony nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego ani żądać, aby policjant wykorzystał go w innym terminie. Warunkiem jest jedynie prawidłowe złożenie wniosku.

W jakim terminie można pójść na urlop?

REKLAMA

O terminie wykorzystania urlopu ojcowskiego decyduje policjant. Nie ma przy tym znaczenia, czy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim (zwykłym lub dodatkowym). Policjant może wykorzystać urlop ojcowski także bezpośrednio przed lub po urlopie wypoczynkowym.

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać także policjant, który przysposobił dziecko. W tym przypadku jednak, urlop przysługuje po wydaniu orzeczenia o adopcji, a nie w trakcie postępowania w tej sprawie. Policjant może skorzystać z urlopu w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również pamiętać, że urlopu ojcowskiego nie można dzielić. Wniosek o urlop powinien dotyczyć całego okresu, tj. 7 dni. Jeżeli policjant złoży wniosek o urlop ojcowski w wymiarze, np. 4 dni, musi liczyć się z tym, że wniosek zostanie zwrócony.

Zobacz serwis: Urlopy pracownicze

A co z urlopem macierzyńskim?

Funkcjonariusze Policji mają również prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Urlop ten może zostać podzielony między matkę i ojca dziecka. Jedynym warunkiem jest wykorzystanie przez kobietę przynajmniej 14 tygodni urlopu po porodzie.  Po tym czasie, matka może złożyć pisemną rezygnację z prawa do pozostałej części urlopu. Z niewykorzystanej części urlopu może wówczas skorzystać ojciec dziecka.

Zobacz serwis: Policja

Jakie inne przywileje ma ojciec-policjant?

Funkcjonariusz Policji może również korzystać z innych uprawnień rodzicielskich. Jednym z głównych jest zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem:

  1. do lat 8, gdy przedszkole lub szkoła, do której uczęszcza dziecko zostało nieprzewidzianie zamknięte;
  2. do lat 8, w razie choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem lub jego pobytu w szpitalu;
  3. chorym, do 14 roku życia.

Maksymalny czas opieki nad dzieckiem wynosi 60 dni w ciągu roku.

Zobacz: Urlop tacierzyński w 2012 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA