reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Czy policjant może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Czy policjant może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Policjant, podobnie jak każdy inny obywatel, mając na wychowaniu dziecko, może skorzystać z licznych uprawnień rodzicielskich. Do takich należy nie tylko możliwość zwolnienia ze służby, gdy musi nagle zająć się dzieckiem, ale także skorzystanie z urlopu ojcowskiego, a nawet macierzyńskiego.

Urlop ojcowski dla policjanta

Od 23 czerwca 2011 roku policjant może skorzystać z uprawnień związanych z rodzicielstwem, które gwarantuje kodeks pracy, o ile takiej możliwości nie wykluczają przepisy służb mundurowych.

Funkcjonariusz Policji może np. skorzystać z urlopu ojcowskiego. W 2011 roku wymiar tego urlopu wynosi tydzień. W przyszłym – zwiększy się o 7 dni. Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego niezbędne jest złożenie pisemnego wniosku, w terminie co najmniej 7 dni przed planowana datą rozpoczęcia urlopu.

Przełożony nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego ani żądać, aby policjant wykorzystał go w innym terminie. Warunkiem jest jedynie prawidłowe złożenie wniosku.

W jakim terminie można pójść na urlop?

O terminie wykorzystania urlopu ojcowskiego decyduje policjant. Nie ma przy tym znaczenia, czy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim (zwykłym lub dodatkowym). Policjant może wykorzystać urlop ojcowski także bezpośrednio przed lub po urlopie wypoczynkowym.

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać także policjant, który przysposobił dziecko. W tym przypadku jednak, urlop przysługuje po wydaniu orzeczenia o adopcji, a nie w trakcie postępowania w tej sprawie. Policjant może skorzystać z urlopu w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Warto również pamiętać, że urlopu ojcowskiego nie można dzielić. Wniosek o urlop powinien dotyczyć całego okresu, tj. 7 dni. Jeżeli policjant złoży wniosek o urlop ojcowski w wymiarze, np. 4 dni, musi liczyć się z tym, że wniosek zostanie zwrócony.

Zobacz serwis: Urlopy pracownicze

A co z urlopem macierzyńskim?

Funkcjonariusze Policji mają również prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Urlop ten może zostać podzielony między matkę i ojca dziecka. Jedynym warunkiem jest wykorzystanie przez kobietę przynajmniej 14 tygodni urlopu po porodzie.  Po tym czasie, matka może złożyć pisemną rezygnację z prawa do pozostałej części urlopu. Z niewykorzystanej części urlopu może wówczas skorzystać ojciec dziecka.

Zobacz serwis: Policja

Jakie inne przywileje ma ojciec-policjant?

Funkcjonariusz Policji może również korzystać z innych uprawnień rodzicielskich. Jednym z głównych jest zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem:

  1. do lat 8, gdy przedszkole lub szkoła, do której uczęszcza dziecko zostało nieprzewidzianie zamknięte;
  2. do lat 8, w razie choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem lub jego pobytu w szpitalu;
  3. chorym, do 14 roku życia.

Maksymalny czas opieki nad dzieckiem wynosi 60 dni w ciągu roku.

Zobacz: Urlop tacierzyński w 2012 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama