REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Macierzyństwo

main image
Matka to osoba, która urodziła i zazwyczaj jednocześnie wychowuje swoje dziecko. Prawo wiąże z macierzyństwem określone skutki, zwłaszcza prawa i obowiązki po stronie matki.

Zobacz serwis: Władza rodzicielska

Ustalenie macierzyństwa

Matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Jeżeli jednak sporządzono akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców albo macierzyństwo kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka zostało zaprzeczone, można żądać ustalenia macierzyństwa. A jeżeli w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła, można żądać zaprzeczenia macierzyństwa.

Władza rodzicielska

Niezależnie od tego, czy matka wychowuje dziecko wspólnie z ojcem dziecka czy samotnie, przysługuje jej władza rodzicielska (jeżeli ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie została pozbawiona władzy rodzicielskiej). Matka ma w szczególności obowiązek i prawo do opieki nad dzieckiem i sprawowania pieczy nad jego majątkiem oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Urlop macierzyński

Instytucja urlopu macierzyńskiego została ustanowiona ze względu na zapewnienie ochrony zdrowia kobiet i odpowiedniej opieki dla nowo narodzonego dziecka. Dotyczy on zarówno ostatniego okresu ciąży, jak również czasu po porodzie. Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem dziecka. Kobiecie zapewnia się 20 tygodni urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i odpowiednio dłuższy urlop przy urodzeniu większej liczby dzieci. Część tego urlopu może przypadać przed datą porodu (2 tygodnie).

Zasiłek macierzyński

Podczas urlopu macierzyńskiego, korzystającemu z niego rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek macierzyński stanowi zabezpieczenie materialne pracownicy w okresie urlopu macierzyńskiego. Miesięczny zasiłek wynosi 100% wynagrodzenia. Niezbędnym dokumentem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka. Zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop wychowawczy

Matce przysługuje także urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 4 roku życia.

Zobacz serwis: Zasiłek macierzyński

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy; Kodeks pracy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA