reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Praca > Praca w czasie urlopu macierzyńskiego

Praca w czasie urlopu macierzyńskiego

Pod pewnymi warunkami pracownik może świadczyć pracę także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. Czy ma jednak wtedy prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Obowiązujące przepisy art. 1821 § 4 Kodeksu pracy dopuszczają wprost i bez dodatkowych ograniczeń wykonywanie przez pracownika, w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (którego wymiar w 2011 roku wynosi 2 tygodnie), pracy na rzecz pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku pracownik otrzymuje jednocześnie wynagrodzenie za pracę i zasiłek macierzyński. Oba te świadczenia są przy tym wypłacane w wysokościach proporcjonalnych do wymiaru czasu pracy oraz wykorzystywanego urlopu, który udzielany jest tylko na część dnia lub w niektóre dni.

W odniesieniu do urlopu macierzyńskiego brak jest podobnych uregulowań. Wykonywanie pracy w jego okresie nie jest jednak zakazane na gruncie obowiązujących przepisów. W szczególności nie ma podstaw do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec pracownika wykonującego pracę na rzecz własnego pracodawcy w okresie urlopu macierzyńskiego ani do anulowania urlopu takiemu pracownikowi.

Zobacz: Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Obowiązujące przepisy nie sankcjonują także świadczenia pracy w okresie urlopu macierzyńskiego utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego, choć taka sankcja została przewidziana m.in. za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia chorobowego (art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Ponieważ organy ZUS mogą działać wyłącznie w granicach i na podstawie przepisów prawa, nie mogą one pozbawić pracownika prawa do zasiłku macierzyńskiego, nawet jeśli ustalą, że wskutek wykonywania pracy pracownik zaprzestał faktycznie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Należy jednak mieć na względzie, że urlop macierzyński powinien polegać co do zasady na nieświadczeniu pracy przez pracownika w celu odpoczynku po porodzie i sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z tych też powodów urlop macierzyński jest w znacznej części obowiązkowy – uprawniony do niego pracownik nie może zrzec się do niego prawa, a ponadto musi wykorzystać go w wymiarze co najmniej 14 tygodni.

Z tego powodu, a także by uniknąć zarzutu obejścia przepisów o ochronie macierzyństwa przez pracodawcę, (który za ich naruszenie może teoretycznie ponosić odpowiedzialność wykroczeniową w trybie art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy) świadczenie pracy przez pracownika w okresie urlopu macierzyńskiego powinno mieć charakter wyjątkowy, incydentalny i być uzasadnione obiektywnymi przyczynami leżącymi po obu stronach. Przyczyny te mogą się wiązać np. z wagą obowiązków czy stanowiskiem pracownika, a także z faktem, że pracownik w okresie urlopu macierzyńskiego wykonuje zadania inne niż wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków, ujęte odrębną umową.  Świadczenie pracy nie powinno także zakłócać korzystania z urlopu macierzyńskiego przez pracownika.

Zobacz: Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński?

Trzeba jednak pamiętać, że zatrudniając własnego pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego należy w każdym przypadku wypłacać mu z tego tytułu odpowiednie wynagrodzenie. W okresie urlopu macierzyńskiego następuje bowiem przejęcie przez ZUS obowiązku świadczeń na rzecz pracownika, więc brak odrębnego wynagrodzenia oznaczałby nieodpłatne korzystanie z pracy przez pracodawcę.

Autor: Magdalena Świtajska, Zespół Prawa Pracy kancelarii Wardyński i Wspólnicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama