Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu właściwość rzeczowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące właściwość rzeczowa.
Sądownictwo powszechne po zmianach
Aktualizacja: 05.08.2014
Zmiany w sądownictwie powszechnym to jeden z punktów dzisiejszego posiedzenia rządu. Projekt dotyczący ustroju sądów zakłada usprawnienie funkcjonowania sądownictwa m.in.: poprzez uporządkowanie kwestii nadzoru. »
Zmiana właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową
Aktualizacja: 08.12.2011
W toku procesu karnego może okazać się, iż właściwym do rozpoznawania sprawy jest sąd, który nie jest sądem miejsca zamieszkania ani oskarżonego ani większości osób podlegających wezwaniu na rozprawę. Z uwagi właśnie na te osoby ustawodawca w Kodeksu postępowania karnego przewidział możliwość zwrócenia się przez dany sąd (mający rozpoznawać sprawę) do sądu wyższego rzędu nad nim o wyznaczenie innego właściwego miejscowo sądu (tego samego rzędu co sąd wnioskodawca). Fachowo nazywa się to zmianą właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową. »
Do jakiego sądu wnieść pozew o rozwód?
Aktualizacja: 31.10.2011
Pozew o rozwód zawsze wnosimy do sądu okręgowego. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać zanim złożysz pismo. »
Który sąd jest właściwy miejscowo do rozpoznania mojej sprawy?
Aktualizacja: 22.08.2011
Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu miejsca zamieszkania pozwanego lub sądu miejsca siedziby pozwanego - w przypadku osoby prawnej albo jednostki posiadającej lub nieposiadającej osobowości prawnej. Od zasady tej wyróżniamy jednak wiele wyjątków. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Właściwość ogólna sądu oznacza, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania określa się według przepisów Kodeksu cywilnego (miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu). »
Aktualizacja: 13.12.2011
Powództwo w pewnych kategoriach spraw (wskazanych poniżej) można wytoczyć bądź według przepisów o właściwości ogólnej, bądź przed sąd oznaczony w przepisach wskazanych poniżej. »
Właściwość rzeczowa sądu [w postępowaniu cywilnym]
Aktualizacja: 13.12.2011
Właściwość rzeczowa sądu określa jakie kategorie spraw są rozstrzygane przez sąd w danej instancji. »
Rodzaje właściwości organu administracji publicznej
Aktualizacja: 03.08.2011
Właściwość organu administracji publicznej to zdolność prawna organu administracji do rozpoznawania i rozstrzygania określonego rodzaju spraw w postępowaniu administracyjnym. »
Który organ rozstrzyga spór o właściwość?
Aktualizacja: 03.08.2011
Spór o właściwość to spór między organami administracji publicznej o to, który organ jest właściwy do rozstrzygnięcia danej sprawy. »
Właściwość rzeczowa sądu pracy
Aktualizacja: 22.02.2011
Ustalenie właściwości rzeczowej sądu sprowadza się do odpowiedzi czy w pierwszej instancji sprawę będzie rozpatrywał sąd rejonowy czy okręgowy. »
Do jakiego sądu wnosi się pozew w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 19.03.2010
By skutecznie wnieść powództwo należy prawidłowo określić sąd, który będzie właściwy do rozpoznania sprawy. Będzie to zależeć od właściwości rzeczowej oraz miejscowej. »
Aktualizacja: 12.04.2012
Na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego wyróżniamy trzy właściwości sądów pracy. »
Kiedy można przekazać sprawę do sądu wyższej instancji
Aktualizacja: 23.07.2010
W polskim prawie zasadą jest że sprawy cywilne w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy. Oczywiście kodeks postępowania cywilnego zna szereg odstępstw od tej reguły. Są jednak sytuacje w których sąd rejonowy może przekazać sprawę okręgowemu a my, jako strona nie mamy na to wpływu. »
Aktualizacja: 16.03.2011
Zgodnie z przepisami k.p.c. sądem właściwym do rozpoznawania spraw wynikających z umowy jest sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Jednakże strony w umowie mogą określić inną właściwość sądu. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie