reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Kiedy można przekazać sprawę do sądu wyższej instancji

Kiedy można przekazać sprawę do sądu wyższej instancji

W polskim prawie zasadą jest że sprawy cywilne w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy. Oczywiście kodeks postępowania cywilnego zna szereg odstępstw od tej reguły. Są jednak sytuacje w których sąd rejonowy może przekazać sprawę okręgowemu a my, jako strona nie mamy na to wpływu.

W Polsce większość spraw w pierwszej instancji trafia do sądu rejonowego. Sąd rejonowy jest sądem najniższego rzędu, orzekają w nim, teoretycznie najmniej doświadczeni sędziowie. Jednak jest to sąd najbliżej położony dla stron. Dla osób mieszkających w wielkich miastach nie jest to problem ale dla tych mieszkających w mniejszych miejscowościach może być problem.

Sąd rejonowy może przekazać sądowi okręgowemu tylko te sprawy, które budzą poważne wątpliwości prawne. Oznacza to, że przedmiotem przekazania mogą być tylko sprawy o skomplikowanym stanie faktycznym lub prawnym.

Trzeba również pamiętać, że przedmiotem przekazania mogą być tylko sporawy należące do właściwości sądu sądu rejonowego w pierwszej instancji.

Sprawę może przekazać tylko sąd rejonowy sądowi wyższej instancji, a więc sądowi okręgowemu. Sąd okręgowy nie może przekazywać spraw należących do jego właściwości sądowi rejonowemu.

Sąd rejonowy przekazuje sądowi okręgowemu do rozpoznania sprawę w trybie postanowienia. Postanowienie takie musi być uzasadnione. Natomiast żadna ze stron nie ma prawa go zaskarżyć. Jest to bowiem tzw. postanowienie nie zaskarżalne.

Sąd okręgowy może przed pierwszą rozprawą odmówić przyjęcia sprawy do rozpoznania i zwrócić sprawę sądowi rejonowemu, jeżeli uzna, że poważne wątpliwości nie zachodzą. Postanowienie zapada na posiedzeniu niejawnym w składzie trzech sędziów i wymaga uzasadnienia. Ponowne przekazanie tej samej sprawy przez sąd rejonowy nie jest dopuszczalne.

Zgodnie z przyjętymi w polskim prawie zasadami takie postanowienie również nie może być przedmiotem zażalenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama