reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Czynności procesowe > Zmiana właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową

Zmiana właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową

W toku procesu karnego może okazać się, iż właściwym do rozpoznawania sprawy jest sąd, który nie jest sądem miejsca zamieszkania ani oskarżonego ani większości osób podlegających wezwaniu na rozprawę. Z uwagi właśnie na te osoby ustawodawca w Kodeksu postępowania karnego przewidział możliwość zwrócenia się przez dany sąd (mający rozpoznawać sprawę) do sądu wyższego rzędu nad nim o wyznaczenie innego właściwego miejscowo sądu (tego samego rzędu co sąd wnioskodawca). Fachowo nazywa się to zmianą właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową.

Charakter instytucji i przesłanki jej stosowania

Wskazana instytucja (zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego) ma charakter wyjątkowy i powinna być stosowane jedynie w szczególnych warunkach, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy. Celem tego przepisu nie jest samo “ułatwienie życia” uczestnikom procesu, ani samo tańsze prowadzenie sprawy (niższe zwroty kosztów świadkom za dojazd) lecz doprowadzenie do sprawnego i szybkiego rozpoznania sprawy.

Właśnie ta przesłanka jest jedyną ważną i braną pod uwagę okolicznością przy procedowaniu sądu wyższego rzędu w związku z rozpatrywaniem wniosku sądu niższego rzędu.

Zobacz: Postępowanie przed sądem

Formalne aspekty wniosku o zmianę właściwego sądu

Należy wskazać, iż decyzja sądu o tym aby skierować wniosek do sądu wyższego rzędu z wnioskiem o zmianę właściwego miejscowo sądu przybiera postać postanowienia. Może to być działania podjęte przez sąd z urzędu lub poprzedzone stosownymi wnioskami stron procesowych.

Decyzja sądu wyższego rzędu również przybiera postać postanowienia i jest ono niezaskarżalne.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Główną przesłanką tego zabiegu jest ułatwienie życia uczestnikom procesu.
Główną przesłanką tego zabiegu jest ułatwienie życia uczestnikom procesu.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama