REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek, Renta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk miasta. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i rozwijanie społecznych inicjatyw.

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje naukę języków obcych, warsztaty informatyczne, a także szereg zajęć dodatkowych. Słuchaczem może zostać każdy kto chciałby zgłębić własną wiedzę.

Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stowarzyszenie o nazwie Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ełku jest dobrowolnym, samorządnym, zrzeszeniem osób fizycznych, związanym na czas nieograniczony dla propagowania i realizacji aktywności życia osób starszych

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają ludziom starszym realizację często młodzieńczych marzeń, które wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować.

REKLAMA

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia w Krakowie

Stowarzyszenie o nazwie "AKADEMIA PEŁNI ŻYCIA im Joanny Boehnert" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających poprawie jakości życia ludzi w średnim i starszym wieku.

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW) działa przy Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Jest powołany do aktywizacji osób starszych w zakresie edukacji, kultury, turystyki i ochrony zdrowia.

Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku

Organizatorem Kursu pt. „Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku” jest Międzynarodowe Centrum Epigenetyki Wieku Podeszłego „EDEN” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Kierownikiem Kursu jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz.

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał na mocy uchwały Senatu Kolegium Karkonoskiego, jako jednostka dydaktyczna włączona w struktury Uczelni i został powołany zarządzeniem Rektora KK z dniem 1 października 2000 r.

REKLAMA

Jakie są cele i formy działania Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Cele i formy działania Federacji szczegółowo określa Statut Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Między innymi zrzesza on Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Jak zachować się dojeżdżając do miejsca wypadku?

Często do zdarzeń drogowych dochodzi w sytuacji, gdy przejeżdżamy obok miejsca, w którym zdarzył się wypadek. Nasza koncentracja zostaje wówczas zaburzona, ponieważ interesujemy się tym co się stało, zamiast skupić uwagę na tym co przed nami.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

Jakie są cele i zadania Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Celem pierwszego UTW w Polsce utworzonego w wyniku współpracy i kontaktów naukowych profesor Haliny Szwarc z profesorem Pierrem Vellasem było włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy, opracowanie metod edukacji i wdrożenie profilaktyki gerontologicznej oraz prowadzenie obserwacji i badań naukowych.

Jakie są cele i zadania Parlamentarnego Zespółu ds. Osób Starszych?

Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych został utworzony na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonaniu mandatu posła i senatora oraz art. 8 ust. 6 uchwały Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 30 lipca 1992 r.- Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Ogólnopolski związek Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod nazwą Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku zrzesza Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które posiadają osobowość prawną i w zakresie zadań statutowych mają przewidzianą działalność edukacyjną i aktywizującą osoby starsze.

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma formułę Stowarzyszenia, w którym obowiązuje zasada „non profit”. Działa na podstawie Statutu oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego. Ponadto RUTW działa jako dobrowolne i samorządne stowarzyszenie osób starszych.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest osobą prawną działającą w formie stowarzyszenia.

Jak używać trójkąta ostrzegawczego?


Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Przydaje się on w razie awarii, a właściwie jego użycie jest w niektórych przypadkach konieczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z trójkąta.

Co to jest ICE?

Niedawno rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna na temat ICE. Wiele osób może zastanawiać się, co to w ogóle jest i dlaczego dotyczy samochodów. Wyjaśniamy, czemu warto się tym zainteresować.

Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Piesi niewątpliwie są użytkownikami dróg tak samo, jak kierowcy. Ze względu na to, że kierowca jest w swoim samochodzie bezpieczny, radzimy, jak powinien zachowywać się pieszy dzieląc drogę z samochodami.

Czy można jeździć w trakcie burzy?

Zmieniający się klimat ma niebagatelny wpływ na częstotliwość i obfitość występowania burz. Co robić, gdy ulewa z grzmotami zastanie nas podczas jazdy? Czy w taką pogodę w ogóle bezpieczne jest ruszanie w podróż?

Jak wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela? Poradnik

Kiedy w wyniku wypadku samochód zostanie uszkodzony, osoba poszkodowana może wynająć auto zastępcze na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody.

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Poradnik

Gdy przydarzy nam się stłuczka lub nasze auto zostanie skradzione, a firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wartość, możemy zwrócić się o bezpłatną pomoc do specjalnych instytucji zajmujących się takimi sprawami.

Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?


Decydując się na zakup naszą uwagę powinniśmy skierować na te najmniejsze i najlżejsze. Komfort użytkowania zapewnią nam żelowe wkładki oraz elastyczne pałąki.

Pojęcia związane z inwalidą wojskowym

Pojęcie inwalidy wojskowego, inwalidztwa pozostającego ze służbą bądź bez związku z nią, oraz przyczyny inwalidztwa wyjaśniają przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy.

Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojskowemu

Na podstawie przepisów Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin inwalida wojskowy korzysta z takich samych ulg taryfowych z jakich korzysta inwalida wojenny.

Uprawnienia inwalidy wojskowego

Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Książka inwalidy wojennego/wojskowego

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Jeśli podczas podróżowania samochodem, dojdzie do wypadku, musimy przestrzegać kilka ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

Jak wybrać najlepszą pomoc drogową?

Wybierając profesjonalną pomoc drogową zwróćmy uwagę na obszar działania firmy, czas reakcji oraz zasób sprzętu jakim dana firma dysponuje.

Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

Nieco wątpliwa etykieta rozmów tzw. mobilek sprawia, że najważniejsze funkcje CB radia zostały przyćmione przez te najpraktyczniejsze. Nie wszyscy pamiętają, że oprócz kanału „19” istnieją też inne. Oto wykaz kanałów CB radia.

Jak walczyć z upałem w samochodzie bez klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa zdecydowanie uprzyjemnia jazdę w gorące dni. Co robić, gdy jesteśmy właścicielami auta bez takiego udogodnienia?

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Akcja znicz 2010

Już 1 listopada dzień Wszystkich Świętych. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Na terenie całej Polski będą przeprowadzone wzmożone działania policyjne. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach zadba 15 tys. policjantów.

Podróż na Wszystkich Świętych – uważaj na niespodzianki

Na początku listopada Polacy przemierzają setki kilometrów, aby zapalić symboliczny znicz. Co się jednak stanie, jeżeli przygotowane do podróży auto odmówi posłuszeństwa lub popsuje się w trasie? Sprawdź, co można zrobić, aby taka sytuacja nie stała się przyczyną powrotu do domu.

Jak wyciągnąć samochód z rowu?

Są sytuacje, w których po niegroźnym wydarzeniu nie warto wzywać profesjonalistów z pomocy drogowej. Z wieloma problemami można poradzić obie samemu. Jednym z nich jest wyciąganie auta, które wpadło do rowu lub ugrzęzło w miękkim polu.

Jak uniknąć zderzenia czołowego?

Czołowe zderzenie dwóch pojazdów jest najgroźniejszym ze wszystkich wypadków na drodze. Rzadko kończy się bez ofiar śmiertelnych. Nawet przy bardzo małej prędkości uczestniczących w nim samochodów, zawsze są ranni.

Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

Przed każdą drogą samochodem sprawdźmy stan naszych opon oraz reflektorów – mają one kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i ich prawidłowe funkcjonowanie może uchronić nas przed wypadkiem bądź kolizją.

Jak uniknąć wypadku?

Podróżując samochodem pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które dadzą nam większą szansę uniknięcia wypadku. Jeśli już do niego dojdzie musimy przestrzegać kilku ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?

Decyzja likwidatora szkody, wycena naprawy naszego samochodu wykonana przez rzeczoznawcę nie musi nam się podobać. Podpowiadamy, jak ratować się w sytuacji nieprawidłowej wyceny.

Wymiana zbitego lusterka

Zbite lusterko jest częściej skutkiem wandalizmu, lub wynikiem nieostrożnej jazdy. Bez względu na przyczynę, jazda bez sprawnego lusterka jest niebezpieczna i dodatkowo może być okupiona mandatem. Podpowiadamy, jak wymienić lusterko.

Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa?

Kolizje drogowe się zdarzają. Jeśli są one poważne lub pojazd ma już swoje lata, bardzo prawdopodobne jest, że przez ubezpieczyciela sprawcy zostanie orzeczona szkoda całkowita.

REKLAMA