| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Prawo do renty powstaje po zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej. Ponadto renta ta przysługuje również żołnierzowi zwolnionemu z czynnej służby wojskowej z powodu czasowej niezdolności do służby, w przypadku gdy żołnierz ten nie ma prawa do zasiłku chorobowego (renta ta przysługuje przez czas trwania niezdolności do wykonywania zatrudnienia, a na czas trwania niezdolności do wykonywania zatrudnienia żołnierza zalicza się do jednej z grup inwalidów).

W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie może być na wniosek komendanta szpitala wojskowego, w którym żołnierz przebywa na leczeniu, przyznane żołnierzowi prawo do renty jeszcze przed zwolnieniem go ze służby.

Zobacz: Książka inwalidy wojennego/ wojskowego

Renta inwalidzka dla inwalidy wojskowego wynosi miesięcznie:

  • w przypadku inwalidztwa powstałego w związku ze służbą wojskową :

100% podstawy w razie zaliczenia do I-II grupy inwalidów,
75% - podstawy w razie zaliczenia do III grupy inwalidów.

  • w przypadku inwalidztwa powstałego bez związku ze służbą wojskową :

80% - podstawy w razie zaliczenia do I-II grupy inwalidów,
60% - podstawy w razie zaliczenia do I-II grupy inwalidów.

Zobacz także: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Do renty inwalidzkiej przysługuje dodatek pielęgnacyjny z tytułu zaliczenia do I grupy inwalidów lub ukończenia 75 lat życia.

Dodatek, pielęgnacyjny przysługuje w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Renta wojskowa

Prawo do renty inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą wojskową, ulega zawieszeniu lub wysokość tej renty ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W razie ustania prawa do renty inwalidzkiej z powodu braku inwalidztwa prawo do tej renty powstaje ponownie, jeżeli ponowne inwalidztwo powstało wskutek pogorszenia się stanu zdrowia w związku z kalectwem lub chorobą, które uzasadniały poprzednio prawo do renty.

Zobacz również serwis: Renta inwalidzka

Art. 35-40, 52 Ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »