reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Prawo do renty powstaje po zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej. Ponadto renta ta przysługuje również żołnierzowi zwolnionemu z czynnej służby wojskowej z powodu czasowej niezdolności do służby, w przypadku gdy żołnierz ten nie ma prawa do zasiłku chorobowego (renta ta przysługuje przez czas trwania niezdolności do wykonywania zatrudnienia, a na czas trwania niezdolności do wykonywania zatrudnienia żołnierza zalicza się do jednej z grup inwalidów).

W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie może być na wniosek komendanta szpitala wojskowego, w którym żołnierz przebywa na leczeniu, przyznane żołnierzowi prawo do renty jeszcze przed zwolnieniem go ze służby.

Zobacz: Książka inwalidy wojennego/ wojskowego

Renta inwalidzka dla inwalidy wojskowego wynosi miesięcznie:

  • w przypadku inwalidztwa powstałego w związku ze służbą wojskową :

100% podstawy w razie zaliczenia do I-II grupy inwalidów,
75% - podstawy w razie zaliczenia do III grupy inwalidów.

  • w przypadku inwalidztwa powstałego bez związku ze służbą wojskową :

80% - podstawy w razie zaliczenia do I-II grupy inwalidów,
60% - podstawy w razie zaliczenia do I-II grupy inwalidów.

Zobacz także: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Do renty inwalidzkiej przysługuje dodatek pielęgnacyjny z tytułu zaliczenia do I grupy inwalidów lub ukończenia 75 lat życia.

Dodatek, pielęgnacyjny przysługuje w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Renta wojskowa

Prawo do renty inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą wojskową, ulega zawieszeniu lub wysokość tej renty ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W razie ustania prawa do renty inwalidzkiej z powodu braku inwalidztwa prawo do tej renty powstaje ponownie, jeżeli ponowne inwalidztwo powstało wskutek pogorszenia się stanu zdrowia w związku z kalectwem lub chorobą, które uzasadniały poprzednio prawo do renty.

Zobacz również serwis: Renta inwalidzka

Art. 35-40, 52 Ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama