REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wysokość świadczenia z zus, Niezdolność do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwyżka rent i emerytur w 2017 r.

Od 1 marca 2017 r. najniższa emerytura oraz renta rodzinna zostaną podwyższone do 1000 zł. brutto, podniesiona będzie również wysokość minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (do 750 zł). Ponadto świadczenia emerytalne i rentowe ulegną waloryzacji dzięki czemu wzrosną o 0,44 proc.

Dostosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej

Pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb pracownika, który utracił zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Niedostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej skutkować może dla pracodawcy bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Praca podczas zwolnienia lekarskiego - konsekwencje

Za 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownicy mają prawo do wynagrodzenia, które wypłaca pracodawca. Następnie obowiązek ten przechodzi na ZUS. Konsekwencje podejmowania pracy podczas zwolnienia mogą być bardzo poważne.

Jak ustalana jest wysokość renty?

Obliczanie wysokości renty często przysparza kłopotów. Zwłaszcza, że to ubezpieczony decyduje o tym, które lata będą podstawą do naliczenia świadczenia.

REKLAMA

Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które spełniają ściśle określone w prawie warunki. Osoby takie powinny przede wszystkim zostać uznane za całkowicie niezdolne do pracy. Nie jest to jednak jedyny wymóg.

Zasiłek stały dla osób z niepełnosprawnością 2017

Niepełnosprawni wcześniej zyskają prawo do zasiłku. Ustawa dotycząca zasiłku stałego zaczyna obowiązywać od początku 2017 roku.

Co wiemy o polskim systemie ubezpieczeń?

System ubezpieczeń społecznych to dla Polaków "czarna magia". Część obywateli nie odróżnia ubezpieczenia rentowego od wypadkowego, a wiedzy nie starają się nawet uzupełnić.

Ustawa dezubekizacyjna wchodzi w życie już w 2017 r.

Byli funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL będą otrzymywać niższe świadczenia emerytalne i rentowe. Świadczenia te nie będą mogły przekroczyć średniego świadczenia w ZUS.

REKLAMA

Jakich okresów nie należy wliczać do okresu zasiłkowego – najczęstsze błędy

Okres, przez który przysługuje zasiłek chorobowy, nazywany jest „okresem zasiłkowym”. Zasiłek chorobowy przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni albo przez 270 dni. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez płatników jest wliczenie do okresu zasiłkowego choroby przypadającej podczas okresu wyczekiwania.

Czym się różni praca w szczególnych warunkach od pracy o szczególnym charakterze?

Praca w szczególnych warunkach może spowodować nawet trwałe uszkodzenie zdrowia pracownika. Z kolei praca o szczególnym charakterze wymaga od pracownika dużej sprawności psychofizycznej oraz odpowiedzialności.

Wynagrodzenie chorobowe - wysokość, zmiany w 2017 r.

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego jego podstawę wymiaru. Kiedy wynagrodzenie chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? Od 1 stycznia 2017 r. ma zostać wprowadzony prostszy sposób uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich.

Dla kogo emerytura lotnicza?

Praca w lotnictwie jest pracą w szczególnych warunkach. W związku z wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach pracownicy mają uprawnienia do niższego wieku emerytalnego.

Kiedy ustaje świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne ustaje na wniosek osoby, która je pobiera lub z mocy prawa. Po śmierci osoby pobierającej świadczenie lub z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego świadczenie przedemerytalne może ustać.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Niektórych pracowników, zgodnie z przepisami prawa pracy, nie można zwolnić. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy chociażby osób w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć także umowy o pracę podczas urlopu.

Zasiłek pogrzebowy 2016/2017

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Co do zasady członek rodziny zmarłego ma prawo wystąpić o wypłatę tego zasiłku. W niektórych sytuacjach zasiłek może zostać wypłacony pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie lub powiatowi. Ponadto o wypłatę zasiłku pogrzebowego może starać się związek wyznaniowy, czy też osoba prawna kościoła.

Zasiłek stały w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. będzie możliwość przyznania zasiłku stałego za okres przed uzyskaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a nie jak dotychczas - od dnia złożenia wniosku o taki zasiłek, wraz z wydanym już orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek stały - zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Zasiłek stały będzie mógł być przyznany od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a nie jak dotychczas - od czasu wydania decyzji o przyznaniu prawa do zasiłku. W czasie od złożenia wniosku do czasu wydania decyzji, będzie przyznany zasiłek okresowy. Przewiduje się, że zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne jest jednym ze świadczeń, z których może skorzystać ubezpieczony, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie, a gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym.

Komu przysługuje renta szkoleniowa?

Osoba, która ma orzeczoną niezdolność do pracy może starać się o rentę szkoleniową. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i odbycia szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne mogą pobierać osoby, które rokują odzyskanie zdolności do pracy - maksymalnie przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia jest zróżnicowana.

Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 2016

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia. W jakiej wysokości pracownikowi przysługuje zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczeń w 2016 roku?

E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny

Do końca 2015 r. płatnik powinien założyć profil informacyjny na platformie usług elektronicznych, wówczas uzyska dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich. Jeżeli tego nie zrobi, pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Jak krok po kroku założyć profil informacyjny?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby. Oznacza to, że kontrola zwolnień będzie możliwa już pierwszego dnia choroby. W tym celu, pracodawca musi spełnić określone warunki.

Zasady przyznawania świadczeń rehabilitacyjnych

Świadczenie rehabilitacyjne jest uprawnieniem ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Ubezpieczony powinien wiedzieć jakie warunki musi spełnić by owe świadczenie zostało mu przyznane.

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w I półroczu 2015

W pierwszym półroczu 2015 r. ZUS przeprowadził ponad 298 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Kwota wstrzymanych świadczeń w tym okresie wyniosła 7,5 mln zł.

Kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Pracodawca, co do zasady nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki.

Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie

Potwierdzenie zdolności pracownika do pracy następuje na podstawie badań lekarskich zakoń­czonych wydaniem przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy przez pracownika na danym stanowisku. Orzeczenie lekarskie jest również dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby (jego lub w określonych sytuacjach również członka rodzi­ny).

Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności orga­nizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Renta szkoleniowa dla osób niezdolnych do pracy

Renta szkoleniowa przysługuje osobom niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Z danych ZUS wynika, że obecnie na rentach z tytułu niezdolności do pracy przebywa ok. miliona Polaków, a ich liczba stopniowo się zmniejsza.

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej

Z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS korzysta coraz więcej osób. ZUS sukcesywnie rozszerza listę schorzeń. W ciągu 20 lat z programów realizowanych przez ZUS skorzystało ponad milion osób.

Urlop wypoczynkowy w czasie choroby

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi będącemu w okresie zwolnienia lekarskiego, nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.

Coraz częstsze kontrole zwolnień lekarskich

Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców i dlatego pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Sam pracodawca – jako płatnik składek – może dokonać takiej kontroli. W I kwartale br. łączna kwota cofniętych bądź pomniejszonych świadczeń sięgnęła 53 mln zł.

Świadczenia chorobowe a okresy wyczekiwania

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Płaca minimalna w Niemczech także za czas choroby

Sądy niemieckie stwierdzają, że płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę pracy należy wypłacać także za czas niezdolności do pracy. Czy zasada wypłaty minimalnego wynagrodzenia za czas choroby pracownika rozszerza się także na Polaków pracujących w Niemczech?

E-zwolnienia lekarskie - plusy i minusy

E-zwolnienia lekarskie zamiast tradycyjnych zwolnień papierowych mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Od 1 stycznia 2015 r. oprócz e-zwolnień można wystawiać również papierowe. Na jakich zasadach będzie odbywało się wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich? Jakie plusy i minusy niesie za sobą nowa regulacja?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie dla firm z e-profilem w ZUS

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko pracującym w firmach z e-profilem w ZUS. Pozostali pracownicy otrzymają jak dotychczas papierowe zwolnienia lekarskie w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Lekarz musi pamiętać o podpisie i pieczątce.

Czasowa niezdolność do pracy – uprawnienia pracownika

Pracownikowi, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, za okres czasowej niezdolności do pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Do kategorii tej zaliczamy również pracowników młodocianych.

Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania

Zależność prawa do renty socjalnej od zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza na takie poza granicami kraju, stanowi przedmiot prac Sejmu, w związku z projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Po zmianach prawo do renty socjalnej ma być zależne jedynie od miejsca zamieszkania, nie zaś od faktycznego przebywania w nim.

Renta z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku

Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana jest w drodze wyjątku. Uszczelnienie systemu oraz dokładna weryfikacja osób ubiegających się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowały zmniejszenie liczby rencistów do nieco ponad miliona. Kontrola przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy doprowadziła do sytuacji, w której świadczenie rentowe trafia do osób rzeczywiście wymagających wsparcia. Przyznawane jest więc w drodze wyjątku.

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Renta socjalna

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom niezdolnym do pracy. Ma ona na celu zrekompensowanie niemożności uzyskania zarobku koniecznego do pokrycia kosztów utrzymania.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Prawo do dodatku pielęgnacyjnego

Osobami uprawnionymi do dodatku pielęgnacyjnego są emeryci lub renciści całkowicie niezdolni do pracy, samodzielnej egzystencji bądź ukończyli 75 rok życia. Kwota dodatku zwiększa się na podstawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Od 1 marca 2014 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 206,76 zł miesięcznie.

Jeden okres zasiłkowy - jakie niezdolności do pracy należy zliczać

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu kilku różnych następujących po sobie schorzeń, ma prawo do świadczeń chorobowych za okres trwania każdej z tych nieobecności. Aby w takim przypadku prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj schorzenia i ewentualne przerwy między okresami niezdolności do pracy. Jakie niezdolności do pracy obejmuje jeden okres zasiłkowy?

Jakie niezdolności do pracy należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu kilku różnych następujących po sobie schorzeń, ma prawo do świadczeń chorobowych za okres trwania każdej z tych nieobecności. Aby w takim przypadku prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj schorzenia i ewentualne przerwy między okresami niezdolności do pracy.

Jaki jest staż pracy uprawniający do renty w 2013 roku?

Przy przyznawaniu renty odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy jest uzależniony od wieku osoby, w którym powstała jej niezdolność do pracy. Jaki staż pracy uprawnia do otrzymania renty?

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2013

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2013 roku renciści zachowają prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego, jeśli przysługiwały im one do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego bez konieczności uzyskania nowej decyzji stwierdzającej.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Renta rodzinna w 2013 roku

Kwota renty rodzinnej w 2013 roku uzależniona będzie od wysokości świadczenia jakie przysługiwałoby zmarłemu oraz od ilości osób, jakim renta t przysługuje.

REKLAMA