REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo do dodatku pielęgnacyjnego

Monika Pązik
Dodatek pielęgnacyjny 2014/ fot. Fotolia
Dodatek pielęgnacyjny 2014/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobami uprawnionymi do dodatku pielęgnacyjnego są emeryci lub renciści całkowicie niezdolni do pracy, samodzielnej egzystencji bądź ukończyli 75 rok życia. Kwota dodatku zwiększa się na podstawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Od 1 marca 2014 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 206,76 zł miesięcznie.

Kwestia dodatku pielęgnacyjnego została uregulowana w art. 75 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem taki dodatek przysługuje do emerytury lub renty. Przy przyznawaniu dodatku pielęgnacyjnego nie jest konieczne uzyskanie prawa do innego świadczenia, jakim jest zasiłek pielęgnacyjny. Warto zauważyć, że dodatek ma charakter ubezpieczeniowy, natomiast zasiłek – charakter pomocniczy.

REKLAMA

Osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego

Warunkiem otrzymania dodatku pielęgnacyjnego jest uzyskania orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jednakże ustawodawca przyjął, iż do nabycia prawa do dodatku pielęgnacyjnego wystarczy ukończenie 75 roku życia bez konieczności orzekania o wspomnianych stanach zdrowia. Oznacza to, iż osoba zdolna do pracy i do samodzielnej egzystencji może ubiegać się o przyznanie takiego dodatku. Musi natomiast złożyć wniosek o przyznanie takiego dodatku w jednostce ZUS-u. Jednakże z treści art. 75 pkt. 4 ustawy o emeryturach i rentach wynika, iż osoba przebywająca w zakładzie opiekuńczo – leczniczym lub pielęgnacyjno – opiekuńczym nie jest uprawniona do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba pozostaje poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu. Sformułowanie „dwa tygodnie” jest niedookreślone, bowiem nie można jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi o nieprzerwany okres przebywania poza placówką, czy o łączne 15 dni z przerwami.

Zobacz także:  Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest obok świadczenia głównego a jego wysokość ogłaszana jest w formie komunikatów Prezesa ZUS. Aktualnie od dnia 1 marca 2014 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 206,76 zł. Co miesiąc, w którym dokonywana jest waloryzacja świadczeń kwota dodatku podlega indeksacji. Wówczas dodatek ulega podwyższeniu.

Dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego. Ponadto zawieszenie prawa do renty nie powoduje zawieszenia prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA