reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2013 > Jaki jest staż pracy uprawniający do renty w 2013 roku?

Jaki jest staż pracy uprawniający do renty w 2013 roku?

Przy przyznawaniu renty odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy jest uzależniony od wieku osoby, w którym powstała jej niezdolność do pracy. Jaki staż pracy uprawnia do otrzymania renty?

Staż uprawniający do renty

Okres stażu uprawniającego do renty jest następujący:

  • 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Okres wymaganych pięciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.  

Zobacz: Jak ustala się wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy?

Do wskazanego dziesięcioletniego okresu, który poprzedza datę zgłoszenia wniosku o rentę lub datę powstania niezdolności do pracy nie można zaliczyć okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (renty inwalidzkiej), renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.

Wspomniany warunek posiadania odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego w przeciągu ostatnich 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy nie musi być spełniony przez osoby, które udowodnią okres składkowy, który powinien wynosić co najmniej 25 lat w przypadku kobiet oraz 30 lat w przypadku mężczyzn. Wskazany okres składkowy wynika z art. 6 ustawy emerytalnej. Co więcej osoby takie muszą zostać uznane za całkowicie niezdolne do pracy. W tym przypadku nie ma znaczenia data powstania całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz: Renta socjalna 2013

Co w przypadku, gdy wymagany okres nie jest spełniony?

W przypadku, gdy ubezpieczony nie osiągnął wymaganego przez prawo okresu składkowego i nieskładkowego uzależnionego od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy, warunek ten będzie uznawany za spełniony w przypadku, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Kiedy warunek okresu składkowego nie jest wymagany?

Okres składkowy i nieskładkowy nie jest wymagany od ubezpieczonego w takim przypadku, gdy stał się on niezdolny do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Zobacz: Renta z tytułu niezdolności do pracy 2013

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama