| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia majątkowe > Ubezpieczenia środowiskowe nie cieszą się popularnością

Ubezpieczenia środowiskowe nie cieszą się popularnością

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie powinna przypomnieć samorządom oraz przedsiębiorcom o konieczności ubezpieczania się od skutków skażenia środowiska. Zwłaszcza że do podobnego zdarzenia doszło w zeszłym roku w Gdańsku. Mimo że polisy środowiskowe dostępne są od wielu lat, to nie cieszą się popularnością.

Jaką ochronę zapewnia polisa środowiskowa?

Większość samorządów i przedsiębiorców ogranicza się do rozszerzenia polisy odpowiedzialności cywilnej o klauzule środowiskowe. Zakłada ona jednak wyłącznie wypłatę odszkodowań dla osób poszkodowanych w wyniku skażenia. Nie zapewnia środków na pokrycie działań naprawczych. Tego typu wsparcie zapewniają specjalistyczne ubezpieczenia środowiskowe. W ramach polisy można liczyć na wypłatę środków potrzebnych m.in. na przeprowadzenie działań zapobiegających rozprzestrzenieniu się skażenia, badań oceniających skalę zniszczeń, likwidację szkód czy przywrócenie środowiska do stanu sprzed wypadku. Ponadto ubezpieczenie zapewnia też środki na pokrycie kosztów postępowań prawnych związanych ze zdarzeniem oraz zapłatę ewentualnych kar administracyjnych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy?

Zabezpieczenie przed ewentualnym skażeniem środowiska jest zagadnieniem złożonym. Jego efekty mogą utrzymywać się przez wiele lat, a wręcz ujawnić się dopiero jakiś czas po zdarzeniu powodującym uwolnienie szkodliwych substancji. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia, samorząd powinien dokładnie przeanalizować ryzyka i zagrożenia, na jakie jest narażony. Zebrania szczegółowych informacji o potencjalnym ryzyku wymagają ubezpieczyciele, którzy oferują takie polisy. Rynek ubezpieczeń środowiskowych jest wąski i tylko kilka zakładów ubezpieczeń zapewni dobrą polisę ze wsparciem specjalistów w momentach kryzysowych, takich jak awaria w Warszawie.

W proces aranżowania specjalistycznej polisy środowiskowej warto zaangażować brokera ubezpieczeniowego. Branża brokerska wypracowała narzędzia, które pozwalają sprawnie ocenić i oszacować zagrożenia oraz dodatkowe koszty, na jakie narażony jest samorząd. Nawet w przypadku tak skomplikowanych i unikalnych obszarów jak ochrona środowiska.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »