reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Pomoc suszowa - co w przypadku traw na gruntach rolnych?

Pomoc suszowa - co w przypadku traw na gruntach rolnych?

W tym roku tak jak i rok temu susza spędza rolnikom sen z oczu... Wielu rolników zgłaszało Izbom Rolniczym, że zakłady ubezpieczeń traktują na zasadzie równości zarówno uprawy na gruntach ornych, jak i trwałe użytki zielone. Rolnicy nie mogą zatem ich ubezpieczyć - ponieważ zakłady odmawiają podpisania takich polis. W związku z taką sytuacją "płatności suszowe" ze względu na brak ubezpieczenia 50% powierzchni upraw są pomniejszane.

Pomoc suszowa w przypadku użytków rolnych dotyczących użytków zielonych (łąki i pastwiska oraz trawy na gruntach rolnych)

Krajowa Rada Izby Rolniczej w związku z licznymi sygnałami rolników o wliczaniu przez ARiMR traw na gruntach rolnych do powierzchni upraw rolnych zobligowanych do obowiązkowego ubezpieczenia przy weryfikacji wniosków suszowych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie interpretacji par. 13 ust. 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Pomoc suszowa zgodnie z ww. rozporządzeniem jest pomniejszana o 50% jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z ryzyk.

Rolnicy podnoszą, że zakłady ubezpieczeń traktują na zasadzie równości uprawy na gruntach ornych jak trwałe użytki zielone a zatem rolnicy nie mogą ich ubezpieczyć - ponieważ zakłady odmawiają podpisania takich polis.

Naszym zdaniem pomniejszanie płatności jest naruszeniem prawa materialnego zarówno rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r.

Wielu rolników pyta jak zaskarżyć decyzję o pomniejszaniu płatności "suszowych".

Od decyzji o przyznaniu pomniejszonej pomocy służy odwołanie w terminie 14 dni od jej doręczenia. W przypadku wydanie decyzji o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji rolnik może wystąpić do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wraz ze złożeniem skargi.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama