reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Umowa pożyczki

Umowa pożyczki

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku. Z kolei biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy. Pobierz wzór umowy.

POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki

Jest ona podobna do umowy kredytu jednak pomiędzy oboma typami istnieją zasadnicze różnice. Przede wszystkim umowa pożyczki może dotyczyć zarówno pieniędzy, jak i rzeczy oznaczonych co do gatunku. Natomiast umowa kredytu może dotyczyć tylko pieniędzy. W odróżnieniu od pożyczki nie ma także przeniesienia własności.

Przedmiotem umowy pożyczki może być np. tona zboża, jako rzecz oznaczona co do gatunku.

Forma pisemna

Sporządzając umowę pożyczki należy pamiętać nie tylko o tym co zawrzeć w umowie, ale też w jakiej formie ją sporządzić. W przypadku mniejszych wartości umowa może być sporządzona w dowolnej formie, czyli również ustnie. Jednak jeżeli wartość pożyczki przekracza pięćset złotych, powinna być ona stwierdzona pismem.

Brak obowiązkowej formy pisemnej dla umowy pożyczki powyżej 500 zł nie oznacza nieważności umowy. Strona nie może jednak przeprowadzić dowodu ze świadków oraz przesłuchania stron na okoliczność, że dana czynność miała miejsce.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Jaka treść umowy

Treść umowy powinna odpowiadać specyfice umowy pożyczki. Głównym obowiązkiem dającego pożyczkę jest przeniesienie na własność biorącego pożyczkę przedmiotu umowy. Z kolei głównym obowiązkiem pożyczkobiorcy jest jego zwrot.

Nie jest przy tym konieczne określanie kiedy zwrot ten ma nastąpić. Jeżeli umowa nie przewiduje takiego terminu wtedy też dłużnik musi zwrócić przedmiot pożyczki w terminie sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy przez pożyczkodawcę.

Sama umowa nie musi również przewidywać obowiązku zapłaty odsetek. Jeżeli więc stosowne zapisy nie znajdą się w jej treści wtedy też pożyczkodawca nie będzie miał możliwości dochodzenia zapłaty odsetek.

Ustalając ich wysokość warto jednak pamiętać, iż strony nie mają w tym dowolności. Zgodnie z art. 359 ust. 21 Kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP. Oznacza to, że maksymalne odsetki mogą wynieść 20 proc. w skali roku.

Wszelkie postanowienia umowne a dotyczące odsetek, przekraczające wysokość odsetek maksymalnych są nieważne co do nadwyżki.

Zobacz również: Umowy finansowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama