reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Czym różni się pożyczka celowa od kredytu ratalnego?

Czym różni się pożyczka celowa od kredytu ratalnego?

Rozwija się nie tylko polska gospodarka, ale także i rynek pożyczek czy kredytów. Nie każdy jednak z nas wie, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tymi ostatnimi.

Różnice – kredyt a pożyczka

Ludzie coraz chętniej korzystają z oferty pożyczki celowej, w celu zakupienia określonego produktu albo usługi. Pożyczki zyskują coraz więcej zwolenników, gdyż obowiązują je inne, często bardziej przystępne zasady niż zwykłych kredytów. Pożyczki może nam udzielić każdy, zarówno bank, jak i instytucja czy też osoba fizyczna, z jednym tylko warunkiem – pieniądze, którymi rozporządza muszą być jej własnością.

W przypadku kredytów sytuacja prezentuje się nieco odmiennie. Po pierwsze – kredytu może nam udzielić tylko i wyłącznie bank, po drugie – pieniądze, którymi rozporządza nie należą bezpośrednio do niego, tylko pochodzą z depozytów jego klientów. Stąd też pożyczki są uregulowane prawnie przez Kodeks cywilny, a kredyty – przez prawo bankowe. Kolejną istotną różnicą jest to, że zaciągnięcie kredytu w banku wymaga spisania odpowiedniej umowy, która będzie jasno określała termin spłaty długu oraz wysokość rat i prowizji. Z kolei w przypadku pożyczki – umowa wcale nie musi jasno określać terminu spłaty pożyczki, zależy to tylko i wyłącznie od osób pomiędzy którymi transakcja jest zawierana.

Zobacz serwis: Umowy finansowe

Pożyczka celowa – z czym to jeść?

Termin „pożyczka celowa” jest często mylnie stosowany również do tzw. kredytów ratalnych, które oferują nam banki. Od razu trzeba zaznaczyć, że nie są to pojęcia ze sobą tożsame. Pożyczka celowa jest udzielana przez różne instytucje. Jeszcze do niedawna była ona dostępna wyłącznie osobom, których dochód miesięczny przekraczał 1000 złotych.

Obecnie panuje tendencja do obniżania tej poprzeczki, instytucje uznają już zarobki w wysokości nawet 500 złotych, przy czym w większości wypadków muszą być one potwierdzone przez określone dokumenty, jak wyciąg z banku czy też odpowiednie zaświadczenie z miejsca pracy. Można by powiedzieć, że egzekwowanie kwot pożyczki od osób zarabiających poniżej 500 zł nie ma wielkich szans. Otóż wcale tak nie jest.

Musimy pamiętać, że osoba zarabiająca np. na ¼ etatu 400pln ma współmałżonka, którego nie trzeba brać jako współpożyczkobiorcę, ale oświadczając, że w gospodarstwie domowym jest jeszcze jedna osoba otrzymująca dochód stanowi doskonałą podstawę do pozytywnej decyzji przyznania pożyczki celowej.

POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki

Trendy na rynku pożyczek

Obecna tendencja na polskim rynku pożyczek zmierza w kierunku otwarcia się na coraz szerszą rzeszę klientów. Powstają instytucje, które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki również klientom, których dochód jest niższy niż 1000 złotych miesięcznie, a nawet 700 złotych. Klienci kategorii C oraz D stanowią dużą część społeczeństwa polskiego, włączenie ich w obieg pożyczkowy może przyczynić się do znacznego wzrostu zysków oraz obrotów wielu firm i sklepów w Polsce, a tym samym poprawić sytuację polskiej gospodarki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt ratalny a pożyczka cenowa.
Kredyt ratalny a pożyczka cenowa.

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama