reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Pożyczka a kara umowna

Pożyczka a kara umowna

Pożyczyłem sąsiadowi pieniądze. Zawarliśmy umowę na piśmie ponieważ dotyczyła 6000 zł. W jednym z ostatnich punktów przewidzieliśmy karę umowną na wypadek gdyby sąsiad nie chciał spłacać pożyczki w określonym terminie. Od znajomego prawnika, już po podpisaniu umowy, dowiedziałem się, że jest to postanowienie nie zgodne z prawe. Czy to prawda co teraz mam robić, nie chciałem nikogo oszukać?

Kara umowna to suma pieniędzy, przewidziana na pokrycie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Ważne jest natomiast, że tego rodzaju „odszkodowanie” może być zastrzeżone wyłącznie w wypadku zobowiązań niepieniężnych.

Kary umownej nie można natomiast stosować przy zobowiązaniach pieniężnych. Świadczenia pieniężne to takie których wartość wyrażona jest w pieniądzu. Najczęściej występujące w obrocie gospodarczym zobowiązania pieniężne to umowa sprzedaży, umowa pożyczki, umowa najmu, umowa o dzieło.

Szkoda wynikła z niewykonanie zobowiązań (lub ich nienależyte wykonanie) zobowiązań pieniężnych nie może być naprawiona przez zapłacenie kary umownej. Kara umowna odnosi się bowiem, jak stanowi art.. 483 Kodeksu cywilnego, tylko do zobowiązań niepieniężnych. A więc takich, których wartość nie jest wyrażona w pieniądzu.

Gdy dłużnik zwleka z zapłatą świadczenia pieniężnego wtedy wierzycielowi należą się odsetki za opóźnienie. Odsetki należą się nawet wtedy gdy wierzyciel nie poniósł szkody a opóźnienie nastąpiło z przyczyn, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Natomiast gdy dłużnik ponosi odpowiedzialność za opóźnienie wtedy oprócz odsetek musi zapłacić odszkodowanie.

W podanym przykładzie kara umowna została przewidziana od świadczenia pieniężnego, co de facto jest nie zgodne z prawem. W razie gdyby sąsiad spóźniał się z zapłatą raty pożyczki nie będzie Pan mógł żądać od niego kary umownej. Będzie Pan mógł natomiast żądać odsetek lub ewentualnie odszkodowania w wypadku zawinionego opóźnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama