| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Umowa pożyczki na piśmie

Umowa pożyczki na piśmie

Pożyczyłam sąsiadowi 2.000 zł. To był mój dobry sąsiad więc żadnej umowy nie spisywaliśmy. Mieliśmy do siebie pełne zaufanie zwłaszcza, że znamy się od prawie 30 lat. Tymczasem sąsiad zwleka z oddaniem pieniędzy. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Umowa pożyczki która przewyższa 500 zł. powinna być zawarta na piśmie. Stanowi o tym kodeks cywilny. Gdy umowa nie ma formy pisemnej wtedy jest ważna ale strony umowy mają pewne utrudnienia w dochodzenia swoich praw z takiej umowy.

W sporze niedopuszczalny jest dowód ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność dokonania czynności. Mówiąc prostym językiem nie można przed sądem udowadniać, że zawarło się taką umowę za pomocą zeznań stron lub świadków

Powyższa zasada nie ma zastosowania do sytuacji gdy obydwie strony zgadzają się na przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków (przesłuchania stron) lub gdy dokonanie czynności prawnej będzie uprawdopodobnione pismem.

Strony zatem mogą zgodzić się na przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Strona może przedstawić również dokumenty świadczące o zawarciu umowy (np. listy wymieniane między stronami, pokwitowanie otrzymania pieniędzy).

POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki

Może zatem Pani dochodzić zwrotu pieniędzy przed sądem ale musi Pani liczyć się z opisanymi wyżej utrudnieniami. Radzę zgromadzić wszystkie dokumenty świadczące o tym, że sąsiad zaciągnął u Pani pożyczkę. Mogą to być listy sąsiada do Pani, e-maile, pokwitowanie. Dokumenty te będzie trzeba dołączyć do ewentualnego pozwu.

Podstawa prawna: art. 720 par. 2 k.c.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »