REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexit w pigułce – jakie zmiany dla konsumentów?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Jak Brexit wpłynie na polskich konsumentów?/Fot. Shutterstock
Jak Brexit wpłynie na polskich konsumentów?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak Brexit wpłynie na polskich konsumentów? Od kiedy potrzebny będzie paszport? Co z zakupami online? Prezentujemy zestaw niezbędnych informacji.

Brexit – wiadomość dla konsumentów

ECK Polska przygotowało zestaw zagadnień związanych z wyjazdami do UK i dokonywaniem zakupów od brytyjskich sprzedawców. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma również wpływ na funkcjonowanie sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net). Poniżej znajdują się informacje dotyczące Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Zjednoczonym Królestwie, które obecnie funkcjonuje pod nazwą Centrum Konsumenckie ZK (org. The Consumer Centre UK).

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jak wjechać do Anglii - podróżowanie do UK w pigułce

 • Obywatele UE nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni.
 • Z dowodu osobistego można korzystać do 30 września. Po tej dacie trzeba będzie dysponować paszportem.
 • Prawa pasażerów w Wielkiej Brytanii i UE nadal się pokrywają. Jednak odpowiednie przepisy UE i Wielkiej Brytanii mogą się z czasem ulegać zmianie, niezależnie od siebie.
 • Osoby kupujące imprezy turystyczne od brytyjskiej firmy, która nie prowadzi działalności skierowanej na Polskę – nie ma polskiej domeny ani ceny w walucie PLN – nie będą już chronione przez przepisy UE, na przykład w przypadku upadłości hotelu. W tym wypadku konsumenci mogą potrzebować dodatkowego ubezpieczenia.
 • Do prowadzenia pojazdów w Wielkiej Brytanii nie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zachowuje ważność na pobyty krótkoterminowe.
 • Operatorzy telekomunikacyjni mogą zdecydować, że nie będą pobierać dodatkowych opłat za połączenia, SMS-y i transmisje danych. Nie jest to jednak reguła, ponieważ unijne przepisy dotyczące roamingu nie będą już obowiązywać. Podróżni powinni sprawdzić warunki u swojego operatora przed podróżą.
 • Po powrocie do UE z Wielkiej Brytanii nie będzie można przywieźć mięsa ani produktów mlecznych. Dozwolone będą tylko ograniczone ilości alkoholu i tytoniu. Podróżni mogą być zmuszeni do uiszczenia cła, jeśli przywożą produkty o wysokiej wartości (powyżej 300 euro pociągiem / samochodem i 430 euro samolotem / promem).

Zakupy online z UK

 • Konsumenci będą musieli płacić podatek VAT od produktów powyżej 22 euro do lipca 2021 r., a po tej dacie od wszystkich produktów. Być może będą musieli zapłacić cła przywozowe, jeśli kupią produkty, które nie są produkowane w Wielkiej Brytanii, a kosztują więcej niż 150 euro, na przykład zegarek wyprodukowany w Chinach, kupiony na brytyjskim rynku.
 • Jeżeli przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii nie kieruje swojej sprzedaży do określonego państwa członkowskiego np. Polski - nie ma polskiej domeny, waluty, a jedynym podanym językiem jest angielski – konsumenci powinni sprawdzić w regulaminie, jakie prawo właściwe zostało wybrane i jurysdykcja których sądów. W przypadku braku wyboru każda kwestia wynikająca z prawa brytyjskiego będzie musiała zostać rozstrzygnięta w sądzie brytyjskim. W przeciwieństwie do uregulowań unijnych, które w takiej sytuacji wskazują na prawo i sądy kraju konsumenta.

Prawo i procedury Brexit

 • Podmioty zajmujące się polubownym rozwiązywaniem sporów konsumenckich w Wielkiej Brytanii będą działać bez zmian.
 • Prawodawstwo konsumenckie w dużej mierze nie ulega zmianie. Ewentualne rozbieżności nie będą miały kluczowego charakteru.
 • Europejskie postępowanie w sprawie drobnych można stosować wyłącznie w sprawach wniesionych przed 31 grudnia 2020 r.

Działalność Centrum Konsumenckiego daw. ECK Wielka Brytania

 • Zespół w Wielkiej Brytanii dzięki porozumieniu z rządem swojego kraju będzie pracował przez cały 2021 rok. Tamtejsze centrum będzie nie tylko kontynuowało pracę nad otrzymanymi do tej pory skargami, ale również będzie przyjmować nowe.
 • Centrum Konsumenckie ostrzega jednak, że na przestrzeni obecnego roku może nastąpić zatrzymanie jego działalności, gdy Komisja Europejska lub brytyjskie władzę tak zadecydują – choć obecnie nic na to nie wskazuje.
 • Na tę chwilę nie jest planowana przyszłość centrum w 2022 r., być może i z tego powodu, aby zminimalizować ryzyko, Centrum Konsumenckie zaprzestanie przyjmowania spraw w ciągu bieżącego roku.

Aktualne informacje związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i umową handlową pomiędzy UK a UE można znaleźć również na stronach Komisji Europejskiej oraz brexit.gov.pl.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Mundurowi rozczarowani: nowy mechanizm od MSWiA obliczania dopłat do wypoczynku nie podniósł ich wysokości

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA