REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexit w pigułce – jakie zmiany dla konsumentów?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Jak Brexit wpłynie na polskich konsumentów?/Fot. Shutterstock
Jak Brexit wpłynie na polskich konsumentów?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak Brexit wpłynie na polskich konsumentów? Od kiedy potrzebny będzie paszport? Co z zakupami online? Prezentujemy zestaw niezbędnych informacji.

Brexit – wiadomość dla konsumentów

ECK Polska przygotowało zestaw zagadnień związanych z wyjazdami do UK i dokonywaniem zakupów od brytyjskich sprzedawców. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma również wpływ na funkcjonowanie sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net). Poniżej znajdują się informacje dotyczące Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Zjednoczonym Królestwie, które obecnie funkcjonuje pod nazwą Centrum Konsumenckie ZK (org. The Consumer Centre UK).

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jak wjechać do Anglii - podróżowanie do UK w pigułce

  • Obywatele UE nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni.
  • Z dowodu osobistego można korzystać do 30 września. Po tej dacie trzeba będzie dysponować paszportem.
  • Prawa pasażerów w Wielkiej Brytanii i UE nadal się pokrywają. Jednak odpowiednie przepisy UE i Wielkiej Brytanii mogą się z czasem ulegać zmianie, niezależnie od siebie.
  • Osoby kupujące imprezy turystyczne od brytyjskiej firmy, która nie prowadzi działalności skierowanej na Polskę – nie ma polskiej domeny ani ceny w walucie PLN – nie będą już chronione przez przepisy UE, na przykład w przypadku upadłości hotelu. W tym wypadku konsumenci mogą potrzebować dodatkowego ubezpieczenia.
  • Do prowadzenia pojazdów w Wielkiej Brytanii nie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zachowuje ważność na pobyty krótkoterminowe.
  • Operatorzy telekomunikacyjni mogą zdecydować, że nie będą pobierać dodatkowych opłat za połączenia, SMS-y i transmisje danych. Nie jest to jednak reguła, ponieważ unijne przepisy dotyczące roamingu nie będą już obowiązywać. Podróżni powinni sprawdzić warunki u swojego operatora przed podróżą.
  • Po powrocie do UE z Wielkiej Brytanii nie będzie można przywieźć mięsa ani produktów mlecznych. Dozwolone będą tylko ograniczone ilości alkoholu i tytoniu. Podróżni mogą być zmuszeni do uiszczenia cła, jeśli przywożą produkty o wysokiej wartości (powyżej 300 euro pociągiem / samochodem i 430 euro samolotem / promem).

Zakupy online z UK

  • Konsumenci będą musieli płacić podatek VAT od produktów powyżej 22 euro do lipca 2021 r., a po tej dacie od wszystkich produktów. Być może będą musieli zapłacić cła przywozowe, jeśli kupią produkty, które nie są produkowane w Wielkiej Brytanii, a kosztują więcej niż 150 euro, na przykład zegarek wyprodukowany w Chinach, kupiony na brytyjskim rynku.
  • Jeżeli przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii nie kieruje swojej sprzedaży do określonego państwa członkowskiego np. Polski - nie ma polskiej domeny, waluty, a jedynym podanym językiem jest angielski – konsumenci powinni sprawdzić w regulaminie, jakie prawo właściwe zostało wybrane i jurysdykcja których sądów. W przypadku braku wyboru każda kwestia wynikająca z prawa brytyjskiego będzie musiała zostać rozstrzygnięta w sądzie brytyjskim. W przeciwieństwie do uregulowań unijnych, które w takiej sytuacji wskazują na prawo i sądy kraju konsumenta.

Prawo i procedury Brexit

  • Podmioty zajmujące się polubownym rozwiązywaniem sporów konsumenckich w Wielkiej Brytanii będą działać bez zmian.
  • Prawodawstwo konsumenckie w dużej mierze nie ulega zmianie. Ewentualne rozbieżności nie będą miały kluczowego charakteru.
  • Europejskie postępowanie w sprawie drobnych można stosować wyłącznie w sprawach wniesionych przed 31 grudnia 2020 r.

Działalność Centrum Konsumenckiego daw. ECK Wielka Brytania

  • Zespół w Wielkiej Brytanii dzięki porozumieniu z rządem swojego kraju będzie pracował przez cały 2021 rok. Tamtejsze centrum będzie nie tylko kontynuowało pracę nad otrzymanymi do tej pory skargami, ale również będzie przyjmować nowe.
  • Centrum Konsumenckie ostrzega jednak, że na przestrzeni obecnego roku może nastąpić zatrzymanie jego działalności, gdy Komisja Europejska lub brytyjskie władzę tak zadecydują – choć obecnie nic na to nie wskazuje.
  • Na tę chwilę nie jest planowana przyszłość centrum w 2022 r., być może i z tego powodu, aby zminimalizować ryzyko, Centrum Konsumenckie zaprzestanie przyjmowania spraw w ciągu bieżącego roku.

Aktualne informacje związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i umową handlową pomiędzy UK a UE można znaleźć również na stronach Komisji Europejskiej oraz brexit.gov.pl.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA