reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Czy zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w regulaminie?

Czy zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w regulaminie?

Jest to dość częsta praktyka, że zapisując się na newsletter lub biorąc udział w konkursie, pojawia się pod formularzem zgłoszeniowym jedynie wymóg zaakceptowania regulaminu usługi, natomiast w samym regulaminie jest informacja, że „jego zaakceptowanie jest równoważne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych”. Czy rzeczywiście tak jest i czy taka praktyka jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych?

Zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych zgoda to oświadczenie woli, którego treścią jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych tego, kto składa oświadczenie; zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści; zgoda może być odwołana w każdym czasie. Zgoda nie może wynikać z oświadczenia woli o innej treści – czyli zgoda nie może być zawarta w regulaminie, którego zaakceptowanie wiąże się ze zgodą na warunki świadczenia usługi.

Umieszczenie w regulaminie zgody, oznacza że wynika ona z oświadczenia woli zgody na zasady świadczenia usługi określone w regulaminie. Zatem taka zgoda jest domniemana i nieważna. A jeżeli została pozyskana właśnie w ten sposób, to został złamany art. 49.1. ustawy o ochronie danych osobowych, mówiący, że: Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wystarczyłoby tuż pod formularzem dodać krótką, obowiązkową formułkę (nad lub pod akceptowaniem regulaminu):

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zawartych w formularzu przez (pełna nazwa i adres) w celu (określić ten cel wprost). Dane podaję dobrowolnie, wiedząc że przysługuje mi prawo wglądu i ich edycji.

Można w tym miejscu dopisać informację o tym, czy dane osobowe będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa (aby w pełni zaspokoić obowiązek informacyjny wynikający z art. 24 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych). Jednakże obowiązek informacyjny może zostać spełniony właśnie w regulaminie, gdyż nie wymaga oddzielnego zaakceptowania. Tam można podać dane administratora, informacje o podstawach prawnych, sposób odwołania zgody, itd.

Dla zainteresowanych umieszczam kilka odniesień do decyzji i interpretacji GIODO w zakresie zgody:

Zamieszczanie zgody w umowie

Zgoda powinna być osobna

Co powinien określać regulamin konkursu w zakresie przetwarzania danych

A także warto sięgnąć do orzecznictwa w zakresie umieszczania zgody na marketing w regulaminach (II SA 2135/02 – Wyrok).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama