REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 2

Jak sobie radzić z firmą windykacyjną?
Jak sobie radzić z firmą windykacyjną?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym, odzyskując w ten sposób chociaż część pieniędzy. Ale co to oznacza dla dłużnika?

Przelew wierzytelności

Pozbywanie się niespłaconych długów odbywa się przeważnie w formie przelewu wierzytelności. Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

REKLAMA

Jak zostało to już wspomniane w pierwszej części tego tematu firma windykacyjna nie ma uprawnień komorniczych, nie może zatem przeprowadzać egzekucji komorniczej. To odpowiedź na obawy dłużników, którzy obawiają się np. zajęcia konta bankowego przez windykatora.

Czytaj więcej: Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 1

Sytuacja dłużnika

REKLAMA

Przy przelewie wierzytelności jej nabywca (cesjonariusz) wstępuje w prawa i obowiązki poprzedniego wierzyciela. Tym samym służą mu te same roszczenia co poprzednio uprawnionemu. Z drugiej jednak strony cesjonariusz nie może uzyskać większych uprawnień, niż te jakimi dysponował pierwotny wierzyciel. Nie ma zatem powodu, by do wezwań firmy windykacyjnej podchodzić inaczej, niż do wezwań np. operatora komórkowego.

Kodeks cywilny, w art. 513, daje dłużnikowi możliwość skorzystania z tych samych uprawnień, jakimi ten dysponowałby wobec zbywcy wierzytelności. Będzie można się wobec firmy windykacyjnej powołać na wszelkie zarzuty, które przysługiwałyby nam względem wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dłużnik na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej w Internecie odstąpił od umowy w terminie do 10 dni od zawarcia umowy. Sklep internetowy sprzedał jednak wierzytelność firmie windykacyjnej, która domaga się zapłaty umówionej ceny. Dłużnik może w takiej sytuacji podnieść zarzut nieistniejącego roszczenia z powodu skutecznego odstąpienia od umowy.

Przedawnienie

W każdej sytuacji, gdy zgłosi się do nas windykator należy sprawdzić, czy dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu. W sytuacjach dotyczących konsumentów roszczenia przedsiębiorców przedawniają się najpóźniej po 3 latach.

Zobacz również: Masz dług do spłacenia? Zobacz czy się nie przedawnił

REKLAMA

Naszej czujności nie powinno zwieść to, że spłacenia długu domaga się firma windykacyjna. Dochodzenie przedawnionych roszczeń to już powszechna praktyka, a cesjonariusze (czyli nabywcy wierzytelności) korzystają z niewiedzy dłużników. Tymczasem zarzut przedawnienia jest skuteczny tylko w sytuacji podniesienia go w formie zarzutu przez dłużnika. Bez tego zarzutu, wierzytelność przedawniona może być dochodzona przed sądem.

Bieg przedawnienia ulega przerwaniu przez czynność sądową, uznanie roszczenia przez dłużnika lub mediację. Biegu przedawnienia nie przerywa skierowanie pism do dłużnika, jak również przejęcie wierzytelności przez firmę windykacyjną. Prośba dłużnika o rozłożenie spłaty długu na raty jest uznawane za uznanie długu, co przerywa bieg przedawnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA