REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić kuratora dla spółki kapitałowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Gdy brakuje organów w spółce kapitałowej i nie może ona działać, sąd może powołać kuratora.
Gdy brakuje organów w spółce kapitałowej i nie może ona działać, sąd może powołać kuratora.

REKLAMA

REKLAMA

Kurator dla spółki zostanie powołany, gdy ta nie może prowadzić swoich spraw z braku organów. Dokona tego sąd rejestrowy na wniosek każdego, kto ma w tym interes prawny.

Kiedy kurator

REKLAMA

Osoby prawne, w tym także spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) działają przez swoje organy: zarząd, radę nadzorczą (nie w każdej spółce z o.o. jest ona obowiązkowa) oraz zgromadzenie wspólników. Członkiem zarządu oraz organu nadzoru może być tylko osoba fizyczna. Czasami, na skutek nieszczęśliwych wypadków, rezygnacji albo upływu kadencji, dochodzi do sytuacji, gdy w organie zarządzającym lub nadzorczym nie ma żadnych członków. W takiej sytuacji spółka nie może działać, zaś jednym ze sposobów naprawienia tej sytuacji jest powołanie kuratora. Procedura taka może być szczególnie pomocna dla np. wierzycieli spółek pozbawionych organu zarządzającego, ale posiadających jeszcze majątek, z którego możliwe jest zaspokojenie.

REKLAMA

Zgodnie z art. 42 Kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. Kurator taki powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację. 

Zobacz również serwis: Spółki

Kto powołuje

Stosownie do treści art. 603 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, kuratora dla osoby prawnej ustanawia sąd rejestrowy w postępowaniu nieprocesowym, w którego okręgu osoba ta ma lub miała ostatnią siedzibę.

Postępowanie takie może być wszczęte na wniosek każdej osoby, która ma interes prawny, a więc zarówno wierzyciela, wspólnika jak i byłego członka zarządu, który chciałby w końcu być wykreślony z KRS. We wniosku należy zwięźle uzasadnić konieczność powołania kuratora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek taki podlega opłacie sądowej w wysokości 40,- zł. 

Zobacz również serwis: W sądzie

Obowiązkiem kuratora jest postaranie się niezwłocznie o powołanie organów spółki, a w razie potrzeby o jej likwidację. Szczegółowy zakres kompetencji kuratora zostanie określony w postanowieniu o jego powołaniu. Kurator taki w żadnym jednak razie nie może zastępować organów. Nie może on także wyręczyć walnego zgromadzenia czy rady nadzorczej i samodzielnie powołać członków organów. Jego zadania polegać powinny na wszczęciu określonej przepisami prawa i umowy spółki (statutu) procedury zmierzającej do powołania organów.

Kurator dla spółki akcyjnej

REKLAMA

Zadania kuratora prześledźmy na przykładzie spółki akcyjnej, w której wygasły mandaty wszystkich członków rady nadzorczej i zarządu, zaś powoływanie członków tych organów przebiega w sposób ustawowy, czyli zgodny z przepisami kodeksu spółek handlowych.

Podstawową zasadą, wynikającą z art. 368 § 4 Kodeksu spółek handlowych jest to, że zarząd powołuje rada nadzorcza. Zgodnie natomiast z art. 385 § 1 kodeksu rada nadzorcza powoływana jest przez walne zgromadzenie. Oznacza to, że do powołania zarządu należy najpierw powołać radę nadzorczą, a w tym celu należy zwołać walne zgromadzenie.

Co do zasady walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie, zaś ogłoszenia publikowane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ogłoszenie takie powinno ukazać się na trzy tygodnie przed proponowanym terminem walnego. Jeżeli na tym walnym (które niemal zawsze będzie zgromadzeniem nadzwyczajnym) dojdzie do powołania minimalnej liczby członków rady nadzorczej (zgodnie z kodeksem liczba ta wynosi 3 osoby) to dalsze procedowanie jest proste: rada nadzorcza powoła zarząd spółki akcyjnej, który z kolei powinien dokonać zgłoszenia zmian do KRS z jednoczesnym wnioskiem o zwolnienie kurateli. Od tego momentu spółka może normalnie działać. 

Zobacz również serwis: Spółka akcyjna

Uwaga na koszty

Rozwiązanie to nie będzie niestety opłacalne w każdej sytuacji, albowiem istnieje ryzyko poniesienia znacznych kosztów sądowych. Zasadą jest, że za kuratora wydatki ponosi tymczasowo strona, dla której kurator został ustanowiony, a więc spółka, o powołanie organów której stara się kurator. Jednak, jeżeli nie będzie to możliwe (np. z powodu braku majątku) koszty poniesie strona, która swym wnioskiem spowodowała ustanowienie kuratora. Koszty te to przede wszystkim opłata za publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (co najmniej 600-700 złotych) oraz wynagrodzenie kuratora, które nie może być niższe niż 150 złotych i nie wyższe niż 4000 złotych (a w szczególnie uzasadnionych przypadkach 6000 złotych). Dlatego należy rozważyć, czy wniosek taki będzie opłacalny. Jeżeli okaże się, że koszty nie równoważą korzyści z powołania kuratora, możliwe jest wszczęcie procedury zmierzającej do powołania kuratora przez sąd rejestrowy z urzędu.

Stare spółki

Procedura taka może być również wszczęta dla spółek, które nadal nie dopełniły obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Należy jednak pamiętać, że 17.07.2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy wprowadzającej przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym, nakładająca na m.in. sądy rejestrowe obowiązek zawiadamiania prokuratury o próbach „reaktywacji” takich starych spółek, co z pewnością przedłuży całe postępowanie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA