reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Elektroniczny KRS od 2020 r.

Elektroniczny KRS od 2020 r.

Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

Krajowy Rejestr Sądowy to składający się z 3 części rejestr: przedsiębiorców, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji, oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej; dłużników niewypłacalnych. KRS pełni funkcję informacyjną ponieważ jest jawny i każdy ma dostęp do danych w nim zawartych, oraz funkcję legalizacyjną ponieważ dopiero po wpisie do KRS można podejmować czynności prawne.

Obecny KRS nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców – jak twierdzą projektodawcy system ten nie odpowiada współczesnym potrzebom. Procedury związane z KRS często blokują przedsiębiorców, a więc i pozytywne zmiany w gospodarce.

Na konferencji prasowej Podsekretarz Stanu Michał Woś stwierdził, że spowodowane jest to mnóstwem papierowych wniosków, które są przerzucane z pokoju do pokoju. Musi być papier, musi być pieczątka, wszystko jest wkładane do akt. Chcemy z tym skończyć, doprowadzić do prawdziwej rewolucji i realnych ułatwień dla przedsiębiorców.

Elektroniczne wnioski

Jednym z podstawowym założeń projektu jest wprowadzenie elektronicznej formy dla wszystkich wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS. Elektroniczne wnioski miałyby zacząć funkcjonować od 1 marca  2020 r. System służący do wypełniania wniosków ma pomagać przedsiębiorcy m.in. poprzez udzielanie wskazówek, podpowiedzi (np. możliwość wyboru opcji z listy). System też nie pozwoli na pozostawianie pustych pól, które trzeba wypełnić.

Aby skorzystać z systemu konieczne będzie posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

To rozwiązanie ma na celu ograniczenie zbędnej biurokracji polegającej na konieczności wypełniania wielu papierowych formularzy i załączników. Jak twierdzi MS aż ¼ wniosków jest wypełniania błędnie i wraca do uzupełnienia lub poprawienia przez przedsiębiorców, co wydłuża załatwienie sprawy. Nowe rozwiązanie ograniczy wadliwe wypełnianie wniosków.

Obowiązkowa forma elektroniczna obejmie również sprawozdania finansowe. Planuje się też likwidację obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego i automatyczne przekazywanie sprawozdania finansowego z KRS do Ministerstwa Finansów.

Internetowy kontakt z sądem

Kolejną z przełomowych zmian jest wprowadzenie internetowej formy kontaktu z sądem, w celu uzyskania informacji np. o tym na jakim etapie znajduje się postępowanie prowadzone przez sąd rejestrowy lub o środkach zaskarżenia. Takie rozwiązanie wyeliminuje konieczność osobistego kontaktu wnioskodawcy z sądem, co oznacza, że nie trzeba będzie już wydzwaniać do sądu albo osobiście się tam stawiać.

Jakie inne zmiany?

Projektodawcy proponują także:

  • techniczne powiązanie systemu, w którym składane są wnioski w formie elektronicznej z systemem wpisów – na chwilę obecną wymaga to drukowania i przepisywania wniosków w sądzie;
  • wprowadzenie bazy aktów notarialnych;
  • czytelnia online - portal, na którym bezpłatnie zostaną udostępnione akta rejestrowe przedsiębiorcy, ze wszystkimi dokumentami (dziś, żeby przejrzeć akta, trzeba osobiście wybrać się do sądu, kilka dni wcześniej zgłaszając wizytę);
  • Integracja KRS z rejestrami unijnymi.

Projekt nowelizacji KRS został już przyjęty przez Radę Ministrów i wniesiony do Sejmu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 700 z późn. zm.)

Projekt o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama