reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Prawo karne wykonawcze > Zwolnienie z reszty kary ograniczenia wolności

Zwolnienie z reszty kary ograniczenia wolności

Względem skazanego na karę ograniczenia wolności, który odbył co najmniej połowę orzeczonej kary ograniczenia wolności, sąd może orzec o zwolnieniu go z reszty kary, jeśli skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego. W tym celu skazany, jego obrońca lub kurator sądowy powinni złożyć do sądu wniosek o skrócenie kary ograniczenia wolności.

Kara ograniczenia wolności to jeden ze sposób nieizolacyjnego oddziaływania na sprawcę. Kara ograniczenia wolności stanowi najczęściej alternatywę dla krótkoterminowej kary pozbawienia wolności. Może ona polegać na potrąceniu od 10 % do 25 % miesięcznego wynagrodzenia, lub na obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne, w wymiarze 20-40 godzin miesięcznie. Kara tego rodzaju może zostać orzeczona maksymalnie na 2 lata. W pewnych okolicznościach skazany może ubiegać się o zwolnienie z reszty kary ograniczeni wolności.

Przesłanki zwolnienia z reszty kary ograniczenia wolności

Celem kary ograniczenia wolności jest wzbudzenie w skazanym woli kształtowania jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego. Jeżeli więc wykonywana kara spełnia swoje cele istnieją przesłanki do jej skrócenia. Zasady zwolnienia z kary ograniczenia wolności zostały uregulowane w art. 83 Kodeksu karnego (k.k.). Zgodnie z tym przepisem sąd może orzec o zwolnieniu z reszty kary ograniczenia wolności skazanego, który:

  • odbył przynajmniej połowę kary – czas liczy się od dnia rozpoczęcia odbywania kary;
  • sumienne wykonywanie kary;
  • w tym czasie przestrzegał  porządku prawnego;
  • wykonał nałożone na niego obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacyjne i przepadek.

Wniosek o zwolnienie

 Zwolnienie z reszty kary ograniczenia wolności następuje na wniosek skazanego złożony do sądu rejonowego właściwego według miejsca wykonywania tej kary (zgodnie z art. 55§1 k.k.w.). Legitymację do złożenia wniosku ma nie tylko sam skazany ale również jego obrońca i sądowy kurator zawodowy. We wniosku należy wskazać, że zaistniały wszelkie okoliczności uzasadniające skrócenie kary ograniczenia wolności. Przykładowo, wystarczy wskazać, że w czasie odbywania kary przestrzegało się porządku prawnego – nie trzeba tego udowadniać, ponieważ sąd i tak to sprawdzi.

W wypadku zwolnienia skazanego od odbycia reszty kary ograniczenia wolności sądowy kurator zawodowy zawiadamia o tym zakład pracy, placówkę, instytucję lub organizację, w której skazany odbywał karę.

Skutkiem zwolnienia z reszty kary ograniczenia wolności jest umorzenie postępowania wykonawczego w zakresie dotyczącym ograniczenia wolności. Z chwilą uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o zwolnieniu z reszty kary ograniczenia wolności uznaje się tę karę za wykonaną. W związku z powyższym, w tym momencie rozpoczyna swój bieg termin do zatarcia skazania.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1600)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 652) z późn. zm.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama